Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Pazarcı umduğunu bulamadı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Pazarcı umduğunu bulamadı 23.3.2020 - 11:13:00
Edirne’nin pazar esnafı, korona virüsü salgını nedeniyle Cuma günü Ulus Pazarı girişinde kurulan sebze ve meyve stantlarında hedeflediği alışveriş umudunu, Cumartesi Pazarı’nda da bulamadı. Pazar yerinde dezenfekte ilaçtan tıbbi eldiven ve maskeye kadar birçok tedbiri hayata geçiren pazarcı esnafı, alışveriş oranlarının düşüklüğü nedeniyle umutlarını yeniden ertelemek zorunda kaldı.Pazarcı umduğunu bulamadı

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan korona virüsünün Türkiye’de de salgın haline dönüşmesinin ardından vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerler İçişleri Bakanlığı’nın tedbir amaçlı genelgeleriyle tek tek kapatılırken; günlük ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla bazı pazarlar da hizmet vermeye devam ediyor. Edirne Belediyesi, kentin en yoğun pazar yerleri olan Ulus Pazarı ve Kırsalın Doğal Pazarı’nın korona virüsü tedbirleri kapsamında kapattığını açıklarken, vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla Ulus Pazarı ve Cumartesi Pazarı’nda kurulan sebze ve meyve esnafının stant kurabileceğini açıklamıştı.

Edirne’de Cuma günü Ulus Pazarı girişinde kurulan sebze ve meyve stantları boş kalmış, pazarcı esnafı da yüzde 90 oranında müşteri kaybı yaşadığını ifade etmişti. Cumartesi Pazarı’nda da stant kuracaklarını açıklayan esnaflar, umutlarını bir gün sonrasına bırakırken; Cumartesi günü de hedefledikleri satış oranlarını bulamadılar. Cumartesi Pazarı’nda vatandaşların korona virüsü tedirginliğine karşı birçok önlem alınması dikkat çekerken; alışveriş oranının düşüklüğü de pazarcı esnafının umutlarını ertelemesine neden oldu.

Sağlıklı alışveriş amacıyla Cumartesi Pazarı’nın giriş kapıları başta olmak üzere çeşitli alanlara vatandaşların ücretsiz kullanımı için dezenfekte ilaç otomatları yerleştirildiği dikkat çekerken; pazarcı esnafı da alışverişlerde tıbbi eldiven ve maske kullandı. Esnaflar, alışveriş için stantlarına gelen müşterilerine de tıbbi eldiven, maske ve kolonya ikram ederken; pazar alanlarına yeni gelen uygulama sonucu müşterilere sebze ve meyve seçimine de izin verilmedi.

“Pazar boş, kimse yok”

Pazar esnaflarından Murat Altay (44), korona virüsü salgınına karşı esnafların önlemlerini aldığını belirtirken; “İnşallah hepimiz için iyi günler bekliyordur. Önlem için tıbbi eldiven ve maske kullanıyor, müşterilerimize de dağıtıyoruz. Stantlarımızdan dolayı müşterilerimizle aramızda 2 metre mesafe de var. Fakat satışlardan umduğumuzu bulamıyoruz. Şu anda pazar boş, kimse yok. Yine de gelen müşteri olabiliyor. Türk halkının bir pazar kültürü var. Pazar kültürümüz inşallah hep devam edecek. Hepimizde tedirginlik var. İnşallah bunu hep birlikte atlatırız. Pazar kültürümüzü devam ettireceğiz” dedi.

Güvenilir alışverişe dikkat ettiler

Edirne Pazarcılar, Seyyar Satıcılar ve Manavlar Odası Başkanı Şeref Hasır ise Cumartesi Pazarı’nda korona virüsüne karşı gerçekleştirilen önlemleri anlattı. Hasır, pazarcı esnafının virüs salgınına karşı tıbbi eldiven ve maske kullandığını söylerken; “Yeni gelen uygulamaya göre müşterilerimize sebze ve meyve seçtirmiyoruz. Dezenfekte ilaçlarımızı pazar yerimizin çeşitli yerlerine koyduk. Müşterilerimize ayrıca kolonya ve tıbbi eldiven dağıtıyoruz. Pazar yerimiz Edirne Belediye’miz tarafından her gün ilaçlanıyor” sözlerine yer verdi. Pazar yeri, gün boyunca az sayıda Edirneliyi ağırlarken; esnaflar da güvenilir ve sağlıklı alışveriş için hem ürünlerinin, hem müşterilerinin, hem de kişisel temizliklerine dikkat ettiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 225 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor 4.6.2020
Mavi yumurtaya ilgi büyük Mavi yumurtaya ilgi büyük 4.6.2020
Saros bizim geleceğimiz Saros bizim geleceğimiz 4.6.2020
Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi 4.6.2020
65 yaş üstü özgürlük istedi 65 yaş üstü özgürlük istedi 4.6.2020
Gazi İlkokulu yıkılacak Gazi İlkokulu yıkılacak 4.6.2020
AK Parti’den beldelere çıkarma AK Parti’den beldelere çıkarma 4.6.2020
Kent Ormanı faaliyette Kent Ormanı faaliyette 4.6.2020
Esnafın yerel yönetimden beklentisi var Esnafın yerel yönetimden beklentisi var 4.6.2020
Vakıf kiracıları için soru önergesi Vakıf kiracıları için soru önergesi 3.6.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu rapor çok can yakar
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Turuncu Yelekliler Meydanlarda
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.