Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İthalata var, çiftçiye yok - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İthalata var, çiftçiye yok 22.6.2020 - 10:31:19
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin 2020 yılı buğday ve ayçiçeği ithalat rakamlarına tepki gösterdi. Gaytancıoğlu, tarım ürünlerinde ithalat için oluk gibi para akıtılırken, çiftçinin destek ödemeleri için ‘kasada para yok’ dendiğini söyledi. 2019 yılı çiftçi destek ödemelerinin gecikmeli olarak 2020’de yatırıldığını hatırlatan Gaytancıoğlu, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yüzde 4’lük kesintiyi de eleştirdi.İthalata var, çiftçiye yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 2020 yılında Türkiye’nin buğday ve ayçiçeğinde ithalat rakamlarına tepki gösterdi. Gaytancıoğlu, ‘Trade Map’ verilerine göre; Türkiye’nin 2020 yılının ilk 4 ayında 3,18 milyon ton buğday ve 567 bin ton ayçiçeği ithal ettiğine dikkat çekerken; çiftçi destek ödemelerinin ise zamanında ödenmediğini söyledi.

Gaytancıoğlu, açıklamasında birçok yerde buğday hasadı başlamasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin depolarını açmadığını ifade etti. Türkiye’nin 2019 yılında da yaklaşık 2,5 milyar dolarlık makarna ve ekmeklik buğday ithalatı yaptığını hatırlatan Gaytancıoğlu, korona virüsü salgınında devletin asli görevlerinden birinin gıda güvencesini garanti altına almak olduğunu söyledi. Gaytancıoğlu, 2019 yılı çiftçi desteklemelerinin de geç yatırıldığına dikkat çekerken; Maliye Bakanlığı’nın desteklemelerden yüzde 4 oranında kesinti yapmasına tepki gösterdi.

“SON DÖVİZİ İTHALATA HARCIYORLAR”

Türkiye’nin tarımdaki ithalat politikasına tepki gösteren Gaytancıoğlu; “Bunlar kime hizmet ettiklerini unuttular. Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler, Türkiye tarımına yön verenler, Türkiye’deki çiftçinin, emekçinin hakkını savunması gerekirken; Türkiye’nin var olan son dövizini de yurt dışından ithalat işine harcıyorlar. Bu son derece yanlıştır. Şu anda birçok yerde buğday hasadı devam ediyor ama herkesin ürününü bekletebilecek deposu yok ki daha ofisleri açmadılar. Bahane olarak da havaların yağmurlu olduğunu söylüyorlar. Sanki Trakya’nın her yerinde her gün yağmur yağıyor. Ofis, çiftçinin kara gün dostuysa bir an önce bu depolar açılır, üreticinin mağduriyeti önlenir. Ama bu arada belki de devlette, üreticinin ürününü satın alabilecek para yok. Bir kısmını tüccara kaptırsınlar diye düşünüyorlar. Bunu böyle düşünmek istemiyorum ama bu tür uygulamalar son derece yanlıştır” ifadelerine yer verdi.

“DÜNYA ESKİSİ GİBİ DEĞİL”

2019 yılında Türkiye’nin yaklaşık 2,5 milyar dolar makarna ve ekmeklik buğday ithalatı yaptığını hatırlatan Gaytancıoğlu; “Bu yıl paramız olsa bile ithalat yapamayabiliriz. Çünkü dünya eskisi gibi değil. Hem fiyatlar arttı, hem de kimse kimseye ürün vermek istemiyor. Herkes kendi stoklarını güvence altına almak istiyor. Korona virüsünün bir dalgası daha gelebilir, insanlar sokağa çıkmayabilir, gıdasız kalmasınlar, ülke stokları güvende kalsın diye savaş stoku gibi stok bulunduruyorlar. Ama biz hâlâ eski dünyadaymışız gibi ‘Paramızı bastırırız, dışarıdan kredi buluruz, buğdayı getiririz, böylelikle gıda enflasyonunu önleriz’ diyoruz. Böyle bir şey yok. Üreticiyi destekleyeceksin, üretici alın terinin karşılığını görecek” dedi.

“GIDA GÜVENCESİNİ GARANTİ ALTINA ALIN”

Yaklaşık 1 aydır Türkiye’nin birçok yerinde dolu yağışı ve sel gibi doğal afet olaylarının yaşandığını belirten Gaytancıoğlu; “Küresel iklim değişikliğiyle birlikte dünyada iklimler birbirine karıştı. Gıda güvencesini garanti altında almak, devletlerin şu aşamada asli görevlerinden bir tanesidir. Eski savurganlıkları bırakmak lazım. Nitelikli, tutarlı, üretime yönelik politikaları oluşturmak lazım. Aynı zamanda gümrük vergilerini sıfırlayarak devletin gelirlerini azaltıyorsun. Bu da vatandaşa başka yükler bindiriyor. Üreticiye gelmesi ve devlet hazinesine girmesi gereken para girmemiş oluyor. Sıfır gümrükle sadece başka ülkelerde üreten çiftçilerin cebine para girmiş oluyor. Bunlar son derece yanlış, günübirlik politikalardır. Uzun vadeli, tutarlı politikalara geçmek lazım” sözlerine yer verdi.

“MALİYE BAKANLIĞI KESİNTİ YAPIYOR”

Maliye Bakanlığı’nın çiftçi desteklemelerinden yüzde 4 kesinti yaptığını söyleyen Gaytancıoğlu; “Çiftçi desteklemelerinden de yüzde 4 kesinti yapılıyor. Üretici, alması gereken alın terinin karşılığını hem gecikmeli alıyor, hem de kesintili alıyor. Maliye Bakanlığı yüzde 4 kesinti yapıyor. Ama iş kaynak savurganlığına geldiği zaman kesenin ağzını açıyorlar. 4 seneden beri ayçiçeği, pamuk, soya gibi bizim sürekli ithalatçı olduğumuz ürünlerde destekleme primleri artmıyor. Sürekli 40 kuruşta kaldı. 4 yıldan beri mazota, elektriğe, gübreye ne kadar zam geldi? Ama üreticinin alacağına zam gelmedi. 2019 yılının destekleri bizim bölgemizde ödendi ama başka bölgelerde ödenmedi. O da biz her gün gündemde tuttuğumuz için ödendi. Bunlar son derece yanlıştır. Çiftçinin alacağına gelince ‘Kasada para yok’ diyorlar ama ithalata gelince oluk gibi para akıtıyorlar” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1833 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Saadet’te Ayasofya sevinci Saadet’te Ayasofya sevinci 11.7.2020
Valilikten yeni sosyal projeler Valilikten yeni sosyal projeler 11.7.2020
Kadınlardan af girişimlerine tepki Kadınlardan af girişimlerine tepki 11.7.2020
Eğitim İş’ten tedbir talebi Eğitim İş’ten tedbir talebi 10.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan şok iddia Gaytancıoğlu’ndan şok iddia 10.7.2020
Avrupa’ya çıkışlarda Koronaya rastlanmadı Avrupa’ya çıkışlarda Koronaya rastlanmadı 10.7.2020
Gurbet yolunda GSM oyunu Gurbet yolunda GSM oyunu 10.7.2020
Edirnespor yargıya gidiyor Edirnespor yargıya gidiyor 10.7.2020
Silahlı kavgada 7 yaralı Silahlı kavgada 7 yaralı 10.7.2020
Camiye cemaat eli Camiye cemaat eli 10.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Böyle dost olur mu?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Ciğerlerimiz Yanıyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Kadınlardan af girişimlerine tepki
Kadınlardan af girişimlerine t..
TCK 103 Çocuk Cinsel İstismar Affına Karşı Kadın Platfo..
Valilikten yeni sosyal projeler
Saadet’te Ayasofya sevinci
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.