Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Korona’ya karşı temassız menü - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Korona’ya karşı temassız menü 3.6.2020 - 10:11:06
Edirneli genç girişimciler, korona virüsü salgını ile ortaya çıkan sosyal mesafeli ve temassız hayat tarzına uygun yeni bir uygulamayı hayata geçirdiler. ‘Digimenu’ adını verdikleri uygulamayı işletmelere sunan genç girişimciler, müşterilere temassız sipariş olanağı sunuyor. ‘Digimenu’ ekibinden Yalım Fırat Eren, korona virüsü salgınına karşı çözüm üreten uygulamayı GÜNDEM’e anlattı.Korona’ya karşı temassız menü

Edirneli genç girişimciler, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgınına karşı kafe, restoran gibi yerinde tüketim işletmelerine çare olacak bir cep telefonu uygulaması geliştirdiler. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yalım Fırat Eren ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Berk Altuğ ile MEF Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sena Kılıç’ın bir araya gelerek geliştirdiği ‘Digimenu’ uygulaması, müşterilere temassız sipariş imkânı sağlıyor.

                Edirneli üç genç girişimci, yaklaşık 2 yıl önce müşterilerin işletmelerde yaşadığı garson bekleme sorununa çözüm bulabilmek için uygulama hazırlamaya karar verdiler. ‘Digimenu’ adını verdikleri uygulamanın taslağıyla çeşitli yarışmalara katılan ekip, yarışmalardan elde ettikleri başarılarla uygulamayı geliştirirken; bir işletmede de deneme şansı yakaladılar. ‘Digimenu’ ekibinden Yalım Fırat Eren, korona virüsü salgınında işletmelerin ve müşterilerin yaşadığı tedirginlere son verecek uygulamayı GÜNDEM’e anlattı.

                Eren, ‘Digimenu’ ile hem işletmelerin, hem de müşterilerin birçok avantaja sahip olacağına dikkat çekerken; uygulamayı cep telefonları üzerinden hayata geçireceklerini söyledi. Müşterilerin cep telefonlarına ‘Digimenu’ uygulamasını indirerek kayıt olabileceklerini belirten Eren, işletmeler için hazırlanacak QR kodu ile menü ve garson temassız sipariş verilebileceğini söyledi. Eren, ‘Digimenu’ ile siparişlerin direkt işletme mutfağına ulaştırılacağını açıklayan Eren, temas ile bulaşan korona virüsü gibi hastalıkların da önüne geçileceğini ifade etti.

“GARSON BEKLEME SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN BAŞLATMIŞTIK”

                ‘Digimenu’ ekibi olarak yaklaşık 2 yıl önce uygulama üzerinde çalışmaya başladıklarını belirten Eren; “Başta hedefimiz garson bekleme sorununu ortadan kaldırmaktı. Menü istemek ve sipariş verebilmek için çok fazla garson bekleme sorunu yaşıyorduk ve bunu nasıl çözebileceğimizi düşündük. Ardından uygulamamız ile ‘Startup Weekend Güney Marmara’ yarışmasına katıldık. Orada ikinci olarak ödül aldık. 2018 yılının Aralık ayında İTܒnün düzenlediği ‘Dijifikir’ yarışmasına katıldık. O yarışmada İTÜ ARI Teknokent’in CEO’su Deniz Tunçalp, bizi İTܒnün hızlandırma programına davet etti. O programı tamamladık ve uygulamayı geliştirme sürecine başladık” dedi.

“KÂĞIT MENÜLER KORONA VİRÜSÜ BARINDIRABİLİYOR”

                Korona virüsü salgınının ortaya çıkmasıyla ‘Digimenu’ uygulamasının avantajlarının arttığını söyleyen Eren; “Temassız menü olması önemliydi. Çünkü kâğıt menülerin korona virüsü dâhil 185 binden fazla mikroorganizma barındırdığını biliyorduk. Biz de ‘Digimenu’ ile bunu ortadan kaldırıyoruz ve bu dönemde önemli bir şey olduğunu düşünüyoruz. İnsanların da bir restorana ya da kafeye gittiklerine menüye dokunma konusunda çekinceleri olacağını düşünüyoruz. O yüzden alternatif bir çözüm sunmaya başladık” ifadelerine yer verdi.

“TEMASSIZ SİPARİŞ GERÇEKLEŞİYOR”

                Eren, ‘Digimenu’ uygulamasının kullanımını da açıklarken; “İşletmelerin masalarına özel föylükler koyuyoruz. O föylüklerin tamamında QR kodları oluyor. Müşteri, ‘Digimenu’ uygulamasını cep telefonuna indirip kayıt olduktan sonra QR kodunu okutuyor ve karşısına işletmenin menüsü geliyor. Menü içerisinde işletmenin öne çıkan ürünleri, promosyonları, kampanyaları da yer alıyor. Sipariş notuyla beraber ne istediğini seçtikten sonra müşteri, ‘Sipariş ver’ bölümüne tıklıyor. Sipariş de işletmenin mutfağına iletiliyor. Böylece hem garson bekleme sorunu ortadan kalkıyor, hem çalışanların verimi artıyor, hem de temassız sipariş gerçekleşiyor” dedi.

“YABANCI DİL SORUNUNU DA ÇÖZECEĞİZ”

                ‘Digimenu’ uygulamasında yabancı dil seçeneğini de geliştireceklerini belirten Eren; “Şu anda uygulamada yabancı dili geliştiriyoruz. Çünkü Edirne’ye çok fazla Yunan ve Bulgar turist geliyor. Turistler geldiğinde de dil sorunu olduğunu gözlemlemiştik. Menülerin otomatik olarak Yunanca, Bulgarca ve İngilizce’ye çevrilmesini hedefliyoruz. Bu sadece dil barajını da ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Uygulamanın dil seçeneğine Edirne dışındaki İstanbul gibi şehirler için de Arapça başta olmak üzere çeşitli diller de eklenebilir” sözlerine yer verdi.

“MÜŞTERİ SAYISINI ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

                Türkiye’deki kafe, restoran gibi yerinde tüketim işletmelerinde uygulamayı kullanıma sunmayı hedeflediklerini söyleyen Eren; “Uygulama ile müşterinin yanı sıra işletmeye de çok fazla avantaj sağlıyoruz. Avantajların başında temassız menü ile müşteri memnuniyetinin olmasının yanı sıra menüleri sürekli yenileme sürelerini erteliyoruz. 6 ayda bir yapılan kâğıt menünün masrafı 1-2 bin TL’den başlarken, ‘Digimenu’ ile bunu yılda 1 defaya indiriyoruz. Bunun dışında sadık müşterileri tutmak için özel indirimler vaadediyoruz ve yeni müşteri çekmek için promosyonları sosyal medya üzerinden yayarak müşteri sayısını artırmayı planlıyoruz. Gelecek dönemde yüzde 20’ye kadar yeni müşteri hedefliyoruz” dedi.

“PERSONELLER DAHA VERİLMLİ ÇALIŞACAK”

                İşletmelerdeki personel veriminin de ‘Digimenu ile artacağını söyleyen Eren; “En önemli konulardan biri de çalışan verimidir. Özellikle yoğun saatlerde bir koşuşturmaca oluyor. Bu tip işletmeler için siparişleri ‘Digimenu’ ile alabilirsek, çalışanların iş yükü çok azalır ve diğer işlere odaklanabilirler. Bu da müşteri memnuniyetini arttırır. Garson sadece siparişi getirecek. Garsonlar da iş yüklerinin azalmalarıyla birlikte daha fazla verimli olacak ve işletmede yıldızlaşacaklar. Bazı işletmeler de ekonomik problemlerden dolayı kapanabiliyor. Bu sorunu yaşayan işletmeler belki de ‘Digimenu’ ile kapanmaktan kurtulacaklar. Aynı zamanda ‘Digimenu’ ile sipariş karışıklıklarının da önüne geçerken, adisyon kullanımı ve günlük rapor alma da çözüme kavuşacak” ifadelerine yer verdi.

“DENEME SÜRECİNDEN İYİ GERİ DÖNÜŞ ALDIK”

                ‘Digimenu’ uygulamasının hazırlanmasının ardından deneme sürecini de bir kafe ile anlaşarak gerçekleştirdiklerini açıklayan Eren; “Uygulamayı bir kafede deneme şansımız oldu ve iyi bir geri dönüş aldık. Kafede masalara adisyon koymayı tercih etmiyorlardı. Ayrıca masa numarası karışıklığı, hesabı yanlış ya da eksik alma gibi sorunlar yaşıyorlarmış. Ancak ‘Digimenu’ ile bu sorunların önüne geçildi. Deneme sürecinde sistemin hazır olduğunu da gördük. Bizim için iyi bir dönem oldu” dedi. Eren, ‘Digimenu’ uygulamasının kullanıma sunulması amacıyla işletmelerle görüşme yapmaya başladıklarını sözlerine ekledi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 5963 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 11 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Özçakır’dan acı haber Özçakır’dan acı haber 24.1.2021
Denetimlerden kaçamadılar Denetimlerden kaçamadılar 23.1.2021
Vaka sayısında büyük düşüş Vaka sayısında büyük düşüş 23.1.2021
Yağı fiyatlarında düşüş bekleniyor Yağı fiyatlarında düşüş bekleniyor 22.1.2021
İlaçla uyutup kaçırmak istemiş İlaçla uyutup kaçırmak istemiş 22.1.2021
SOL’dan “Aşı nerede?” dilekçesi SOL’dan “Aşı nerede?” dilekçesi 22.1.2021
Köy kadınlarına KADES eğitimi Köy kadınlarına KADES eğitimi 22.1.2021
Üniversitelerarası dostluk köprüsü Üniversitelerarası dostluk köprüsü 22.1.2021
Edirne’deki imkanlar anlatıldı Edirne’deki imkanlar anlatıldı 22.1.2021
FSRU’ya dev yatırım FSRU’ya dev yatırım 22.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Özçakır’dan acı haber
Özçakır’dan acı haber
S.S. Edirne Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yön..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.