Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Evde kalana kitap bedava - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Evde kalana kitap bedava 20.3.2020 - 16:01:31
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ahmetbey beldesinde, korona virüsü tedbirleri kapsamında evlerinden dışarı çıkmayan vatandaşlar için örnek bir proje hayata geçirildi. Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, korona virüsü tedbirleri kapsamında evlerinde beklemeye devam eden vatandaşlar için belediyeye ait Belde Evi’nde bulunan binin üzerindeki kitabın ücretsiz dağıtılmaya başlandığını açıkladı. Altıntaş, kampanyaya tüm Türkiye’den başvuru geldiğini de sözlerine ekledi.Evde kalana kitap bedava

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ahmetbey beldesinde korona virüsüne karşı örnek bir uygulama başlatıldı. Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, korona virüsüne karşı evinden dışarı çıkmayan vatandaşlar için belediyeye ait Belde Evi’nde bulunan binlerce kitabın talep edenlere ücretsiz dağıtılacağını açıkladı. Altıntaş, dağıtılacak kitapların dezenfekte edileceğini ve özel olarak paketlenerek talep eden vatandaşların evlerine ulaştırılacağını söyledi.

Altıntaş, kampanyayı açıklamasının ardından sosyal medyadan çok sayıda tebrik mesajı aldığını ve kampanyaya Ahmetbey’in yanı sıra tüm Türkiye’den katılmak isteyen vatandaşların olduğunu söyledi. Kampanyanın Ahmetbey beldesi ile sınırlı olduğunu belirten Altıntaş, belde dışından kitap isteyen vatandaşların da taleplerini geri çevirmek istemediklerini anlattı. Altıntaş, korona virüsüne karşı vatandaşların evlerinde geçirdikleri süre boyunca sıkılmalarını engellemek amacıyla kitap kampanyası başlattıklarını açıklarken; Türkiye’nin korona virüsünün yanı sıra en büyük düşmanının cehalet olduğunu söyledi.

Altıntaş, kampanya kapsamında belediyeye sosyal medya üzerinden ya da telefon ile ulaşarak kitap talep eden vatandaşların evlerine kadar dağıtım gerçekleştirdiklerini ifade ederken; “Evlerinde kalmalarını tavsiye ettiğimiz hemşerilerimiz talep ederlerse bize mesaj gönderiyorlar. Kitaplarımızı güzel bir şekilde dezenfekte ederek ve paketleyerek evlerine ulaştırıyoruz. Amacımız, vatandaşlarımızın evlerinde sıkılmamalarını sağlamak. Bizim, korona virüsünden daha büyük bir düşmanımız var aslında; cehalet. Cehaletle savaşmak zorundayız. Cehalet sürerse korona virüsünden sonra COVİD-20 ya da başka bir virüs çıkar. Vatandaşları sadece korona virüsü konusunda değil, tüm hastalıklarla mücadele etmeleri konusunda bilinçlendirmek gerek. Vatandaşlarımızın evlerinde bol bol boş zamanı var. Vatandaşlarımızın evlerinde otururken sıkılmalarını önlemek için biz de böyle bir kampanya yapmaya karar verdik” dedi.

“Başvurular devam ediyor”

Altıntaş, Ahmetbey Belediyesi’ne ait Belde Evi, belde kütüphanesi ve eğitim kurumlarının korona virüsüne karşı tedbirler kapsamında kapalı olması nedeniyle vatandaşların kitap temin etme sıkıntısı yaşadığına dikkat çekerken; “Kitaplar bu dönemde boşu boşuna yatmasın istedik. Böyle bir dönemde kitaplara daha çok ihtiyaç olacaktır. Vatandaşlarımız mesaj gönderiyor, biz de hem rutin denetimlerimizi yapıyoruz, hem de kitapları dağıtıyoruz. Belde Evi’mizde şu anda binin üzerinde kitabımız var. Kampanyamızı dün duyurduktan sonra da 100’e yakın başvuru oldu ve başvurular artarak devam ediyor. Ahmetbey beldemizin nüfusu 5 bine yakın ama Marmara Bölgesi’nin tam ortasında olması ve köftesiyle tanınması nedeniyle nüfus yoğunluğu 10 bine yükselebiliyor. Ekonomik hareketliliği olan bir beldeyiz. Şu anda alışık olmadığımız bir durumla karşı karşıyayız ve üzgünüz. Sokaklarda kahkahalar, insanlar eksik ama bu durum hepimizin sağlığı açısından gereklidir. İnsanlarımız sokaklarda değil de evlerinde olurlarsa, bize sadece kitap için değil; ihtiyaçları olabilecek her durumda telefon edebilirler. Biz her ihtiyaç konusunda yardımcı olabiliriz” ifadelerine yer verdi.

“2 ayda bir dezenfekte ediyoruz”

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de 191 kişide görülerek 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan korona virüsünden önce de Ahmetbey beldesinde dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyleyen Altıntaş; “Biz sadece korona virüsü çıktığından beri değil, 2014 yılından bugüne periyodik olarak 2 ayda bir hem ibadethanelerde, hem de okullarda dezenfeksiyon çalışmaları yapıyoruz. Dezenfeksiyon çalışmalarımızı sadece Ahmetbey merkezinde de sınırlandırmıyor, çevremizdeki köylerde de yapıyoruz. Dezenfeksiyon çalışmalarımıza gönüllülük esasıyla herhangi bir ücret talep etmeden devam ediyoruz” dedi.

“Üretken ve paylaşımcıyız”

Altıntaş, Ahmetbey Belediyesi’nin kitap dağıtımıyla ilgili çalışmalarının devam edeceğini de açıklarken; “Biz, kitap konusunda çok üretken ve paylaşımcıyız. Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Sültüce köyünde geleneksel olarak her bayram arifesinde çocuklara şeker dağıtılır. Binlerce çocuk ve köy sakini sıraya geçer, şekerler dağıtılır. Biz de Ahmetbey Belediyesi olarak Sütlüce köyünde 2 bayramdan bu yana kitap dağıtıyoruz. Sürekli kitap dağıtımına devam edeceğiz” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 220 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Edirne’de vefat sayısı 3 oldu Edirne’de vefat sayısı 3 oldu 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Pazarda korona krizi Pazarda korona krizi 4.4.2020
Rezervasyon krizinde orta yol Rezervasyon krizinde orta yol 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.