Edirne 28°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020 - 19:28:46
AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur, Lalapaşa ilçesi ve köylerindeki çiftçilerin buğday, kanola, saman ve ayçiçeğinde yaşadığı sorunları açıkladı. Uyur, 2019 yılı hasadında 1 tona kadar buğday verimi görülen Çömlekakpınar köyünde 150 ile 250 kilo arasında buğday biçimi gerçekleştirildiğini belirtirken; “Sarı cüce hastalığı ile kuraklıktan dolayı bölgemizde çok ciddi sıkıntılar var. Çiftçiye acilen borç ertelemesi ya da tohumluk desteği yapılması lazım” dedi.Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Secaattin Uyur, Lalapaşa ilçesindeki çiftçilerin sorunlarına dikkat çekti. Başta Lalapaşa ilçe merkezi olmak üzere Ortakçı, Kavaklı, Sinanköy, Çömlekakpınar, Çatma, Dombay, Hanlıyenice, Ömeroba, Sarıdanişment, Süleymandanişment, Taşlımüsellim köylerinde 2020 yılı hasadının sona ermek üzere olduğunu belirten Uyur, buğday, kanola ve saman üretimindeki sorunları açıkladı.

İlçede ve köylerde yaşanan kuraklık ve hastalıkların ürün verimliliğini düşürdüğünü söyleyen Uyur, 2019 yılı hasadında 1 tona kadar buğday verimi görülen Çömlekakpınar köyünde 150 ile 250 kilo arasında buğday biçimi gerçekleştirildiğini söyledi. Kanola’da lahana güvesi hastalığının ortaya çıktığını belirten Uyur, balya üretiminde yaşanan düşüşe de dikkat çekti.

“GEÇEN YIL 1 TON, BU YIL 250 KİLO BUĞDAY BİÇİYORUZ”

Lalapaşa ilçesinde 2020 yılı hasadının yaklaşık yüzde 70 oranında tamamlandığını açıklayan Uyur; Lalapaşa merkez, Ortakçı, Kavaklı, Sinanköy, Çömlekakpınar, Çatma, Dombay, Hanlıyenice, Ömeroba, Sarıdanişment, Süleymandanişment, Taşlımüsellim köylerimizde orak sona yaklaştı. Balkan’daki bazı köylerimizde de yaklaşık 2 günden beri biçme yeni başladı. Fakat bu yıl görülmemiş bir kuraklık yaşıyoruz. Geçen yıl 500, 600 ve 800 kilo buğday biçtiğimiz, hatta 1 tona kadar biçtiğimiz Çömlekakpınar’da 150 ile 250 kilo, maksimum 300 kilo buğday biçiyoruz. Sarı cüce hastalığı ile kuraklıktan dolayı bölgemizde çok ciddi sıkıntılar baş gösterdi. Kuralığın yanı sıra sarı cüce hastalığının olduğu yerler de verimi olumsuz etkiledi” ifadelerine yer verdi.

“25 ile 100 KİLO ARASINDA KANOLA BİÇİYORUZ”

Kanolada lahana güvesinin ortaya çıktığını açıklayan Uyur; “Bu tırtılın olduğu yerlerde 25 ile 100 kilo arasında kanola biçiyoruz. Bu da maliyetini kurtarmıyor. Çok kötü bir dönemden geçiyoruz ve çiftçiye acilen borç ertelemesi ya da tohumluk desteği yapılması lazım. Yoksa çiftçimiz bu yıl çok mağdur ve zor durumda. Balya sıkıntısı baş gösterdi. İnsanlar, hayvanına vermek için tarladan 10-12 TL’den saman alıyorlar. Birçok çiftçimiz, her yıl kendi tarlasından saman ile idare edebiliyordu. Fakat tane olmayınca ekinlerin boyu 30 santimde kalmış. Makine de bunu 10 santim yukarıdan biçiyor. 20 santim saptan 3-4 tane balya çıkıyor. Bunu 10 TL’ye alacak ama nasıl yapacak, yetiştirecek hiç bilmiyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN YÜKÜNÜ HAFİFLETELİM”

Lalapaşa, Hanlıyenice, Sinanköy, Çömlekakpınar ve Ortakçı’da ayçiçeğinde de kötü bir sezonun geçtiğini söyleyen Uyur; “Ayçiçeklerimiz fena değil. Son zamanda yağış aldık. Fakat özellikle Lalapaşa, Hanlıyenice, Sinanköy, Çömlekakpınar ve Ortakçı’da ayçiçekleri de kötü. Bu bölge fazla mevsim yağışı da almadı. Orak zamanında birkaç kez yağmur düştü ama çok az düştü. Ayçiçekleri de tahmini 100-150 kilo civarında kalır. Kötü bir sezon geçiriyoruz. Çiftçilerimizin, Allah yardımcısı olsun. Kuraklığa diyecek sözümüz yok ama bir nebze borç ertelemesi ya da tohumluk desteği olursa, en azından çiftçimizin yükünü hafifletmiş oluruz. Yetkililerin bu konuda yardımcı olacağına inanıyorum. Çiftçi toprakla doğmuş, toprakla ölecek. Elbette gelecek yıl da ekim yapılacak. Ama çiftçide varsa herkeste olacak. Edirne ekonomisi, tarım ve turizm ile alakalıdır. Havsa, İpsala, Süloğlu, Uzunköprü ve Keşan iyiymiş ama bizim bölgemizde çok ciddi sıkıntılar var. Yağmurun yağmaması ve hastalığın olması çok etkiledi. Bu nedenle yardıma ihtiyaç var” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 590 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doğan’ını Avrupa’ya tanıtacak Doğan’ını Avrupa’ya tanıtacak 8.8.2020
Gurbetçiye PCR tavsiyesi Gurbetçiye PCR tavsiyesi 8.8.2020
Havsa’da besi çiftliğine oy birliği Havsa’da besi çiftliğine oy birliği 8.8.2020
97 bin 738 kişi emekli 97 bin 738 kişi emekli 8.8.2020
Kipi geçici süre kapatıldı Kipi geçici süre kapatıldı 8.8.2020
Edirneli Mehmet’in müzesine onay Edirneli Mehmet’in müzesine onay 8.8.2020
AK Parti’den üye atağı AK Parti’den üye atağı 8.8.2020
Aksal’dan vaka sayısı açıklaması Aksal’dan vaka sayısı açıklaması 8.8.2020
Huzuru tarlada buldular Huzuru tarlada buldular 8.8.2020
Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü Kapıdan girişler 3’te 1’e düştü 7.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 110
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 325 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Trakya Planı’na bomba koymak
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.