Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bakanlığa, süre uzatım çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bakanlığa, süre uzatım çağrısı 21.3.2020 - 12:34:08
Yeni yönetmelik gereği yeni binalarda 31 Mart tarihinden itibaren zorunluluğu getirilmesinin ardından, bu tarihten önce kendilerine sunulan imkanlardan faydalanmak için ruhsat almak isteyen müteahhitler Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde kalabalık oluşmasına neden oldu. Belediye Başkanı Recep Gürkan ve gazetemiz imtiyaz sahibi Bülent Günal, söz konusu kalabalığın hem çalışanlar hem de müteahhitler açısından riskli olduğunu belirterek, Korona virüsü tedbirleri kapsamında bu sürenin uzatılmasını istediler.Bakanlığa, süre uzatım çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni yapılacak olan binalara otopark zorunluluğu getirdi. 31 Mart 2020’de yürürlüğe girecek bu karar öncesinde kendilerine sunulan bazı haklardan yararlanmak isteyen müteahhitlerde Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne geldi. Yetkililer, müteahhitleri tedbirler kapsamında tek tek ve sırayla içeri aldı. Belediye Başkanı Recep Gürkan da bunun üzerine bir açıklama yaparak, bu sürenin uzatılmasını istedi. Gürkan, yaptığı açıklamada söyledi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bundan sonra yeni binalarda otopark yönetmeliğinin uygulanması kararı var. Müteahhitlerde yeni uygulanacak olan Otopark Yönetmeliği ile ilgileri kendilerine sunulan haklardan faydalanmak için Mart ayı bitmeden ruhsatlarını almak istiyorlar. Bizler de Koronavisürü tedbirleri kapsamında arkadaşları içeriye toplu halde alamıyoruz, çünkü bulaşma riski artıyor. Böyle bir sıkıntı var sadece Edirne Belediyesi’nde değil. Müteahhitlerin de belediyelerinde talebi şudur; Otopark Yönetmeliği’nin virüs tedbirleri geçene kadar hem belediye çalışanlarının hem de müteahhitlerin sağlıklı bir iş yapabilmesi için sürenin uzatılmasını talep ediyoruz. Bunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın dikkatine sunuyoruz. Biz mecburen birçok bankanın da uyguladığı gibi bu kadar kalabalığı içeriye alamıyoruz. Hem onların sağlık hijyeni açısından hem de çalışanlarımızın sağlık hijyeni açısından. Biz buradaki arkadaşları içeriye aldığımızda belki hepimiz birbirimize virüs bulaştıracağız. Hepimizin sağlığını düşünmemiz lazım. Virüs tedbirleri kapsamında bazı çalışanlarımızı da idari izne ayırdık. Ama müteahhitlerde hakları kaybolmasın diye bu işi çözmek istiyorlar. Sağlıklı olan çözüm Otopark Yönetmeliği’nin daha sonraki aylara uzatılması” diye konuştu.

Müteahhitler de sürenin uzamasını istedi 

Belediye İmar ve Müdürlüğü önünde bekleyen çok sayıda müteahhit de sürenin uzamasını istedi. Edirne İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı ve gazetemiz imtiyaz sahibi Bülent Günal ise, haklardan yararlanamadıkları takdirde arsa sahiplerinin ve müteahhitlerin ciddi zarara uğrayacaklarını belirterek, bu işlemleri gerçekleştirmek zorunda olduklarını dile getirdi. Günal, “Biz inşaat müteahhitleri olarak bu süreçte bulunduğumuz taahhütlerden dolayı Mart sonuna kadar otopark yönetmeliğinde zarara uğramamak adına işlemlerimizi gerçekleştirmek durumundayız. Korona virüsünden dolayı işlem sürecimiz çok ağır işliyor. İşlerimizi yetiştiremeyeceğimizi düşünerek, arkadaşlarımızın rahatsızlıklarının oluşmaması adına bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bu da otopark yönetmeliğinin yürürlük süresinin uzatılması anlamına geliyor. Yönetmeliğin uzatılması Mart ayının sonunda değil de daha sonra olması gerekiyor ki; insanlar temas içinde olmasın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bu konuya dair bir açıklama bekliyoruz. Çevre Şehircilik Müdürümüzle konuştuk. Belediye başkanımızla girişimde bulunduk. Olası bir uzatmama durumunda taahhütlerimizde anlaştığımız metrekareler üzerinden vereceğimiz daire sayılarının düşmesi anlamına geliyor. Müteahhitlerin, arsa sahiplerinin maddi anlamda ciddi zararları olacaktır. Bazı durumlarda anlaşmazlıklar söz konusu olduğunda mahkemeleşmeler olacaktır. Geçmişte duyurulan yönetmelik uygulanırsa bitişik nizamlardaki parsellerdeki yapılaşmalarda, otopark yönetmeliğinden dolayı yapılaşmama söz konusu olacak ki; bu da birçok kişinin hak kayıplarına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.  Kaynak: Ercan BİTTİ 140 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Edirne’de vefat sayısı 3 oldu Edirne’de vefat sayısı 3 oldu 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Pazarda korona krizi Pazarda korona krizi 4.4.2020
Rezervasyon krizinde orta yol Rezervasyon krizinde orta yol 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.