Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ebeveynlere videolu uyarı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ebeveynlere videolu uyarı 27.3.2020 - 10:36:16
Edirne Çocuk Hakları Derneği, ebeveynlere çocukların internet kullanımı konusunda uyardı. Korona virüsü tedbirleri kapsamında çocukların evde bulundukları sırada internet kullanım sürelerinin arttığına dikkat çeken dernek üyesi ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi Seda Donat Bacıoğlu, yayınladığı video görüntü ile anne ve babalara seslendi. Bacıoğlu, çocukların sanal ortamda korunması gerektiği belirtirken; çocukların internet fırsatçıları ve çocuk istismarcılarından korunması için yapılması gerekenleri açıkladı.Ebeveynlere videolu uyarı

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de her geçen tespit edilen vaka ve ölüm sayısının arttığı korona virüsüne karşı ‘Evde Kal’ çağrısı yapılmaya devam edilirken; Edirne Çocuk Hakları Derneği, evden eğitime devam eden çocukların internet kullanımı ile ilgili açıklama yaptı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi ve Edirne Çocuk Hakları Derneği Üyesi Seda Donat Bacıoğlu, korona virüsü tedbirleri kapsamında evlerinden dışarıya çıkmayan çocukların internette daha fazla zaman geçirme eğilimi gösterdiğine dikkat çekerek, ebeveynlere uyarılarda bulundu. Bacıoğlu, video görüntülü uyarısında korona virüsü nedeniyle evinden dışarıya çıkmayan çocukların internet kullanımının arttığını belirtirken; çocukların sanal ortamda korunması gerektiğini söyledi. Ebeveynlere sanal ortamdaki olumsuz koşullar ve çocukların yoğun internet kullanımı ile ilgili hatırlatmalarda bulunan Bacıoğlu; “Biliyorsunuz şu aralar sosyal iletişimimiz daha çok internet üzerinden işliyor. Bu da demektir ki bilgisayar, tablet, akıllı telefon kullanımı evlerde her zamankinden daha fazla. İşte böyle zamanlarda çocuklarımız da özellikle canları çok sıkıldıkları için internette daha fazla uzun zaman geçirme eğilimi gösterebiliyorlar. Anne babalar da buna biraz sessiz kalabiliyorlar. Aslında bize düşen birtakım sorumluluklar var. Çünkü internette çocuklarımızı bekleyen birtakım riskler var” dedi.

Bacıoğlu, video görüntü ile gerçekleştirdiği uyarıda, internet ortamındaki fırsatçılara ve çocuk istismarcılarına dikkat çekerken; “Özellikle kriz dönemlerinde daha fazla fırsatçıların olduğu bir ortamda ve çocuk istismarcılarının daha fazla fırsat kolladığı bir ortamda çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Evet, internette vakit geçirsinler belki ama biz, onları kontrol edelim. Nasıl kontrol edelim? Bir kere onlarla çatışmadan, süre sınırlaması çok önemlidir. Kullanım saatleri getirmek, kullanım saatleri içerisinde hangi oyunları oynuyorlar, o oyunlarda ne tür arkadaşlıklar kuruyorlar ya da sosyal ağlarda vakit geçiriyorlarsa kimlerle arkadaş oluyorlar, kimlerle ne sohbet ediyorlar? Bunları biraz gözlemlemek gerekiyor. Bunu yaparken çocukları sıkmadan, boğmadan, onlarla çatışmadan, daha çok doğru iletişim yöntemleriyle sohbet edercesine, konuşarak yapmak gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“Davranışlarını gözlemleyin”

Ebeveynlerin, çocukların davranışlarını gözlemlemesi gerektiğini söyleyen Bacıoğlu; “Eğer çocuğumuz internet kullanırken veya internet söz konusu olduğunda korku, endişe, daha çok içe kapanma, bazı şeyleri yapmak istememe, yeme, içme, uyku gibi sorunlar yaşama gibi normalde görmediğimiz davranışlar sergiliyorsa, o zaman herhangi bir sanal zorbalığa ya da çocuk istismarına maruz kalıp kalmadığı konusunda düşünmemiz gerekiyor. Bu dönemlerde çocuklarımızın daha çok riske açık olduğunu unutmayalım ve anne baba olarak bu konuda sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışalım” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 153 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Ekmeği oyun havası ile sattı Ekmeği oyun havası ile sattı 25.5.2020
Şehit babasından teşekkür Şehit babasından teşekkür 25.5.2020
Dijital bayramlaşma Dijital bayramlaşma 24.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.