Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Alkışlar hayvansever çocuklara - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Alkışlar hayvansever çocuklara 29.7.2020 - 10:08:38
Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Yayla sahilinde yaz tatilini geçirmek amacıyla bir araya gelen Defne Kale, Rüya Ceylan, Ferit Zümre, Ece Türkkan ve Emir Türkkan, sokak hayvanları için örnek bir çalışmaya imza attı. Denizden topladıkları taş ve midye kabukları ile el emeği ürünler yapan çocuklar, sahilde kurdukları tezgâhta ürünlerini sattılar. Çocuklar, elde ettikleri gelirle 60 kilo mama satın alırken; Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’ne bağışladılar.Alkışlar hayvansever çocuklara

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Yayla sahilinde yaz tatilini geçirmek amacıyla bir araya gelen çocuklar, örnek bir dayanışmaya imza attılar. Defne Kale, Rüya Ceylan, Ferit Zümre, Ece Türkkan ve Emir Türkkan, Yayla sahilinde denizden topladıkları taş ve midye kabukları ile çeşitli el emeği ürünler üreterek, sokak hayvanları için satışa sundular. Ebeveynlerinin desteğiyle Yayla sahilinde stant açan çocuklar, el emeği ürünlerinin satışından elde ettikleri gelir ile sokak hayvanlarına 60 kilo mama satın aldılar. Çocuklar, 60 kilo mamayı, Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’ne (KEHAYKO) bağışladılar. Sokak hayvanlarının yaşadığı mama sorununa örnek bir çalışma ile çözüm üretmeyi hedefleyen çocuklara teşekkür eden KEHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Sevinç Cebeci, çocukların tüm topluma örnek olduğunu söyledi.

“SOKAK HAYVANLARI İÇİN TEZGÂH AÇMIŞLAR”

Cebeci, Keşan’daki sokak hayvanlarının yaşadığı problemlere dikkat çekerken; “Biz çok zorluklar çeken bir derneğiz. Yaralı ve ameliyat olan canlarımız var. Hem Keşan’dan, hem de Keşan dışından vatandaşlarımız, bize ‘Patifood’ adındaki bir internet sitesinden mama siparişi veriyorlar. Fakat pandemiden dolayı mama konusunda da zorluklar yaşıyoruz. Bayat ekmekler topluyoruz, kendi cebimizden süt satın alıyoruz ama bu şekilde idame ettirmek çok zor. Dolayısıyla herkese bu durumu duyurduk. Duyurumuzun sonucunda çocuklar, denizden topladıkları küçük taşları boyayarak ve boncuk işleri yaparak Yayla sahilinde sokak hayvanlarına mama alabilmek için küçük bir tezgâh kuruyorlar. Anne ve babalar da çocuklarını destekliyorlar. Sonucunda da bana ulaştılar ve 60 kilo mama göndereceklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

“AİLELERİN YÖNLENDİRMESİYLE GELİŞİR”

Çocukların gerçekleştirdiği örnek davranıştan dolayı çok duygulandığını belirten Cebeci; “Çünkü bütün çocuklar, aynı sokak canları gibi masumdur. Bazı şeyler de ailelerin yönlendirmesiyle gelişir. Bu bir eğitimdir. Anneler ve babalar, bu konuda çok duyarlı ki çocuklarına da böyle bir şey işleyebilmişler. Bütün anne ve babaların, çocuklarına bu şekilde sokakta aç kalan veya gönüllüler için böyle etkinlikler yapabilmeleri için destek vermelerini istiyoruz. Biz olmasak bile mamaları kendileri de dağıtabilirler” dedi.

KIŞ MEVSİMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sokak hayvanlarının, yaz mevsiminin yanı sıra kış mevsiminde de zorluklar yaşadığına dikkat çeken Cebeci; “Yaz aylarında tatil yapmak için Keşan’a gelenler, kış aylarında evlerine çekiliyorlar. Dolayısıyla oradaki canlar aç kalıyor. Keşan Belediyesi bu bölgeye besleme odakları koydu. Ama hepsine yetecek kadar değil. Bir de güçlü olan maalesef böyle odaklara güçsüzü yaklaştırmıyor. Arabası olan gönüllüler, kış aylarında en azından oraya mama götürebilir. Bu sorun, 3-5 kişinin gayretiyle değil, bütün toplumun katkısıyla olursa daha kolay çözülür” sözlerine yer verdi.

“BÜTÜN ÇOCUKLAR ÖRNEK ALABİLİR”

Sokak hayvanlarına destekte bulunan çocuklara ve ebeveynlerine teşekkür eden Cebeci; “Biz bu tür etkinliklerin güzel bir örnek olabileceğini düşünüyoruz. Çocuklar denizde oynarken görüp beğendikleri bir taşı, boyayarak değerlendirebiliyorlarmış. Büyüklerin yapmadığı şeyi aslında küçükler başarıyor. Bütün çocuklar, bu desteği örnek alacaktır ve onlar da bir şeyler yapacaktır. Şu anda sadece 30 kiloluk mama kalmıştı ve bayat ekmek araştırıyordum. Çocukların gönderdiği 60 kiloluk mama çok yardımcı oldu” dedi.

“BAYRAM HARÇLIKLARINIZLA MAMA ALIN”

Bölgede 100’ün üzerinde sokak hayvanı bulunduğunu açıklayan Cebeci; “Bu canların çoğu ya hasta ya da ameliyat olmuş durumda. 50’ye yakın da yavrumuz var. Bunları besleyebilmek için zaten bir defada 4 torba mama açıyorum. Yavru kuru mamamız olmadığı için de büyük kuru mamaları suda ıslatıp, içine ekmek katıyoruz. Böyle zorluklar çekmektense Edirne’den neden bir el uzatılmasın? Her gün mama göndermelerini zaten talep etmiyoruz. Ayda bir kez gönderebilirlerse maddiyatı kimseyi rahatsız etmez. Biz, çocuklarımıza şöyle çağrı yapıyoruz; lütfen bayram harçlıklarınızla canlara mama alın. Biz de canlarımızı doyuralım” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 812 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü 7.8.2020
12 yaşındaki çocuğa taciz! 12 yaşındaki çocuğa taciz! 7.8.2020
Edirne, bir değerini daha kaybetti Edirne, bir değerini daha kaybetti 7.8.2020
Şallı’dan tedbir çağrısı Şallı’dan tedbir çağrısı 7.8.2020
Çilingirler esnafı mağdur Çilingirler esnafı mağdur 7.8.2020
Vali, korona denetiminde Vali, korona denetiminde 7.8.2020
Kabul edilirse yargıya gideriz Kabul edilirse yargıya gideriz 7.8.2020
Meclis’ten ÇED iptal çağrısı Meclis’ten ÇED iptal çağrısı 7.8.2020
Komşudaki eylem gurbetçiyi etkiledi Komşudaki eylem gurbetçiyi etkiledi 6.8.2020
Çevreciler mangal istemiyor Çevreciler mangal istemiyor 6.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 110
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 325 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Trakya Planı’na bomba koymak
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.