Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gazi İlkokulu dayanışması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gazi İlkokulu dayanışması 29.6.2020 - 15:50:45
Edirne’de Umurbey ve Meydan mahallelerindeki öğrencilerin eğitim öğretim gördüğü Gazi İlkokulu için alınan yıkım kararına karşı Edirne’deki siyasi parti temsilcileri, eğitim sendikaları, sivil toplum örgütleri ve mahalle muhtarları, ortak basın açıklaması düzenlediler. Gazi İlkokulu önünde düzenlenen basın açıklamasında, okulun kapatılmasına tepki gösterilirken; okul binasının depreme karşı güçlendirilmesi ya da yıkılarak yeniden yapılması gerektiği belirtildi.Gazi İlkokulu dayanışması

Edirne’de Umurbey ve Meydan mahallelerindeki öğrencilerin eğitim öğretim gördüğü Gazi İlkokulu için alınan yıkım kararı tepki çekmeye devam ediyor. Edirne Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kentteki okulların depreme dayanıklılığının tespit edilmesi amacıyla 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi ile protokol yaptı. Protokol sonucunda İstanbul Aydın Üniversitesi, Gazi İlkokulu’na depreme dayanıksız raporu verirken; raporun ardından okul binasının yıkılmasına karar verildi. Gazi İlkokulu Okul Aile Birliği, veliler ve öğrenciler, yıkım kararını üzüntüyle karşılarken; kentteki siyasi parti temsilcileri, eğitim sendikaları ve sivil toplum örgütleri bugün okul önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Gazi İlkokulu önünde düzenlenen basın açıklamasına; İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, CHP Edirne İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Çotuk, Edirne Öğrenci Veli Derneği Başkanı Mustafa Aytekin, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Koç, Emekli-Sen Edirne Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Reyhan Güzel, Eğitim-İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, Eğitim-Sen Edirne Şubesi Başkanı Özer Demir, Meydan Mahallesi Muhtarı Emin Özbostan, Umurbey Mahallesi Muhtarı Turhan Özgünden ile sendika ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri katıldılar.

“RANDEVU TALEPLERİMİZ KABUL EDİLMEDİ”

Basın açıklamasını okuyan Edirne Öğrenci Veli Derneği Başkanı Mustafa Aytekin, Gazi İlkokulu’nun eğitim öğretim faaliyetinin bu yıl sonlandırılmasının planlandığını belirtirken; “Okulumuzun kapatılmaması için Ocak ayından beri Okul Aile Birliği, Meydan ve Umurbey mahalleleri muhtarlarımız, Edirne Öğrenci Veli Derneği, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen sendikaları ile birlikte mücadele veriyoruz. Bu süre içerisinde basın açıklamaları ile kamuoyu bilgilendirilmiş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yapılmıştır. Valilik makamı ile görüşme talebimiz ise maalesef kabul edilmemiştir. Edirne Milletvekillerimiz Okan Gaytancıoğlu ve Orhan Çakırlar, Meclis’te, Gazi İlkokulu’nun kapatılması ile ilgili Milli Eğitim Bakanı’na soru önergesi vermiştir. Bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri bizlere destek verirken, ne yazık ki yanımızda olmasını beklediğimiz Edirne AK Parti İl Başkanlığı, randevu taleplerimize yanıt dahi vermemiştir” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERCE TEKRAR ELE ALINMALI”

Aytekin, okulda Meydan ve Umurbey mahallelerinden öğrencilerin eğitim gördüğünü söylerken; “Okulumuzda yeterli öğrenci bulunmaktadır. Çocuklarımız, okullarını ve öğretmenlerini çok seviyorlar. Okullarından, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından ayrılmak istemiyorlar. Üstelik dezavantajlı çocukların sayısının fazla olduğu bu bölgedeki okulu kapatmanın, var olan sorunları arttıracağı açıktır. Okulumuzun depreme karşı güçlendirilmesini istiyoruz. Güçlendirme mümkün değilse, okulun yıkılıp yeniden yapılmasını talep ediyoruz. Bizler konunun yetkililerce tekrar ele alınıp, Gazi İlkokulu’nun kapatılması kararından vazgeçilmesini istiyoruz. Okulumuzun kapatılmaması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

MAHALLE MUHTARLARI TEPKİLİ

Aytekin’in açıklamalarının ardından konuşan Meydan Mahallesi Muhtarı Emin Özbostan ise Gazi İlkokulu’nun, Edirne’nin en köklü ve en eski ilkokullarından olduğunu belirtirken; “Ben de bu okulda eğitim gördüm. Okulumuzun, Edirne’miz için önem teşkil ettiğinin bilincindeyiz. Çok kişi buradan mezun olmuştur ve çok güzel yerlere gelmişlerdir. Okulumuzun güçlendirilmesini, güçlendirilmeyecekse de yıkılıp tekrar yenisinin yapılmasını istiyoruz. Mahalle halkı olarak biz de elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz” sözlerine yer verdi. Umurbey Mahallesi Muhtarı Turhan Özgünden de mahalle sakinlerinin, Gazi İlkokulu’nun yıkılmasına karşı olduğunu ifade ederken; mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

“ROMAN ÇOCUKLARINI OKULDAN KOPARACAK”

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı da Edirne’de köklü bir tarihi olan Gazi İlkokulu’nun kapatılmasının üzücü olduğunu söylerken; “Bu okul, dezavantajlı, sosyal ve kültürel farklılığı olan Roman çocukların, diğer çocuklarla birlikte kaynaştığı, sosyal gelişimi ve değişimi yarattığı, dostluğu, arkadaşlığı, sevgiyi bulduğu okullardan bir örnektir. Bu okulun kapatılması, birçok Roman çocuğun okuldan kopuşunu kolaylaştıracaktır. Bu kolaylaştırma, bu çocukların ileriki yaşlarında sokak kültürüyle daha çok buluşmasını sağlayacak ve maalesef toplumdan daha çok kopuşlarını sağlayacaktır. Bizim amacımız; bu tür Roman çocuklarının kaynaştığı, birlikte arkadaşlıklarının pekiştiği bir okulun kapatılmamasıdır. Buradan da devletim tüm kamu kuruluşlarına bildiriyoruz” dedi.

“MAHALLE SAKİNLERİMİZİN YANINDAYIZ”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ise İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’ın, Gazi İlkokulu’nun kapatılması ile ilgili Meclis’te Milli Eğitim Bakanı tarafından yanıtlanması amacıyla soru önergesi verdiğini söylerken; “Biz de bu soru önergesinin arkasında, mahalle sakinlerimizin yanındayız. Okulumuzun ismi Gazi İlkokulu’dur. Çok önemli bir okuldur. Eğer okul, fiziki olarak hizmet veremeyecek bir durumdaysa, yıkılacaksa, aynı yerde ve aynı isim üzerinde bir okulun yapılması taraftarıyız. Okulun tamamen kapatılması, çocuklarımızın başka okullara sevk edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“100 YILLIK KÜLTÜRÜ VAR”

Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük de Gazi İlkokulu’nun 100 yıllık kültürü olduğunu belirtirken; “En iyi okul, çocuğa en yakın okuldur. En iyi okul, az katlı okuldur. En iyi okul, bahçesi toprak olan okuldur. En iyi okul, bahçesinde çocukların oynadığı okuldur. Gazi İlkokulu, bu kıstasların hepsine uyuyor ve 100 yıllık bir kültürü var. Kapatılma kararı, bu kültürü yıkmaktır. Bina eski olabilir, yıkarsın ve orijinaline uymak şartıyla yenisini yaparsın. Bunlar çözülür şeylerdir. Keşke şu ana kadar başlansaydı da Eylül’de bitseydi. Farklı niyetlerle bu okul yıkılırsa üzülürüz. Kültürümüz yok olur. Kent Konseyi olarak her zaman kentin kültüründen yanayız. Yıkılmamasını talep ediyoruz” dedi.

“EĞİTİM-BİR-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN DESTEK VERMEDİLER”

Eğitim-İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar ise Eğitim-İş ve Eğitim-Sen Edirne Şubelerinin, Gazi İlkokulu için güç birliği yaptığını söylerken; “Eğitim-İş ve Eğitim-Sen Edirne Şubeleri olarak güç birliği olması adına diğer sendikalara, Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmek üzere birlikte gitme teklifinde bulunduk. Fakat Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen, bize destek vermediler, bu konuda yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Biz, sendikalar olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden randevu talep ettik. Fakat randevumuz kabul edilmedi. Gazi İlkokulu hakkında çözüm önerilerimiz vardı. Çözüm önerilerimiz; bu okulda 7 yıldır güçlendirme çalışması yapılması gerekiyormuş fakat yapılmamasından dolayı bir tadilat olacaksa buna karşı çıkamayız. Çocuklarımız tehlike altında olamaz. Okul güçlendirilerek tekrar hizmete açılmalı. Eğer mümkün değilse aynı yere yeniden bir okul yapılmalı. 2 katlı bir okul ve çok kısa sürede tamamlanabilecek bir inşaatı var. Bu sürede de okulun birliğinin dağılmaması adına eski Ticaret Lisesi dediğimiz ve şu anda 4-6 yaş Kuran Kursu’nun olduğu binada yeterli sınıf mevcut. Öğrenciler oraya geçici olarak taşınabilir. 1 yıl sonra tekrar okullarına kavuşabilir. Eğitimin tasarrufu olmaz. Her mahallede bir okulun olmasını istiyoruz. Artık bu çağda, Edirne’nin merkezinde bir ilkokulun kapatılmasından utanıyoruz. Köy okullarının kapatılması içimizde bir yara ve artık merkezimizde okullar kapatılmaya başlandı. Bunu da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tasarruf yapmaya çalıştığını söylüyor. Böyle bir tasarruf olamaz. Çocukların kendi mahallesinde, evine en yakın olan okula gidip gelmesi kadar güzel bir şey yok. Bu bütünlüğü bozmamaları gerekir. Dezavantajlı ve devam sorununu çözmüş olan bir okuldur. Dezavantajlı okullarımızda en büyük sorun, devam sorunudur. Bu okulda böyle bir sorun yok. Sorun olmayan bir okulu, sorunlu hale getirecekler. Biz de bunlara sendikalar olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte karşı çıkıyoruz. Gazi İlkokulu’nun kapatılmasını istemiyoruz. Bir an önce yenilenmesini ya da yeniden yapılmasını istiyoruz” sözlerine yer verdi.

“SORUNLAR BÜYÜYECEK”

Eğitim-Sen Edirne Şubesi Başkanı Özer Demir de kendisinin de Gazi İlkokulu mezunu olduğunu açıklarken; “Mezun olduğum okulun önündeyiz. Bu okulla ilgili yapılması planlananları arkadaşlarımız çok güzel ifade etti ve itirazlarını da çok net bir şekilde ortaya koydular. Edirne Valiliği’nden, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bunlara yanıt bekliyoruz. Mahalle muhtarlarımız, demokratik kitle örgütleri buradalar. Bunlara yanıt vermeleri gerekiyor. Bir eğitimci olarak bir okulun kapatılmasına, mahalle sakinleri kadar değil ama daha fazla üzülüyoruz. Bu okulla ilgili çalışmalar başladığında bizi en çok mutlu eden şey, mahalle muhtarlarımız ve velilerimizle görüştüğümüzde hepsinin okullarını çok sevmesi, öğretmenlerinden çok memnun olmalarıydı. Öğretmenlerimiz, çocuklarını evlerinde ziyaret ediyorlar. Okula devamsızlık sorununu en aza indirmiş haldeler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, sınıfların mevcudu az diye, 3 okula paylaştırdığında sorunlar büyüyecek. Biz eğitimci olarak bu okulun kapatılmaması gerektiğinin bir kez daha altını çiziyorum” diye konuştu. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1278 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
“Mazeret tayin hakkını verin” “Mazeret tayin hakkını verin” 21.1.2021
Jandarmadan kaçakçılık operasyonu Jandarmadan kaçakçılık operasyonu 21.1.2021
Köprüler trafiğe açıldı Köprüler trafiğe açıldı 21.1.2021
Yıldırım’dan hızlı tren açıklaması Yıldırım’dan hızlı tren açıklaması 21.1.2021
Cumhurbaşkanı, AK Parti kongrede açıkladı: Aşılama 1 milyonu aştı Cumhurbaşkanı, AK Parti kongrede açıkladı: Aşılama 1 milyonu aştı 21.1.2021
Aşı bitti, vatandaş beklemede Aşı bitti, vatandaş beklemede 21.1.2021
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.