Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kararı duyan berbere koştu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kararı duyan berbere koştu 23.3.2020 - 11:02:44
Edirne’de berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri, Cumartesi günü saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durduruldu. İçişleri Bakanlığı’nın korona virüsü tedbirleri kapsamında aldığı kararın ardından tıraş olmak isteyen vatandaşlar, işletmeler akın ederken; bayram arifesini andıran görüntüler ortaya çıktı. Geçici kapatma kararına hem işletmeciler, hem de müşteriler tepki gösterirken; işletme sahipleri, kira, vergi ve eleman maaşlarını nasıl ödeyeceklerine; müşteriler ise 3 saatlik süre verilmesine tepki gösterdiler.Kararı duyan berbere koştu

İçişleri Bakanlığı’nın Korona virüsü tedbirleri kapsamında 81 il valiliğine gönderdiği ek genelgede berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetlerini bugün saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacağını duyurmasının ardından Edirne’de kuaförler dükkân kapattı. Bakanlık kararının ardından vatandaşlar kuaförlere akın ederken; kuaförler ise müşterilerine hizmet vermek için zamanla yarıştılar.

Ek genelgenin duyurulmasının ardından saat 18.00’e kadar birçok vatandaşın saç ve sakal tıraşı gibi isteklerini karşılayabilmek için zamanla yarışan kuaförler, zabıta denetiminde ceza almamak için de bazı vatandaşları işletmelerine kabul edemediler. Korona virüsü salgınının yayılmasını engellemek ve vatandaşları korumak amacıyla bildirilen ek genelgeye Edirne’deki kuaförler ve müşteriler tepki gösterdiler. Edirne’de 14 yıldan beri erkek kuaförü işletmeciliği yapan Sedat Loça, geçici süreyle kapatma kararı verilen berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin kira, vergi ve eleman ücretlerini ödemekte sorun yaşayacağını söyledi.

Loça, kapatma kararının işletmesine 15.00’te tebliğ edildiğini ifade ederken; “Bize söylenen kapatma kararı, saat 15.00’te tebliğ edildi ve saat 18.00’de dükkânımızı kapatıyoruz. Bizim dükkân kiralarımız, vergi ödemelerimiz, elemanlarımızın ücreti ne olacak diye merak ediyoruz. 3 saat içinde dükkânımızda bir yoğunluk oldu. Bayram arifesi gibi oldu. Tıraş edebildiklerimizi ettik, edemediğimizi de edemedik. Saat 18.00 oldu ve şu anda kapatmak zorundayız. Zabıtalar da geziyormuş. Mecburen iş yerimizi kapatacağız. Ama sonuçları ne olacak tam bilmiyoruz ve bize söylenen bir şey de yok. Sadece kapatın diye söylendi, ne zaman açılacağıyla ilgili bilgi de verilmedi” dedi.

“Umarım çok uzamaz”

İçişleri Bakanlığı’nın korona virüsü tedbirleri kapsamında duyurduğu ek genelgeyle berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetlerini saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacağını öğrendikten sonra tıraş olabilmek için kuaföre koştuğunu söyleyen Cem Yeni ise esnafın karar sonrası yaşayabileceği sorunlara dikkat çekerken; “Berberlerin kapatılması yasağıyla ilgili haberi televizyonda gördükten sonra hemen berbere koştuk. Saat itibariyle de geç kaldık, yoğunluk vardı. Haber önceden çıkmadığı için yer bulabilir miyiz, tıraş olabilir miyiz diye düşündük. Yetiştik ama bundan sonrası için ne olur bilmiyoruz. Sonuçta esnafın da kirası, gideri, evi var ve eleman çalıştırıyorlar. Umarım çok uzamadan bu iş güzel bir şekilde biter ve tatlıya bağlanır. Herkese sağlık diliyorum” sözlerine yer verdi. Kuaförler, saat 18.00’de günün son müşterilerine hizmet verdikten sonra kapatma kararıyla birlikte işletmelerinin kapılarını geçici süreyle kapattılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 244 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor 4.6.2020
Mavi yumurtaya ilgi büyük Mavi yumurtaya ilgi büyük 4.6.2020
Saros bizim geleceğimiz Saros bizim geleceğimiz 4.6.2020
Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi 4.6.2020
65 yaş üstü özgürlük istedi 65 yaş üstü özgürlük istedi 4.6.2020
Gazi İlkokulu yıkılacak Gazi İlkokulu yıkılacak 4.6.2020
AK Parti’den beldelere çıkarma AK Parti’den beldelere çıkarma 4.6.2020
Kent Ormanı faaliyette Kent Ormanı faaliyette 4.6.2020
Esnafın yerel yönetimden beklentisi var Esnafın yerel yönetimden beklentisi var 4.6.2020
Vakıf kiracıları için soru önergesi Vakıf kiracıları için soru önergesi 3.6.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu rapor çok can yakar
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Turuncu Yelekliler Meydanlarda
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.