Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4 - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Recep Duymaz
Recep Duymaz Recep Duymaz
rduymaz@gmail.com
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4 27.3.2020 - 10:33:34
12 Mart 2020 tarihinden beri, dünyanın birçok ülkesinin yanında, ülkemizde de salgın haline gelen Korona virüsü ile mücadele ediyoruz. Buna rağmen virüs, o tarihten beri etkisini ve gücünü arttırarak yayılmaya devam ediyor. Başta devletimiz olmak üzere bütün kamu ve özel kuruluşlarımız, ellerinden geleni yaparak gerekli tedbirleri almaya ve insanımızın sağlığını korumaya çalışıyorlar. Başta sağlık çalışanlarımızın özverili gayretleri olmak üzere halkımızın sağduyulu davranması ve duyurulan yasaklara uymasıyla cismi küçük, ama etkisi büyük bu görünmeyen düşmanı birlikte yeneceğimize inanıyorum.Bu virüsün ülkemizde etkili olmaya başladığı tarih, beni zihnen hem siyaset, hem edebiyat tarihimizin önemli bir gününe götürdü. O da İstiklal Marşı’mızın TBMM’in gündemine üçüncü kez geldiği ve kabul edildiği tarih olan 12 Mart 1921 tarihidir. Doksan dokuz yıl evvel bu günlerde Anadolu’da bu topraklarda var olup olmama savaşını veriyorduk. Üstelik o savaşta düşman karşımızda ve her türlü savaş malzemesiyle donanmış olarak karşımıza geliyordu. O savaşı, biraz da cephelerimizdeki askere coşku ve heyecan, cephe gerisindeki halkımıza umut ve iman veren İstiklal Marşı’mız kabulüyle kazandık. O gün marşımızın TBMM’nde görüşülmesi sırasında yapılan konuşmalar ve yaşanan heyecanlı davranışlar bunun somut birer göstergesidir. O tarihteki sıkıntılı günlerimizi marşımızın doğurduğu heyecanla atlattığımız gibi, bugünkü sıkıntılarımızı da birlik ve dayanışma gücümüz ile Bilim Kurulu’muzun önerilerine titizlikle uymak suretiyle aşacağımız kesindir.

Bu inancımızı iyice pekiştirmek için İstiklal Marşı’mızın TBMM’ine üçüncü kez gelişi tarihindeki müzakerelerin kısa bir bölümüne yakından bakmamız uygun olur. O oturumun başkanı ünlü romancımız Halide Edip Adıvar’ın kocası Adnan Beyefendi’dir. Oturum açılınca Başkan, İstiklal Maşı dosyasını takip eden dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi’ye söz verir. Hamdullah Suphi, yaptığı sunuş konuşmasında İstiklal Marşı yazma yarışmasının o zamana kadarki gelişmesini özetledikten sonra, Anadolu mücadelesi uzun müddetten beri devam ediyor; bunu ifade etmek, bunun ruhunu söylemek üzere yazılmış olan şiirlerden birini İstiklal Marşı olarak ne kadar evvel seçersek, faydası o kadar fazla olur, diyerek marşın bir an önce seçilmesini istemiştir.

Devamında Muhittin Baha (Bursa milletvekili), Yahya Galip (Kırşehir), Besim Atalay (Kütahya), Dr. Suat (Kastamonu), Hacı Tevfik Efendi (Çankırı), Tunalı Hilmi (Bolu), Refik Şevket (Saruhan), İhsan Bey (Cebelibereket), Refik Bey (Konya), Hamdi Namık (İzmit) ve Hüseyin Bey (Elazığ) söz alırlar. Genel olarak şiir, daha da önemlisi bir milletin İstiklal Marşı olarak seçilecek bir şiirin nasıl olması gerektiğine dair birbirinden farklı görüşler ortaya atarlar. Onların arasından, bir örnek olmak üzere, sadece Tunalı Hilmi’nin görüşlerine kısaca değinelim. Tunalı Hilmi, meselenin gayet mühim olduğunu ifade ettikten sonra, milli marş olarak seçilecek bir şiirde “ufacık bir yakışıksızlık” bile bulunmaması gerektiğini söyler. Bir Encümen-i Mahsus-ı Edebi kurulmasını önerir. Bu encümen gelen şiirlerden birini seçer. Daha sonra seçtiği “şiirin sahibini” çağırır ve ona şiirini daha güzel bir duruma getirmesinin yollarını gösterir: “Der ki ona, şu mısraı terk ederseniz veya şu mealde tebdil ederseniz ve şu kelimenin bununla tebdili elzemdir, o zaman o manzume daha parlak olur. Sahibi muvafakat eder ve manzume daha iyi olur. İstirham ederim, bu noktaya dikkat buyurunuz. Arkadaşlar, manzumenin baştanbaşa iyi olmasını bütün samimiyetimle arzu ediyorum ve bu teklifte bulunuyorum”.

Tunalı Hilmi’nin İstiklal Marşı olarak seçilecek şiirin “baştanbaşa iyi” olmasını istemesini saygı ile karşılamakla beraber, iyi ve güzel bir şiirinin gösterdiği yolla meydana getirilebileceğini düşünmesi, şiir sanatını anlamadığını ortaya koyan bir davranışıdır. Nitekim o konuşurken, önceki oturumda okunan Mehmet Akif’in şiirinin etkisi altında kalmış olan milletvekillerinin oturduğu meclis sıralarından “gürültüler”, “handeler” ve “Memiş Çavuş” sesleri yükselmiştir. Bu sayededir ki hem içerik, hem biçim bakımından tam bir sanat eseri olan Mehmet Akif’in şiiri, meclisin tercihine uygun olarak üstünlüğünü devam ettirmiştir. 

Söz alan milletvekillerin konuşmalarından sonra iki görüş ortaya çıkmıştır: 1) İstiklal Marşı olacak şiiri Meclis seçsin, 2) İstiklal Marşı olacak şiiri salahiyetli bir encümen seçsin. Devam eden konuşmalar sırasında, aralarında Mehmet Akif’in şiirinin oya konulmasını isteyenler de dâhil olmak üzere, 14 önerge verilmiştir. Sonunda Başkan Mehmet Akif’in şiirini oya koymuş ve şiir “ekseriyet-i azime” ile İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.     

 

    

 

      Kaynak: Recep Duymaz 33997 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4 27.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 3 20.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 2 13.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’nin Gündeminde - 1 6.3.2020
İstiklal Marşı’mızı anlamanın başlangıcı 28.2.2020
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz 21.2.2020
Bomba etkisi yapan yazı 14.2.2020
Devamı Eden Güzellik 7.2.2020
Gece Gözlü Kız 24.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4 17.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri – 3 10.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 2 3.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 1 27.12.2019
Mevlana’nın Yaşayan Yönü: Hoşgörü 20.12.2019
Asıl tepki ne zaman? 13.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.