Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin 1.6.2020 - 20:04:13
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un tarımsal destek ödemeleri ve doğal afet sigortalarında ÇKS ile birlikte TÜKAS’ın da dikkate alınmasını öngören bir yasa teklifini TBMM’ye sunduğunu belirten açıklamasına Edirneli çiftçi Erdal Akgün destek verdi. Aygun’un yasa teklifinin bölge çiftçisini mutlu ettiğini söyleyen Akgün, teklifin kabul edilerek mağdur olan çiftçilerin sorunlarının çözülmesini istedi.Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un TBMM’ye sunduğu tarımsal destek ödemeleri ve doğal afet sigortalarında ÇKS ile birlikte TÜKAS’ın da dikkate alınmasını öngören bir yasa teklifine Edirneli çiftçi Erdal Akgün destek verdi.

Edirne’nin merkez ilçeye bağlı Büyükismailçe köyünde üretim yapan çiftçi Erdal Akgün, Aygun’un yasa teklifinin Edirneli çiftçileri mutlu ettiğini söyledi. Akgün, Edirne’deki tarım arazilerinde arazi parçalanması ve miras sonrası aile içi intikal işlemlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle çiftçilerin ÇKS’ye kayıt yaptıramadığını belirtirken; bölgede yaşanan doğal afetler sonucu mağdur olan çiftçilerin problemlerinin Aygun’un sunduğu yasa teklifi ile çözüme kavuşacağını söyledi. Akgün, Edirne’nin çeşitli bölgelerinde yaşanan dolu yağışı nedeniyle çiftçilerin mağdur olduğunu da ifade ederken; ÇKS’ye kayıt yaptıramayıp desteklerden yararlanamayan çiftçilerin sezonu zararla kapattığını belirtti.

“ÇİFTÇİ MAĞDUR OLUYOR”

Akgün, Aygun’un yasa teklifi ile Edirneli çiftçilerin mutlu olduğunu söylerken; “Edirne’mizde yüzde 30 civarında bu şekilde arazinin olduğu kanaatindeyim. ÇKS’ye kaydettiremediğimiz için sigorta yaptıramadığımız, destek alamadığımız, çok miraslı arazilerden dolayı ciddi anlamda çiftçi mağdur oluyor. Trakyalı bir milletvekilinin çiftçiyi koruyan bir önergeyi TBMM Başkanlığı’na vermesi bizi çok mutlu etti. İnşallah iktidar partisi ve MHP tarafından bu önerge kabul edilirse çiftçinin ciddi anlamda mağduriyetinin ortadan kalkacağı ve üretime katkısı olacağı kanaatindeyim. Çünkü çiftçinin devletten aldığı desteklerin ekonomik bir getirisi olacaktır. Milletvekilimize teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“DOLU YAĞIŞI ZARAR VERDİ”

Edirne ve Trakya bölgesinin Türkiye’nin tarım üretiminde önemli bir yer tuttuğunu belirten Akgün; “Yüzölçümü olarak küçüğüz ama üretimde büyük söz sahibi olan bir bölgede bu tür olaylar varsa, Anadolu’da da neler olduğunu düşünmemiz lazım. Edirne’de dün Kemalköy, Kapıkule, Sarayakpınar bölgesinde çiftçiler yüzde 50’ye kadar zarar veren dolu yağışı ile karşılaştı. Bu tür araziler asla sigorta yaptırılamıyor. Çünkü ÇKS’ye işlenmediği için sigortası da olmuyor. Geçtiğimiz günlerde Uzunköprü ilçesinin Çöpköy bölgesinde yine doludan dolayı zarar ortaya çıktı. O bölgede de bu tür araziler olduğu kanaatindeyiz. Biz, hiç kimsenin bundan dolayı mağdur olmasını istemiyoruz. Üretim yapmak gerçekten çok zor. Tohumu toprakta yeşertmek, ülke ekonomisine katkı sunma noktasına getirmek gerçekten çok uğraş verici bir iştir. Biz bir anlamda alın terimizi toprağa akıtıyoruz. Ama bu şekilde doğal afetlerle karşılaştığımızda emeğimiz yanıp gidiyor ve karşılığında hiçbir şey olmuyor. En büyük zararımız doğal afetlerdir. ÇKS’ye kaydettiremediğimiz için hiçbir konuda devlet desteğinden faydalanamıyoruz. Çiftçiye zaten kalacak olan desteklerdir. Onu da alamayınca tarım kesimi sezonu zararla kapatıyor” dedi.

AYGUN YASA TEKLİFİNİ AÇIKLAMIŞTI

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, tarımsal destek ödemeleri ve doğal afet sigortalarında ÇKS ile birlikte TÜKAS’ın da dikkate alınmasını öngören bir yasa teklifini TBMM’ye sunduğunu açıklamıştı. Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, tarımsal sigorta için tarla tapularını ve kira kontratlarını esas alan ÇKS’yi dikkate aldığını belirtirken; “Oysa ekilen alan, ÇKS’nin çok üzerinde. Binlerce çiftçi, ÇKS yüzünden ne tarımsal desteklerden yararlanıyor, ne de doğal afetlere karşı tarımsal sigorta yaptırabiliyor. Oysa Avrupa Birliği ülkelerinde üreticinin beyanı tarımsal sigorta için yeterlidir. Türkiye’de ise bin dereden su getiriliyor, üreticinin işi kolaylaştırılmıyor, engeller çıkartılıyor. Ülkemizde arazi parçalanması ve miras sonrası aile içi intikal işlemlerinde yaşanan sorunlar sebebiyle ÇKS’ye kayıt edilemeyen arazilerimiz var. İtilaflı araziler, intikali yapılamayan araziler, kayyum atanan araziler, ecrimisil ödenen ancak Milli Emlak’tan kiralanamayan araziler var. Ekim yapıldığı halde bu araziler ÇSK kaydı olmadığı için tarımsal sigorta yaptıramıyor” sözlerine yer vermişti.

“TÜKAS ESAS ALINMALI”

Türkiye’nin 46 ilinde 15-25 Mayıs tarihleri arasında doğal afetler yaşandığına dikkat çekerken; “Çiftçilerimiz zor durumda. Mazot, gübre, tohum masrafı yaptılar. Şimdi hepsi boşa düştü. Çünkü bütün bir yıllık emekleri doğal afetle tuzla buz oldu. ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçilerimiz mağduriyet içinde. Bunu önlemek ise çok kolay. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla bir yasa teklifi hazırladık. Teklifte, Tarım Sigortaları Kanunu’nda değişiklik yapılarak ÇKS yerine TÜKAS’ın esas alınmasını öneriyoruz. TÜKAS nedir? 2014 yılında Bakanlığın 10 bin personeliyle Türkiye’nin tüm ekili bitkisel üretim, hayvancılık faaliyeti ve su ürünleri üretimi yapan arazi varlığını, üretim yapan çiftçi sayısını, tarımsal makine, adres ve kimlik bilgilerine varıncaya kadar ortaya koyan bir veri tabanı oluşturuldu. Bu değerli veri tabanı, maalesef sadece Türkiye’nin gübre ihtiyacı için ne kadar kullanılıp kullanılmayacağını belirlemek için kullanılıyor. Yani atıl şekilde kenarda duruyor. Bu büyük bir kayıptır. Amaç; gübrenin üretim dışında yasadışı yollardan bomba vs. yapımını engellemek. 2014 yılında Avrupa Birliği talebiyle oluşturulan bu veri tabanı, tarımsal destek ve sigortada da rahatça kullanılabilir. Maalesef bugüne kadar Mehdi Eker, Faruk Çelik, Ahmet Eşref Fakıbaba ve şimdi Bekir Pakdemirli bu büyük veri tabanını atıl bekletiyorlar. Çünkü uzman kadro yerine sadakat esaslı boş kadroları tercih ettiler. Sonuçta çiftçi de mağdur oluyor” demişti.

“ÇİFTÇİNİN SIKINTILARINI GİDERELİM”

Çiftçilerin yaşadığı mağduriyetin istatistiklere de yansıdığını söyleyen Aygun; “Uydudan görülen ekili arazi ile Bakanlık kayıtları bir türlü uyuşmuyor. TÜİK rakamları ile ÇKS kaydına dayanan Tarım Bakanlığı rakamları uyuşmuyor. Rakamlar arasında büyük bir uçurum var. TÜİK rakamlarına göre; Türkiye’de 23 ile 23,5 milyon hektar alanda bitkisel üretim yapılırken; ÇKS’de bu rakam 15-15,5 milyon hektar arasındadır. Örneğin; Adana’daki üreticinin sadece yüzde 40 ile 45’inin ÇKS kaydı var. Çiftçiyi doğal afetlere karşı kaderiyle karşı karşıya bırakamayız. Bunu önleyecek yasa teklifini verdik. Tarım Bakanlığı teklifimize destek versin ya da kendileri de çalışma yapsın. Bu çalışmaları birleştirelim, Türk çiftçisinin bu sıkıntılarını giderelim” ifadelerini kullanmıştı.

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 738 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Saadet’te Ayasofya sevinci Saadet’te Ayasofya sevinci 11.7.2020
Valilikten yeni sosyal projeler Valilikten yeni sosyal projeler 11.7.2020
Kadınlardan af girişimlerine tepki Kadınlardan af girişimlerine tepki 11.7.2020
Eğitim İş’ten tedbir talebi Eğitim İş’ten tedbir talebi 10.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan şok iddia Gaytancıoğlu’ndan şok iddia 10.7.2020
Avrupa’ya çıkışlarda Koronaya rastlanmadı Avrupa’ya çıkışlarda Koronaya rastlanmadı 10.7.2020
Gurbet yolunda GSM oyunu Gurbet yolunda GSM oyunu 10.7.2020
Edirnespor yargıya gidiyor Edirnespor yargıya gidiyor 10.7.2020
Silahlı kavgada 7 yaralı Silahlı kavgada 7 yaralı 10.7.2020
Camiye cemaat eli Camiye cemaat eli 10.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Böyle dost olur mu?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Ciğerlerimiz Yanıyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Kadınlardan af girişimlerine tepki
Kadınlardan af girişimlerine t..
TCK 103 Çocuk Cinsel İstismar Affına Karşı Kadın Platfo..
Valilikten yeni sosyal projeler
Saadet’te Ayasofya sevinci
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.