Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
CHP ayrı tören düzenledi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
CHP ayrı tören düzenledi 19.5.2020 - 13:36:57
Edirne’de İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenine katılmayan CHP Edirne İl Örgütü, Atatürk anıtında ayrı bir tören düzenledi. CHP Edirne İl Örgütü, Atatürk anıtına çiçek bırakırken; törende CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve İl Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna konuşma yaptılar.CHP ayrı tören düzenledi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkışının 101’inci yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Edirne’de İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene katılmayan CHP Edirne İl Örgütü, 19 Mayıs kutlamaları kapsamında ayrı bir tören düzenledi. Atatürk anıtında düzenlenen törene CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, CHP Edirne İl Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, CHP Edirne Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Kıyı katıldılar.

CHP Edirne örgüt temsilcileri, 19 Mayıs töreninde Atatürk anıtına çiçek bırakırken; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Saygı duruşunun ardından CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve CHP Edirne İl Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna konuşma yaptı.

Gençlere seslendi

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 19 Mayıs’ın 101’inci yılını kutlarken; “Bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 101’inci yılında Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olma, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet değerlerine, devrimlerine, bağımsızlığa geleceğine sahip çıkma, Ulusumuzun çağdaş değerlerle donatılmış bütün kalelerini savunma, karanlık zihniyetlerin eğitim, demokrasi,  adalet, çağdaşlığa zarar verecek işgallerine ve ülkemizin her karışında önümüze konulan zorluklara göğüs germeye devam edeceğiz. Atatürk, gençliğin önemini ilk kavrayan lider olarak; ‘Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak’ diyerek Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir. Sevgili gençler; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, 101’inci yıl dönümünde, daha aydınlık, daha adil, daha demokrat ve daha özgür Türkiye için, her zaman sizlerle sonuna kadar birlikte olduğumuzu asla unutmayın. Gençlerimizin, ülkemizi içinden geçtiği karanlık süreçten, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığını takip ederek ve 19 Mayıs ruhu ile hareket ederek bu karanlık süreçten çıkaracağına eminiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu önemli gününde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere, vatan savunması için, ekmek parası için, özgürlük, demokrasi, hak ve adalet için yaşamlarını yitiren genç kardeşlerimizi minnetle anıyor ve aziz ruhlarının önünde saygı ile eğiliyorum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nız kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

“Salgın gurur ve heyecana engel değil”

CHP İl Gençlik Kolları Korcan Tuna da 19 Mayıs tarihinin Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul edilmesi sürecine dikkat çekerken; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bir milletin bağımsızlık ve özgürlük aşkının en somut örneğidir. 101’inci yılını kutladığımız bu coşku, bu yol korona virüsü tedbirleri kapsamında meydanlarda yaşanamasa da pandemi süreci içimizdeki heyecan ve gurura engel değildir. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın, resmi bir bayram olarak kabul edilmesi, diğer bayramların sürecinden daha farklı olmakla birlikte, bugünün ulusal olarak bir bayram olarak kabul edilmesinin sürecinde başta milletin kendisi olmak üzere birçok farklı unsur rol oynamıştır. CHP’ye bağlı olarak çalışan Türk Spor Kurumu’nun 1936 yılında yaptığı genel kongresinde, 19 Mayıs tarihinin Spor ve Gençlik Bayramı olarak kabul edilmesinin CHP’ye teklif edilmesinin kararı sonrası parti yönetimi tarafından kabul edilen bu öneri, 19 Mayıs’ın sporla özdeşleştirilip bayram olarak kutlanmasında belirli bir rol oynamıştır. Cumhuriyet’in, Mustafa Kemal’in ve bağımsızlığın yılmaz bekçileri olarak biz CHP’li gençler, Atatürk ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda yürüme kararlılığında bireyler olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyor, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi anıyoruz” sözlerine yer verdi. Tuna’nın konuşmasının ardından tören sona erdi.

Törene katılmamışlardı

Edirne’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün programı ile Atatürk anıtında kutlanmıştı. CHP Edirne İl Örgütü, törene katılım göstermezken; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Atatürk anıtında düzenlediği törenle kutladı. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1262 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.