Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Korona salgınında ÇED’e tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Keşan
Korona salgınında ÇED’e tepki 15.4.2020 - 21:35:23
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Altıntaş, Çobançeşmesi, Karacaali, Maltepe, Karasatı Köyleri ile Paşayiğit Mahallesi arasında kalan 8 bin 400 dekarlık alanda patlatma işlemi ile linyit üretimi yapmak isteyen Ento Maden Global A.Ş. için ÇED sürecinin başlatıldığını ilan etti. Bakanlık tarafından ilan edilen ÇED sürecine karşı 5 köy muhtarı ortak açıklama yaparken; korona virüsü salgını sırasında projenin gündeme getirilmesine tepki gösterdiler.Korona salgınında ÇED’e tepki

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Altıntaş, Çobançeşmesi, Karacaali, Maltepe, Karasatı Köyleri ile Paşayiğit Mahallesi arasında kalan 8 bin 400 dekarlık alanda patlatma işlemi ile linyit üretimi yapmak isteyen Ento Maden Global A.Ş. için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başlatıldığını ilan eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na muhtarlar tepki gösterdi. Altıntaş köyü muhtarı Ali Aktaş, Çobançeşmesi köyü muhtarı Serhat Hesapçı, Karacaali köyü muhtarı Hasan Kocaalili, Karasatı köyü muhtarı İsmet Çolakoğlu ve Maltepe köyü muhtarı Naci Narlı, ortak bir yazılı açıklama yaparak korona virüsü salgınının olduğu günlerde projenin ÇED süreci ile gündeme gelmesine tepki gösterdiler. 5 köy muhtarının imzasının bulunduğu açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tepki gösterilirken; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yine yapacağını yaptı. Tüm dünya gibi ülkemizde korona virüsü ile boğuşuyorken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altıntaş, Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi, Karasatı köyleri ile Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi arasında kalan 8400 dekarlık alanda ‘patlatma işlemi ile linyit üretimi’ yapmak isteyen Ento Maden Global A.Ş.’nin ÇED başvuru dosyasını, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 8’nci Maddesi doğrultusunda uygun bulduğunu ve ÇED sürecinin başladığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin, Denetim Genel Müdürlüğü web sitesi duyurular bölümünde yayınlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada 5 köy muhtarının da 23 Mayıs 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na proje tanıtım dosyasına karşı itiraz dilekçesi verdiği belirtilirken; “Bu projeye onay verilmemesini talep ettik. Ancak bunun sonunda ÇED gereklidir kararı verildiği duyuruldu. Bu karara da 26 Temmuz 2019 tarihinde beş köyde yaşayan insanlarımızın itirazlarını içerir dilekçeleri 1000’in üzerinde imza ile Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bizzat beş muhtar olarak götürüp teslim ettik” denildi.

“Haklarımızı sonuna kadar savunacağız”

5 köy muhtarı, projenin hayata geçmesi halinde ortaya çıkacak etkiye dikkat çekerken; “Bu proje hayata geçtiği takdirde; tozlaşma ve flora, fauna popülasyonundaki azalma, ekosistem ve tarımsal üretim üzerinde, orman varlıkları üzerinde büyük risk oluşturacaktır. Ayrıca 1 milyon metrekarelik komşu alanda faaliyete geçmesine Bakanlıkça onay verilmiş Keşan Gıda İhtisas OSB projesine de büyük zararlar verecektir. Yaklaşık 9 aydır bekletilen bu dosyanın 10 Nisan 2020 günü korona virüsü belasının herkesi evlerine kapattığı bu günlerde yeniden gündeme getirilmesi anlaşılır değildir. Bu çok iyi bilinmelidir ki bu proje hayata geçirilir ve kömür üretimine başlanırsa bu durum 5 köy halkına korona virüsünden daha fazla zarar verecektir. Bunun için 5 köy muhtarı olarak bu projenin engellenmesi için tüm yasal, anayasal ve yurttaşlık haklarımızı sonuna kadar savunacağız” sözlerine yer verildi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 5087 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Evini taşırken ağaç kesti Evini taşırken ağaç kesti 26.3.2021
Fabrikada amonyak zehirlenmesi Fabrikada amonyak zehirlenmesi 19.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.