Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ADD’den Erbaş’a suç duyurusu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
ADD’den Erbaş’a suç duyurusu 29.7.2020 - 10:21:03
ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ayasofya Camii’nin ibadete açılışı sırasında söylediği sözlerle ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özcan, suç duyurusunun ardından yaptığı yazılı basın açıklamasında, Erbaş’ın gaflet ve delalet içinde olduğunu söyledi.ADD’den Erbaş’a suç duyurusu

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ayasofya Camii’nin ibadete açılışı sırasında söylediği sözlerle ilgili suç duyurusunda bulundu. Edirne Adliye Sarayı’nda Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu dilekçesini sunan ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Erbaş’a tepki gösterdi.

81 ilde eş zamanlı düzenlenen suç duyurusu ile ilgili açıklamalarda bulunan Özcan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın söylediği sözlerle haddini aştığını belirtirken; “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda; ‘Madde 136 – Diyanet İşleri Başkanlığı Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.’ denmektedir. Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi, kuruluş kanunu olan 429 sayılı Kanun’da, ‘İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek’ şeklinde ifade edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanı haddini aşmakta ve Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü lanetleyerek devleti dizayn etmeye kalmaktadır. Söylemleri ile hem Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmekte hem de halkı kin ve nefrete tahrik etmektedir” ifadelerine yer verdi.

ERBAŞ’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Erbaş’ın, Ayasofya Camii’nin açılışında Cuma namazı öncesi verdiği hutbede; “Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fethe mazhar olan, aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, cennetmekân Fatih Sultan Mehmed Han’a ve 1 Haziran 1453'te Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran ilim ve hikmet tabibi Akşemseddin Hazretlerine selam olsun. Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar.” sözlerini hatırlatan Özcan; “İstanbul'u düşman işgalinden kurtaran Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Bu şahıs şunu unutmasın ki bugün Ayasofya'da Cuma namazı kıldırmasını Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçludur. İstanbul'u düşman işgalinden kurtararak ikinci kez fetheden Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmamak ve anmadığı gibi lanet okumak nasıl bir zihniyettir?” dedi.

“BU ŞAHIS GAFLET VE DELALET İÇİNDEDİR”

Erbaş’ın söylemlerinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, çağdaş kazanımlara, laik ve demokratik cumhuriyete açıkça meydan okunmak olduğunu belirten Özcan; “Türkiye Cumhuriyet'nin memuru olan bu şahıs açıkça Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na aykırı hareket etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin memuru statüsünde olan Ali Erbaş’ın düşman kuvvetlerini lanetlemesi gerekirken oturduğu minberden Türk toplumunun ortak değeri olan kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuması şüphelinin içindeki şeriat devleti özleminin dışa vurumundan başka bir şey değildir. Şüpheli, Ayasofya Müzesi’nin cami olarak ibadete açılmasına ilişkin değerlendirme yaparken de, ‘İçinde sadece ibadet edilmekle kalınmasın bir mektep bir medresede olsun’ diyerek şeriatla yönetilme arzusunu dışa vurmuştur. Medrese, İslam ülkelerinde, genellikle İslamlık kurallarına uygun bilgilerin okutulduğu öğretim kurumudur. Türkiye Cumhuriyeti laik ve sosyal hukuk devletidir. Bu şahsın bu söylemi ile ilgilide suç duyurusunda bulunulmuştur. Görüldüğü üzere bu şahıs gaflet ve delalet içindedir. Atatürk ve Cumhuriyet karşıtları ile her ortamda amansız mücadelemiz sürecektir. Yaşasın onurlu direnişimiz” sözlerine yer verdi. 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 813 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü 7.8.2020
12 yaşındaki çocuğa taciz! 12 yaşındaki çocuğa taciz! 7.8.2020
Edirne, bir değerini daha kaybetti Edirne, bir değerini daha kaybetti 7.8.2020
Şallı’dan tedbir çağrısı Şallı’dan tedbir çağrısı 7.8.2020
Çilingirler esnafı mağdur Çilingirler esnafı mağdur 7.8.2020
Vali, korona denetiminde Vali, korona denetiminde 7.8.2020
Kabul edilirse yargıya gideriz Kabul edilirse yargıya gideriz 7.8.2020
Meclis’ten ÇED iptal çağrısı Meclis’ten ÇED iptal çağrısı 7.8.2020
Komşudaki eylem gurbetçiyi etkiledi Komşudaki eylem gurbetçiyi etkiledi 6.8.2020
Çevreciler mangal istemiyor Çevreciler mangal istemiyor 6.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 110
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 325 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Trakya Planı’na bomba koymak
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.