Edirne 30°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saadet’ten mesleki eğitim raporu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saadet’ten mesleki eğitim raporu 29.6.2020 - 15:54:32
Saadet Partisi Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim’in Durumu” adlı rapor, Edirne’de mesleki eğitim veren kurumlarına ve ilgili paydaşlara takdim edildi. Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, yaptıkları ziyaretler neticesinde ümitlerinin arttığını bildirdi.Saadet’ten mesleki eğitim raporu

Saadet Partisi Genel Merkez Eğitim ve Öğretim Kurumlarının hazırladığı  “Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim’in Durumu” adlı rapor, Saadet Partisi Edirne İl Teşkilatı tarafından meslek liselerine, Çıraklık Eğitim Merkezi’ne, Sanayi Sitesi yönetimlerini ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odasına takdim edildi. Saadet Partisi Edirne İl Başkanlığı tarafından ziyaretler gerçekleştirilerek yapılan dağımdan sonra İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran, bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Demirkıran, “Bu Ziyaretler esnasında karşılaştığımız tablo ile mesleki eğitim konusunda ümidimiz arttı. Okul yönetimlerimiz, hocalarımız çok istekli ve fedakar. Çünkü gerek meslek liselerinde görüştüğümüz müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz gerek çıraklık eğitiminde görev yapan yetkililer yaptıkları çalışmalarla ‘ara eleman’ değil ‘aranan eleman’ yetiştirmek için çaba sarf ettiklerini söylemeleri çok önemli. Mesleki eğitim üreten ülke olmanın olmazsa olmazıdır, anahtarıdır. Toplumların sosyo-ekonomik yapılarında büyük dönüşümlere neden olan Tarım ve Sanayi devrimlerinden sonraki en büyük değişim günümüzde yaşanmaktadır. Son dönemde bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen baş döndürücü gelişmeler kuşkusuz toplumsal yaşamın tüm katmanlarında hızlı bir değişime neden olmuştur. Özellikle son otuz yılda tüm dünyada bilgisayarlarla birlikte, analog teknolojiden dijital teknolojiye hızlı bir geçiş süreci yaşanmış ve bu durum bilişim, ağ ve robotik teknolojilerin hayatımızın her alanına girmesiyle sonuçlanmıştır” dedi.

YARATICILIK GEREKTİRMEYEN MESLEKLER YOK OLACAK

Bu süreçte yaratıcılık gerektirmeyen birçok mesleğin yok olacağı, nüfusun önemli bir kısmının âtıl hâle geleceğinin de öngörülmekte olduğuna vurgu yapan Demirkıran, “Dahası üretim süreçlerinde bilgisayarların, robot teknolojisinin ve yapay zekânın daha fazla kullanılması ve insana ait birçok görevin robotlara bırakılmasının teknolojik işsizlik diye tanımlanan bir sorunu beraberinde getireceği akademik çevrelerin son dönemde tartıştıkları konuların başında gelmektedir. Ayrıca üretimde emeğin makinalar ile yer değiştirmesinin sonucu olarak emeğin değersizleşmesi, nitelikli işgücünün niteliksiz işgücüne kıyasla çok daha fazla önem kazanması ve gelecekte sosyal eşitsizliklerin daha da artması beklenmektedir” şeklinde konuştu.  

MESLEK LİSELERİNE YÖNELİK ALGI DÜZELTİLMELİ

Demirkıran devamla, “Geleceğin dünyasında daha güçlü ya da daha zengin olanlar değil, bu değişikliğe uyum sağlayanların ayakta kalacağı açıktır. Bu kapsamda eğitim kurumlarına büyük görevler düşerken, özellikle mesleki ve teknik eğitimde endüstri 4.0’ı esas alan bir anlayışa geçilmesi bir zorunluluk arz etmektedir.  Geleceğin dünyasında mevcut işgücünün dönüşümünün yanı sıra, geleceğin iş gücünün yetiştirilmesinde en önemli araç hiç kuşkusuz eğitimdir. Mevcut durum göz önüne alındığında; Endüstri 4.0 sürecinde mesleki ve teknik eğitimin ülkenin kalkınmasında önemli bir araca dönüşebilmesi için çözülmesi gereken en önemli sorun ise; mesleki ve teknik eğitime yönelik toplumun genelindeki olumsuz algıdır. Ancak bunu yaparken amaç, mesleki ve teknik ortaöğretimdeki öğrenci oranını arttırmaktan daha ziyade başarılı öğrencilerin mesleki ve teknik eğitime yönelmesini sağlamak olmalıdır. Bu nedenle; öncelikle meslek liselerinin, başarısız öğrencilerin gittiği veya gitmek zorunda kaldıkları okul görüntüsünden çıkarılmasına dönük politikaların geliştirilmesi elzemdir” ifadesini kullandı.Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 292 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.