Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya'nın Dilek'i - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Trakya'nın Dilek'i 27.1.2018 - 11:49:06
Sosyal medyada Trakya ismi ile dikkat çeken hesaplar, DilekTrakyadaYaşasın ismiyle yeni bir kampanya başlattılar. Yüzlerce vatandaşın destek verdiği kampanyada Ergene Havzası’ndaki kirlilik ile kanser hastalığına dikkat çekilirken: Trakya’daki tüm belediye başkanları, kampanyaya desteğe davet edildi.Trakya'nın Dilek'i
Sosyal medyada Trakya ismi ile dikkat çeken hesapların Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Dilek Özçelik’in kanser hastalığı nedeniyle vefatının ardından başlattığı kampanyalara bir yenisi daha eklendi. Özçelik’in vefatının ardından ‘#BenDilenciDeğilim’ ve #DilekÖzçelikYaşayacak’ başlıkları ile başlatılan kampanyaya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Tekirdağ’ın Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın destek vermesinin ardından, ‘DilekTrakyadaYaşasın’ kampanyası başlatıldı. ‘Trakya’ isimli sosyal medya sayfalarının Trakya’daki il ve ilçe belediye başkanlarını sosyal medya üzerinden davet ettiği kampanyada Ergene Havzası kirliliği ve kanser hastalığına dikkat çekilirken; kampanyayı yüzlerce vatandaş sosyal medyadan destek verdi.

‘DilekTrakyadaYaşasın’ kampanyası ile ilgili sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada; “Bizim bir dileğimiz var. Dilek. Kanser hastasıydı. Trakyalıydı. Çoğumuz onu tanıyoruz. Burada size, insanlık konusunda hayal kırıklığına uğrayan Dilek’i uzun uzun anlatmayacağız. Bizim bir dileğimiz var. Dilek’in hatırası kardeşliğin, sevginin, özgürlüğün hâkim olduğu Trakya’da yaşasın” ifadelerine yer verildi.

“Ergene zehir saçmaya devam ediyor”
Açıklamada Ergene Havzası’ndaki kirliliğe de dikkat çekilerek; “Neden mi yaşasın? Daha dün taşan ve denetlemelerden yoksun bir şekilde nehre salınan siyanür, arsenik ve benzeri maddeleri 70 bin dönem tarım arazisine yayan Ergene, bölgemizde zehir saçmaya devam ediyor. Biz, Ergene Havzası’nın ortasından akan ve geçtiği her yere hastalık bırakan bu zehri istemiyoruz. Her gün bir başka tanıdığın kanser olduğunun haberini alan bizler, canlarımızı toprağa vermek istemiyoruz” denildi.

Kampanya istekleri açıklandı
Açıklamada kampanyanın amacı da belirtilerek; “Biz Trakya’da çiftçimizi, köylümüzü yerinden edecek; bununla yetinmeyip bölgemizi felakete sürükleyecek projeler de istemiyoruz. Biz, Trakya’da Dilek gibi değerlerimizin kendilerini daha da iyi yetiştirebileceği eğitim kurumları, spor salonları, kültürel etkinlik alanları istiyoruz” sözlerine yer verildi.

Belediye Başkanlarına çağrı
Kampanya ile ilgili açıklamada Trakya il ve ilçelerindeki Belediye Başkanlarına da çağrı yapılırken; “Şimdi tam zamanı olduğunu düşünüyor ve bu dileğimizi yüksek sesle haykırıyoruz. Dilek’in isminin Saray’da yeni yapılacak olan kültür merkezinde yaşatılmasını talep ediyor, konuya hassasiyet gösteren diğer belediyelerimizden de çağrımıza kulak vermelerini istiyoruz. Dilek Trakya’da, Trakya Dilek’in onuruyla yaşasın” ifadelerine yer verildi.

Gürkan ve Çoban destek vermişti
Özçelik’in vefatının ardından tüm Türkiye yasa boğulmuş, sosyal medyada Trakya isminin kullanıldığı hesapların ‘#BenDilenciDeğilim’ ve #DilekÖzçelikYaşayacak’ başlıkları ile başlattıkları kampanyaya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da destek vermişti. Gürkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Edirne’de bir sokağa adını vererek yaşatacağız” diyerek kampanyaya destek vermişti. Tekirdağ’ın Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ise sosyal medya üzerinden açıklama yaparak; “Gencecik yaşında omuzladığı yükü dimdik taşıyarak onurlu bir biçimde aramızdan ayrılan kızımızın adını Saray ilçemizde ona yakışacak en güzel yerde sonsuz kılacağız. Trakya seni unutmadı, unutmayacak Dilek” sözlerine yer vererek kampanyaya desteğini açıklamıştı.

Gözler diğer Belediye Başkanlarında
Sosyal medya gerçekleştirilen kampanyaya Gürkan ve Çoban’ın yanı sıra Kırklareli Belediye Başkan Mehmet Siyam Kesimoğlu, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de davet edilerek kampanya için destek istendi.

Gözyaşları içinde iade etmişti
Özçelik, Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde öğrenci olduğu dönemde, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın geldiği Edirne’de kanser ilaçlarının temini için yardım istemiş, Bayraktar’ın cebine koyduğu parayı; ‘Ben dilenci değilim. İnsanlık konusunda bir kez daha hayal kırıklığına uğradım. Görüyorum ki çaresizliği hiç tatmamışsınız’ diyerek gözyaşları içinde iade etmişti. Tepki çeken olayın ardından Gürkan, daha önce de lenf kanseri tedavisi gören Özçelik’in Türkiye’de bulamadığını söylediği ilaçlarını Yunanistan’dan getirterek Özçelik’e tedavisinde destek olmuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1011 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 3 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 80
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 246 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dingo’nun ahırı mı orası?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.