Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
En kara güne korona önlemi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
En kara güne korona önlemi 27.3.2020 - 10:27:48
Edirne’de her yıl 26 Mart tarihinde Balkan Savaşı’nda şehit düşenleri anmak için Sarayiçi mevkiinde bulunan Balkan Şehitliği’nde düzenlenen törenler, Balkan Şehitlerini Anma Günü’nün 107’nci yıldönümünde korona virüsü salgını nedeniyle gerçekleştirilmedi. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Edirne protokolünden çok sayıda ismin e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden anma mesajı paylaşarak hatırlattığı 26 Şubat Balkan Şehitleri Anma Günü kapsamında Edirne Belediyesi de kentin çeşitli bölgelerine afişler astı. Edirne’nin kara günü olarak tarihe geçen 26 Mart’ta Balkan şehitleri, korona virüsü salgını tedbirleriyle anılmış oldu.En kara güne korona önlemi

Edirne’de her yıl 26 Mart tarihinde Balkan Savaşı’nda şehit düşenleri anmak için düzenlenen törenler, bu yıl korona virüsü salgını nedeniyle gerçekleştirilmedi. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Edirne protokolünden çok sayıda ismin e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden anma mesajı paylaşarak hatırlattığı 26 Şubat Balkan Şehitleri Anma Günü’nün 107’nci yılı kapsamında Edirne Belediyesi de kentin çeşitli bölgelerine afişler astı. Saraçlar Caddesi’nden Selimiye Camii meydanına kadar kentin yoğun olduğu bölgelere asılan afişlerde; ‘Vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi şükranla anıyoruz’ ifadelerine yer verildi. Edirne, 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu'na karşı giriştiği Balkan Savaşı’nda Mehmet Şükrü Paşa'nın kumandasında 155 gün kahramanca savunulmasına karşın, 26 Mart 1913'de işgale uğramıştı. İşgalle birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı günlerce hayatta kalma mücadelesi vermiş, ancak açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle şehit düşmüştü. Edirne’de her yıl 26 Mart tarihinde Sarayiçi mevkiinde bulunan Balkan Şehitliği’nde anma törenleri düzenleniyordu.

“Binlerce vatan evladı şehit düştü”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, , sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı 26 Şubat Balkan Şehitleri Anma Günü mesajında; “1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu'na karşı giriştiği Balkan Savaşı'nda Şükrü Paşa’nın kumandasında 155 gün kahramanca savunulmasına rağmen, Edirne 26 Mart 1913'de işgal edilmiş ve Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı şehit düşmüştür. 26 Mart 1913’te işgal edilen Şehri Mukaddes Edirne, 21 Temmuz 1913’te yeniden vatan topraklarına katılmıştır. 26 Mart Balkan Şehitleri Anma Günü münasebetiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Edirne tarihine iz bıraktı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da Balkan Savaşlarının, Edirne’nin tarihinde unutulmaz izler bıraktığını belirtirken; “Edirne’nin tarihine unutulmaz iz bırakan Balkan Savaşları 107. yıl önce sürgün edilen Edirne sarayiçinde açlıktan ağaç kabuğu yemiş atalarımız 26 Mart Balkan Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

“Edirne’nin en kara günü”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ise Balkan şehitlerini anarken; “26 Mart 1913 Edirne’nin en kara günü. Katliamlar, sürgünler, bir medeniyetin yok edilişi. Balkan Şehitlerimize ve bütün Şehitlerimize rahmet olsun” sözlerine yer verdi.

“Unutmadık, unutturmayacağız”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Balkan şehitlerini anarak; “Vatan uğruna canlarını feda eden Balkan Savaşları Şehitlerimizi 107’nci yılında şükranla ve minnetle anıyorum. Balkanlarımızın şehitlerini, geçmişimizin acı hatıralarını hiçbir zaman unutmadık, unutturmayacağız” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 198 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
ETSO’dan Valilik ve Belediyeye teşekkür ETSO’dan Valilik ve Belediyeye teşekkür 1.6.2020
Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin 1.6.2020
Esnafa HAYIRLI İŞLER ziyareti Esnafa HAYIRLI İŞLER ziyareti 1.6.2020
Kent Müzesi de açıldı Kent Müzesi de açıldı 1.6.2020
Otogarda normalleşme denetimi Otogarda normalleşme denetimi 1.6.2020
Esnafa 1 Haziran ziyareti Esnafa 1 Haziran ziyareti 1.6.2020
CİĞERLİ ŞÜKÜR LOKMASI CİĞERLİ ŞÜKÜR LOKMASI 1.6.2020
Dolu kısmen hasar verdi Dolu kısmen hasar verdi 1.6.2020
SarosumaDokunma isyanı SarosumaDokunma isyanı 31.5.2020
İstanbul için e-Fetih Şöleni İstanbul için e-Fetih Şöleni 31.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.