Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar »

Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi 15.7.2020 - 08:24:31
Geçen yıl yüksek lisans tez savunması esnasında köşe yazısı yazmayı bırakmıştım. Hatta Murat abi (Savaş) ile konuştum “biraz dinleneyim abi, çok yoğun bir dönemden geçiyorum” demiştim.O zamanlar bir iki ay sonra tekrar yazmaya devam ederim diye düşünmüştüm. Neyse bu durumda da hayaller ve gerçekler farklı oldu. Bir baktım ki yazı yazmayalı 1 yıl olmuş. Bunun sonucunda şunu anladım ki bir şeyden vazgeçmek çok kolay ve zaman çok hızlı. En önemlisi yazı yazmayarak dinleneceğim düşüncesi yanlışmış. Asıl bir konu hakkında oturup düşündüğün zaman, odaklanabildiğin zaman, bunun üzerine bir şeyler ürettiğin zaman meğer dinleniyormuşsun.

Odaklanma: Sanırım odaklanma ile ilgili her birimiz sorun yaşıyoruz. Teknolojinin gelişimi, her şeye kolay erişim, sürekli her yerden gelen bilgi akışı, doğadan uzaklaşma bunların hepsi odaklamayı etkileyen faktörler. Bedensel, zihinsel olarak hiçbir aktivite yapmamak odaklanma probleminin ortaya çıkmasına yol açıyor. Pandemi sürecinde sürekli konu ile bilgi akışına maruz kaldık; televizyon, radyo, gazete, telefon, sosyal medya. Her birimiz ‘aman artık hiçbir şey izlemeyeceğim, sosyal medya haberlerini okumayacağım’ diye karar alarak, ‘kitap okumaya, ders çalışmaya, işlerime odaklanmaya’ karar aldım gibi cümleler kurmuştur. Herkes için bunu uygulamak farklı bir şekilde gerçekleşmiştir muhakkak. Ben kendi deneyimimi burada paylaşmak istiyorum. Bu dönemde neye odaklanmak daha kolay oldu. Tabii ki bilgi akışı virüs üzerinden olduğu için odağım oraya karşı yönlendi. Zaten sanırım bunun olması isteniyordu. Peki bu durumda da bir odaklanma var ama bu odak zarar veren bir odak. Çünkü sürekli kötü haberleri, gelişmeleri okumak, dinlemek hepimizi kötü bir şekilde etkiledi.

Odaklanma ile odaklanamama arasındaki ince çizgi. Odaklanmak istediğimiz asıl konu ve sonunda hop bir anda odağımızın başka bir yere kayması ve bunu fark edene kadar dakikaların hatta bazen saatlerin geçmesi. Burada önemli olan farkındalığımızın yüksek olması ve zihnimizi kontrol edebilmek. Bu şekilde dışarıdan gelen uyaranlar odağımızı, dengemizi bozamaz. Bunu nasıl gerçekleştirebiliriz?

Fark et! Biz bilgili tüketmiyoruz. Çok fazla bilgi akışı bizi tüketmeye başlıyor. Her yerden gelen bilgi akışına karşı seçici olmayı öğrenmeliyiz.

Zihni kontrol etmekten bahsettim, bu nasıl mümkün olabilir, nefesin doğasını fark ederek tabii.

Doğru ve iradeli solunum, sadece akciğerler üzerinde olumlu etkiye sahip değildir, tüm metabolizmayı olumlu etkiler. Doğru nefes çalışmaları zihnin kontrol edilmesini sağlar. Kendimizi zihinsel ve bedensel hissettiğimiz zaman doğru uygulama sonucunda beden zihin sistemi yenilenerek daha enerjik olur, yaşam gücü kazanırız. Yazıyı okuduysan ve nefes akışını fark etmek istiyorsan hemen şu an üç kez derin nefes al burundan ve burundan yavaşça ver. Sonra aldığın her nefese şükret ve hakkını ver.Kaynak: Nefize Ramadan 1609 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İç doğamız ve YOGA 27.10.2020
Kıtlık 19.10.2020
Döndü Tersine 5.10.2020
Bulgaristan’da Türkçe Dili 28.9.2020
Bir zamanlar… 21.9.2020
Başlıksız yazı 14.9.2020
Kimim ben? 24.8.2020
Günümüzün Panoptikonu 17.8.2020
Bunu Kişisel Algılama 10.8.2020
Özsaygı 4.8.2020
Kolay yolu seçen insanların, hayatları zordur 24.7.2020
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi 15.7.2020
Maske gerekli midir? 6.7.2020
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi 1.7.2020
Güzellik Nedir? 11.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.