Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TÜ, Enerji Verimliliği Projesi’nde - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Keşan
TÜ, Enerji Verimliliği Projesi’nde 12.6.2020 - 17:25:01
Trakya Üniversitesi, Yenilenebilir Enerji Ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi'ne girmeye hak kazanan 12 üniversiteden biri oldu. Trakya Üniversitesi ekibi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında eğitimler, yurt dışı çalışma ziyaretleri, enerji fizibilite çalışmaları, enerji verimliliği etüdü gibi hizmetlerden yararlanabilecek.TÜ, Enerji Verimliliği Projesi’nde

Trakya Üniversitesi (TÜ), Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek (YEVDES) Projesi kapsamında, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında geliştirilen Ar-Ge projelerine yönelik teknik destek alma hakkı elde etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Avrupa Birliği finansmanıyla, üniversite ve belediyelerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi amacıyla yürüttüğü proje için başvuruların değerlendirmesi tamamlandı. YEVDES kapsamında, 63'ü üniversite, 144'ü belediye olmak üzere toplam 207 kurum değerlendirilirken, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalı da değerlendirmeye dahil oldu. Proje Değerlendirme Komitesi’nce yapılan puanlama sonucunda Trakya Üniversitesi, asil listeye seçilen 12 üniversiteden biri olarak önemli bir başarıya imza attı. Böylece, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semiha Öztuna liderliğinde, Doç. Dr. Doğan Eryener, Dr. Öğr. Üyesi Birsen Erdoğan, Dr. Öğr. Üyesi Berrin Yılmaz, Arş. Gör. Dr. Hacer Akhan, Arş. Gör. Dr. Kemalettin Büyükakın ve Arş. Gör. Kadir Aydın’dan oluşan Trakya Üniversitesi ekibi, “YEVDES Dördüncü Bileşeni” kapsamında, uzman desteğini hak eden 12 araştırma grubu arasında yer almaya hak kazandı.

EĞİTİMLERE KATILACAKLAR

Üniversitenin kurumsal kapasitesi ve geçmiş proje deneyimi, proje koordinatörü ya da takım lideri ile ilgili bilgiler, araştırma grubunun diğer üyeleri ile ilgili bilgiler, ulusal Ar-Ge öncelikleri ve stratejileri bağlamında önerilen projenin sağlayacağı öngörülen faydalar ve araştırma gruplarının proje sonuçlarının yaygınlaştırılmasına ilişkin planları gibi önemli faktörlerin dikkate alındığı değerlendirme sonucunda, uzman desteğini hak eden Prof. Dr. Semiha Öztuna liderliğindeki Trakya Üniversitesi ekibi,  yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında eğitimler, yurt dışı çalışma ziyaretleri, enerji fizibilite çalışmaları, enerji verimliliği etüdü gibi hizmetlerden yararlanabilecek. Kısa süre önce sonuçlanan destek projesine göre toplam 12 araştırma grubuna uzman desteği sağlanacak, 6 araştırma grubuna ise yurtdışı çalışma ziyaretlerine katılarak, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında en iyi uygulama örneklerini yerinde gözlemleme fırsatı sunulacak.

ENERJİ TÜKETİMİ ARTIYOR

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye’de ve dünyada enerji sektörü açısından önemli gelişmelerin yaşandığını, ülkemizin milli enerji vizyonu ile ilgili politikaların başarıya ulaşması için Trakya Üniversitesi olarak canla başla çalıştıklarını ifade ederek, “Günümüz dünyasında enerjinin doğru kullanılmasının bir ihtiyaç olduğu ortada. 2019 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu'na göre dünya genelinde enerji tüketimi geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 2,9 artış göstererek 13,8 milyar ton petrol eşdeğerine ulaştı. Bu rapor gelecek nesiller için enerji ihtiyacının ve bilinçli tüketimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Enerji tüketimini doğru ve verimli bir şekilde sürdürebilmek, ülkesel anlamda kalkınmanın da önemli bir bileşeni. Bu kapsamda bizler de önceliğimizi enerji tasarrufuna, enerjiyi doğru, verimli ve etkin bir şekilde kullanmaya yöneltiyoruz. Ülkemizin enerji politikalarına uyumlu bir şekilde yürüttüğümüz çalışmaları bundan sonra da yoğun bir şekilde desteklemek ve gelecek nesillere daha sağlıklı, yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyoruz. Bu minvalde Edirne ve Trakya bölgemize, ulusal anlamda ülkemize ve küresel anlamda da tüm dünyaya fayda getirecek enerji çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceğiz. YEVDES projesi kapsamında destek alacak üniversiteler arasına girebilmek de, bu noktada kritik bir önem taşıyor. Üniversitemize böyle bir desteği, başarıyı getiren, Prof. Dr. Semiha Öztuna Hocamız başta olmak üzere emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 6245 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.