Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020 - 18:38:53
Edirne Barosu, AK Parti ve MHP'nin Meclis’e taşıdığı ‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesine karşı yürüyerek tepki gösterdi. Kentin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nden Atatürk Anıtı’na yürüyen baro yönetimi ve avukatlar, çoklu baro teklifini içeren ve komisyonda kabul edilen teklifin, genel kurulda reddedilmesini istediler.Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi

Edirne Barosu, AK Parti ve MHP'nin Meclis’e taşıdığı ‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesinin ardından bugün yürüyüş yaparak karara tepki gösterdi. Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, baro yönetimi ve baroya bağlı avukatlar, kentin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nden Atatürk Anıtı’na yürüdüler. Saraçlar Caddesi’nden alkışlar eşliğinde başlayan yürüyüşün ardından Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar, Atatürk Anıtı’nda açıklama yaptı. Pınar, açıklamada tarihi yanlıştan dönmek için henüz geç olmadığını ifade etti. Avukatlık Kanun Teklifinin, bugün sabaha karşı 03.00 sıralarında TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildiğini söyleyen Pınar, teklifin Çarşamba ya da Perşembe günü meclis genel kuruluna gelmesinin beklendiğini açıkladı.

TBB’YE TEPKİ

TBMM içtüzüğünün 29, 30 ve 31’inci maddelerine dikkat çeken Pınar; “Maddeler, komisyonda yer alacakları ve konuşma usullerini belirler. Bu maddeler kapsamında çatı örgütümüz TBB başkanı ve yönetim kurulu üyeleri de komisyonda yer alabilecek ve de teklifle ilgili görüşlerini ifade edebilecek üst kademe kamu yöneticileri kapsamındadır. Nitekim TBB temsilen avukatı komisyonda bulunmuştur. TBB’nin bu maddeden yola çıkarak izlemesi gereken yöntem, komisyon görüşmelerine TBB avukatını göndermek değildir. TBB başkanı, her maddede bulunmasa bile en azından tarihi bir madde olan ve tüm karşı olduğumuz çoklu baro maddesinde mutlaka bulunmalı, her bir yönetim kurulu üyesi de nöbetleşe ve hakkaniyetli paylaşım yaparak, diğer maddelerde bulunarak avukatlık kanunu teklifine ilişkin görüşlerini açıklamalı ve baroların birlik ve çatı organı olarak tarihi sorumluluğunu yerine getirmeliydi. Bunun yapılmamasını ve de komisyonda TBB adına avukatının bulunmasını kabul etmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“ÇOKLU BAROYA KARŞI DİRENECEĞİZ”

Avukatların susmadığını, savunmanın sesinin hiçbir koşulda kesilemediğini ve susturulmak istenmesine rağmen susmayacağını belirten Pınar; “Hukuk devleti ilkesinin ve de hukukun çiğnendiği her alanda olduğu gibi bu teklife karşı da sesimizi yükseltecek ve de çoklu baroya karşı demokratik hak arama özgürlüğünün sınırları içerisinde, hukuk içerisinde direneceğiz. Çoklu baronun, Edirne Barosu’nu ilgilendirip ilgilendirmemesi bakış açımız değildir. Esasen bu teklif tam da bizi ilgilendirmekte, hukuk sistemimizi, yargıyı ve savunmayı doğrudan etkilemektedir. Sürecin başından bu yana da itirazlarımızı dile getiriyoruz” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ DA ETKİLENECEK”

Çoklu baro projesinin sadece barolar için değil, bağımsız savunmada, yargıda kutuplaşmaya ve bölünmeye yol açacağını söyleyen Pınar; “Geri dönüşü olmayan sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Kamu görevlerinin yerine getirilmesinde, CMK ve adli yardım görevlendirilmelerinde büyük sorunlara karşı karşıya kalacağız. Avukatlık disiplin hukukunda büyük sıkıntılar yaşayacağız ve de vatandaşımız da bundan mutlaka etkilenecektir. Siyasallaşma ve kutuplaşma konusunda sıkıntılar yaşayacağız. İktidar barosu, muhalefet barosu yaftalamaları oluşabilecek. Adalet mekanizmasında kırılmalar olacak. Bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesinin önde olduğu yargı sistemimiz içinde avukatların cepheleşmesi, kutuplaşması kesinlikle yargının bütününe zarar verecek ve yargıya olan güveni daha da azaltacaktır. Vatandaşın zihninde ‘davamı iktidarın barosu çözer’ anlayışının oluşmasına yol açabilecektir” sözlerine yer verdi.

“YASALAŞMAMASI İÇİN HENÜZ GEÇ DEĞİL”

Teklifin kısa bir süre içerisinde hazırlanmasının, meclise teklif edilmesinin ve komisyondan geçmesinin sağlıklı olmadığını belirten Pınar; “Yasanın, yargı reformu strateji belgesinde olduğu gibi tüm paydaşları ile geniş bir perspektifte çalışılarak hazırlanması ve de üzerinde mutabık kalınmasının daha sağlıklı olacağı defalarca dile getirildi. Bu kapsamda 19 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde ortaklaşarak tüm barolar ve TBB olarak imzaladığımız bildirilerin arkasında durduğumuzu ifade etmek isterim. Sürekli olarak üzerinde durduğumuz kaygı ve üzüntülerle birlikte teklifin geri çekilmesini talep ettik. Ancak maalesef önce teklif meclise sevk edildi, sonrasında da komisyona geldi ve de sabah saatlerinde kabul edildi. Ancak yine söylüyoruz; komisyonda kabul edilen teklifin yasalaşmaması için henüz geç değil. Genel kurulda içtüzük 81’inci madde gereğince teklifin maddelerine geçilmeden reddedilmesi düzenlenmiştir ve de bunu uygulamak için de geç değildir. Tekraren söylüyoruz ve de işaret ediyoruz gelin bu yanlıştan dönünüz. Çoklu baro teklifini içeren ve komisyonda kabul edilen teklifi genel kurulda ret ediniz. Adalet ve hukuk sistemimize zafiyet yaşatmayınız. Ülkedeki tüm barolar, büyük bir çoğunlukla hukukçular, akademisyenler çoklu baronun yanlışlığını haykırıyor ise bunu dikkate alınız” diye konuştu. Pınar’ın açıklamalarının ardından avukatlar, alkışlar eşliğinde ‘Direne direne kazanacağız’ ve ‘Savunma susmadı susmayacak’ sloganları atarken; ‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesine tepki gösterdiler. Sloganların ardından eylem sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 447 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 11 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doğan’ını Avrupa’ya tanıtacak Doğan’ını Avrupa’ya tanıtacak 8.8.2020
Gurbetçiye PCR tavsiyesi Gurbetçiye PCR tavsiyesi 8.8.2020
Havsa’da besi çiftliğine oy birliği Havsa’da besi çiftliğine oy birliği 8.8.2020
97 bin 738 kişi emekli 97 bin 738 kişi emekli 8.8.2020
Kipi geçici süre kapatıldı Kipi geçici süre kapatıldı 8.8.2020
Edirneli Mehmet’in müzesine onay Edirneli Mehmet’in müzesine onay 8.8.2020
AK Parti’den üye atağı AK Parti’den üye atağı 8.8.2020
Aksal’dan vaka sayısı açıklaması Aksal’dan vaka sayısı açıklaması 8.8.2020
Huzuru tarlada buldular Huzuru tarlada buldular 8.8.2020
Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü 7.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 110
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 325 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Trakya Planı’na bomba koymak
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.