Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
200 DOLARA DEĞER Mİ? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
200 DOLARA DEĞER Mİ? 26.6.2020 - 10:38:17
Lalapaşa’ya bağlı Çömlekakpınar ve Yüncüle köyleri sınıları içerisinde özel bir maden şirketi, bentonit ocağı alan ve kapasite artışı projesi kapsamında 7,73 hektarlık proje alanını 255,12 hektara yükseltmek istiyor. Projenin ÇED toplantısı yapılırken sonrasında açıklamalarda bulunan Çömlekakpınar köyü sakinlerinden Yaşar Bulur’un açıklamaları dikkat çekti. Bulur, şirketin köylülere tarım arazileri için yıllık 200 dolar kira bedeli önerdiğini söylerken; “Dedemden, babamdan kalan tarlayı neden vereyim?” dedi.200 DOLARA DEĞER Mİ?

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Çömlekakpınar ve Yünlüce köyleri sınırları içerisinde özel bir maden şirketi tarafından yapılması planlanan bentonit ocağı alan ve kapasite artışı projesinin çevresel etki değerlendirmesi halkın katılımı toplantısı gerçekleştirildi. Çömlekakpınar köyü kahvesinde gerçekleştirilen toplantıya Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdür Yardımcısı Murat Bilgin Bilici, Şube Müdür Vekili Yener Taş, Teknik Personel Tufan Pepenoğlu, maden şirketi yetkilileri, Çömlekakpınar köyü muhtarı Vedat Çınar, Yünlüce köyü muhtarı Sami Evderen ve köy sakinleri katıldılar.

Projenin ÇED raporu ile ilgili sunum yapan Çevre Mühendisi Murat Tüylü, proje sahibi şirketin Yünlüce mevkiinde bentonit madeni işletmesinin bulunduğuna dikkat çekerken; “Buradaki yapmış olduğu bentonit madenini kepçelerle kamyonlara yükleyerek Balıkesir’de bulunan işletmesine götürerek, işlemekte ve kullanmaktadır. Yapılan üretim şekli aynı ruhsat alanı içerisinde, aynı üretim tekniğiyle yapılmaya devam edecek. Ancak mevcut üretim miktarı ve maden çıkarılacak alanda bir miktar genişleme olacaktır” ifadelerini kullandı.

PROJE ALANI 255 HEKTARA YÜKSELTİLECEK

Şirketin 2022 yılına kadar geçerli ruhsatı bulunduğunu açıklayan Tüylü, şirketin 7,73 hektarlık proje alanını 255,12 hektara yükseltmek istediğini söyledi. Proje alanının Çömlekakpınar köyüne 800 metre, Yünlüce köyüne ise 370 metre uzaklıkta olduğunu belirten Tüylü, kamyonların geçiş güzergâhı içinde Çömlekakpınar köyü bulunmadığını açıkladı. Tüylü’nün sunumunun ardından söz alan Çömlekakpınar köyü muhtarı Vedat Çınar, projenin kamyon güzergâhını sordu. Tüylü, projenin kamyon güzergâhının proje alanından Hanlıyenice köyüne doğru olduğunu açıkladı. Köy muhtarı Çınar, belirlenen güzergâhın kullanılmasından memnun olacağını ifade etti.

TARIM ARAZİLERİNE KİRA SÖZLEŞMESİ ÖNERİLİYOR

Toplantıda söz alan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyesi İsmail Demiray ise ÇED alanında köye ait mera alanı bulunup bulunmadığını sordu. Demiray ayrıca proje alanında tarım arazisi bulunan köylülerle şirketin anlaşma şartlarını sordu. Şirket temsilcileri, köylülerle tarım alanları için kira sözleşmesi hazırladıklarını açıklarken; proje alanında köy merasının bir bölümünün bulunduğunu ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınamaması halinde mera alanının kullanılmayacağını söylediler. Yetkililer, maden arama işleminin, bölgede tarım arazisi bulunan köylüler ile kira sözleşmesi yapılması halinde gerçekleşeceğini belirttiler. Açıklamaların ardından toplantı sona erdi.

“KÖY MERASINA DENK GELEN AZ BİR YER VAR”

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Çömlekakpınar köyü muhtarı Vedat Çınar, şirketin maden ocağı genişleme çalışmalarını bölgedeki tarım arazilerini kiralayarak genişletmek istediğini belirtirken; “İsteyen kiralayabilir, isteyen malını satabilir. Bundan dolayı bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Projenin içerisinde köy merasına denk gelen çok az bir miktar var. Mera ile ilgili bizim de tereddütlerimiz var. Şirket yetkililerine sorduğumuzda kesinlikle meraya dokunmayacaklarını, proje içerisindeki şahıslara ait olan tarlaları kullanacaklarını söylediler. Şu anda gözüken bir sıkıntı yok” dedi. Yünlüce köyü muhtarı Sami Evderen ise projenin köyünü etkilemeyeceğini belirtti.

“BABAMDAN KALAN TARLAYI NEDEN VEREYİM?”

Çömlekakpınar köyü sakinlerinden Yaşar Bulur ise şirket yetkililerinin, tarla sahiplerine yıllık 200 dolar kira bedeli önerdiğini iddia ederken; “Geçen hafta şirket yetkilileri köyümüze geldiler. Yıllık 200 dolar tarla kirası öneriyorlar. Onların verdiği parayı zaten tarlamdan çıkarıyorum. Babamdan, dedemden kalan tarlayı neden vereyim? 19 dönümlük bir tarlam var. Şu anda proje alanında almak istedikleri 255 dönüm tarla var” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2585 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
“Mazeret tayin hakkını verin” “Mazeret tayin hakkını verin” 21.1.2021
Jandarmadan kaçakçılık operasyonu Jandarmadan kaçakçılık operasyonu 21.1.2021
Köprüler trafiğe açıldı Köprüler trafiğe açıldı 21.1.2021
Yıldırım’dan hızlı tren açıklaması Yıldırım’dan hızlı tren açıklaması 21.1.2021
Cumhurbaşkanı, AK Parti kongrede açıkladı: Aşılama 1 milyonu aştı Cumhurbaşkanı, AK Parti kongrede açıkladı: Aşılama 1 milyonu aştı 21.1.2021
Aşı bitti, vatandaş beklemede Aşı bitti, vatandaş beklemede 21.1.2021
Uyuşturucu Taklit’e takıldı Uyuşturucu Taklit’e takıldı 20.1.2021
Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu Gaytancıoğlu esnafa desteği sordu 20.1.2021
Evde kumara para cezası Evde kumara para cezası 20.1.2021
Müftülük binası kül oldu Müftülük binası kül oldu 20.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.