Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Karaağaç’ta kuraklık tehlikesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Karaağaç’ta kuraklık tehlikesi 15.7.2020 - 08:05:06
Edirne’nin tarım deposu olarak adlandırılan Karaağaç Mahallesi, Meriç Nehri’ndeki su seviyesinin düşmesi ve taşkınları önlemek amacıyla yapılan sedde nedeniyle su sıkıntısı yaşıyor. Mahalle sakinleri, Meriç Nehri’nden beslenemeyen kuyuların kuruması nedeniyle bölgeye tankerlerle su taşımaya başlarken; Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Candeğer, seddenin bölgeye etkilerini açıkladı. Seddenin, nehir suyu ile kuyuların buluşmasını engellediğini belirten Candeğer; “Taşıma su ile değirmen ne kadar döner? Bundan sonra Karaağaç’ta su sorunu yaşanır” dedi.Karaağaç’ta kuraklık tehlikesi

Devlet Su İşleri (DSİ) 11'inci Bölge Müdürlüğü tarafından taşkınları engellemek amacıyla hayata geçirilen ‘Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı’ projesi kapsamında Meriç Nehri kıyısına fore kazık yöntemiyle yapılan sedde, Edirne’nin tarım deposu olarak adlandırılan Karaağaç Mahallesi’ndeki kuyularda su problemi yaşanmasına neden oldu. Meriç Nehri’ndeki su seviyesinin azalması ile birlikte fore kazıktan yapılan duvarların mahalledeki kuyuların beslenme sınırının altına inmesi, bölgede kuraklık problemini ortaya çıkardı.

Karaağaç Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, kuyuların kurumaya başlamasıyla birlikte bölgede baş gösteren kuraklık problemine karşı tankerlerle su ulaştırmaya başlarken; Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Candeğer, mahalledeki kuyuların kurumasının nedenlerini açıkladı.

“KUYULAR MERİǒTEN BESLENEMEDİĞİ İÇİN KURUYOR”

Candeğer, mahalledeki kuyuların kurumasına neden olan problemin bir çözümünün bulunmadığını belirtirken; “Bunun çözümü yok. Gerek Karaağaç, gerekse Bosnaköy’deki kuyular, Meriç Nehri’nden besleniyordu. Ama Meriç Nehri’nin her iki tarafına yapılan fore kazık duvarlar, kuyuların beslenme sınırının altına indiği ve Meriç Nehri’nde de su azaldığı için Karaağaç tarafına yükselemiyor. Yükselemeyince de Karaağaç’taki kuyular kuruyor. Fore kazık duvarlar, suyun geçmesini engelliyor. Meriç Nehri’ndeki suyun, duvarların altından dolanıp Karaağaç’a geçmesi lazım. Meriç Nehri’nde de su seviyesi düşük olduğu için duvarların altından dolanıp Karaağaç’a çıkamıyor. Kuyular da beslenemediği için kuruyor” ifadelerini kullandı.

“YANLIŞ BİR PROJE OLDU”

‘Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı’ projesi hayata geçirilmeden önce DSİ 11. Bölge Müdürlüğü ile proje ile ilgili görüşme gerçekleştirdiğini açıklayan Candeğer; “DSİ 11.Bölge Müdürlüğü’ne gittim ve proje üzerinde tartıştım. Duvar boylarının daha kısa olmasını önerdim. Ama projelendirmenin böyle olduğunu söylediler. Projeyi aynen uyguladılar. Sonuç olarak yanlış bir proje oldu. Şimdi de ne duvarın altından kuyular besleniyor, ne de su kanala girebiliyor. Kanala su girmediği için de vatandaşın yararlanma şansı olmuyor. Kanala su girse vatandaşlar belki bir pompa yardımı ile Karaağaç’taki tarlasına su basar ama kanalda da su yok” sözlerine yer verdi.

“TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN NE KADAR DÖNER?”

Meriç Nehri’nin Bulgaristan’dan Edirne’ye geldiğini belirten Candeğer; “Bulgaristan bütün barajlarında su tuttuğu sürece Meriç Nehri’ne su bırakmaz. Barajları dolup taşacak ki Meriç Nehri’ne su gelsin. Yağış ve kar da yoktu. Karaağaç’taki kuyuların kurumasıyla birlikte buradaki tarım da etkilenecek. Taşıma su ile değirmen ne kadar döner? Bundan sonra Karaağaç’ta su sorunu yaşanır. Kanala da su girmediği sürece bölgedeki vatandaşlar su taşımak zorunda kalacaklar. Kanala su gelirse, tabanı beton olmadığı için sızan sular kuyuları da besleyebilir. O yüzden mutlaka kanala su girmesi lazım. Vatandaşlar, bu konuyla ilgili DSİ 11. Bölge Müdürlüğü ile görüşüp anlaşırlar, suyu kanala çevirmek için yapılan regülatörün üzerine birkaç sıra çuval yığarlar ve kanala su girerse belki biraz rahatlarlar. Şu anda başka çözümü yok” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2905 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
“Mazeret tayin hakkını verin” “Mazeret tayin hakkını verin” 21.1.2021
Jandarmadan kaçakçılık operasyonu Jandarmadan kaçakçılık operasyonu 21.1.2021
Köprüler trafiğe açıldı Köprüler trafiğe açıldı 21.1.2021
Yıldırım’dan hızlı tren açıklaması Yıldırım’dan hızlı tren açıklaması 21.1.2021
Cumhurbaşkanı, AK Parti kongrede açıkladı: Aşılama 1 milyonu aştı Cumhurbaşkanı, AK Parti kongrede açıkladı: Aşılama 1 milyonu aştı 21.1.2021
Aşı bitti, vatandaş beklemede Aşı bitti, vatandaş beklemede 21.1.2021
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.