Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayalet çarşılara doğru - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayalet çarşılara doğru 20.3.2020 - 10:31:21
Korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında Edirne’nin tarihi çarşılarında “Hayalet şehir” manzaraları oluşmaya başladı. Açıklanan ekonomik tedbir paketinde alınan tedbirleri yeterli bulmayan tarihi çarşılardaki esnaf, kirasını nasıl ödeyeceğini düşünmeye başladı. Tarihi Arasta Çarşısı’nda bulunan esnafın yarısı ise dün işyerini açmadı.Hayalet çarşılara doğru

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında yayınladığı genelge doğrultusunda 81 ilde uygulanan, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta-kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi sosyal alanların faaliyetlerini durdurmasının üzerinden dört gün geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı ekonomik tedbirler bazı kesimler tarafından olumlu karşılandı. Edirne’deki tarihi çarşılarda faaliyet gösteren esnaf ise açıklanan tedbirleri beklentilerin altında kaldığını söyledi.

“Kiralar 2-3 ay ertelensin”

Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, açıklanan ekonomik paketlerin küçük esnafın ihtiyaçlarını karşılamadığını, maddi olarak zor bir süreçten geçtiklerini söyledi. En büyük dertlerinin kiralar olduğunu ifade eden Sanış, “Ekonomik paket, küçük esnafın beklentilerini karşılamadı. Bugüne kadar hep devlet, millet dedik. Devletimizin hep yanında olduk. İlk önce sağlık, tüm dünya zor bir dönemden geçiyor. Kazancı da bir kenara bırakalım ama AVM’ler ve biz, küçük esnaflar zor durumdayız. Şöyle bir tezatlık var; dışarı çıkmayın deniyor ama biz gelip dükkân açıyoruz. Dışarı çıkmayan insanlara ürünlerimizi nasıl satacağız? Kapayıp gittiğiniz zaman faturalar, kiralar var, nasıl ödeyeceğiz? En büyük sıkıntımız kiralar. Bizim beklentilerimiz vardı. En azından kiraların 2-3 ay ertelenmesi gerekiyordu. Burada günlük olarak çalışan birçok insan var. Çay ocakları kapandı. Günlük 60-70 lira kazanan insanlar şu anda boştalar. İnsanlar para kazanamıyor, evlerine ne götürecekler? Yarın öbür gün bu insanlar evlerine gıda stoku yapamadıysa Korona virüsünden önce açlıktan ölecekler. Bunların tedbirlerinin alınmasını bekliyorduk. Çarşılar açık durduğu sürece insanlar tedirgin, esnaf gelmek istemiyor. Zor bir dönemden geçiyoruz, ne yapacağımızı bilmiyoruz’’ diye konuştu.  

Arasta’nın yarısı kapalı

Tarihi Selimiye Arastası’nda ise dün çarpıcı görüntüler kaydedildi. Tarihi çarşıda bulunan 96 esnafın neredeyse yarısı dün işyerini açmadı. Açıklanan ekonomik paketlerinin çarşı esnafına ne kadar yararlı olacağını bilmediklerini belirten Selimiye Arastası Dernek Başkanı Adem Bayrak, “Çarşımız bomboş. Esnaf arkadaşlarımızın birçoğu dükkânlarını kapadı. Cumhurbaşkanımız bazı açıklamalarda bulundu. Bulunduğu açıklamaların ne kadarı bize olumlu yansır bilemiyoruz. Umarım alınan kararların büyük fabrikalara olduğu kadar küçük esnafa da yararı dokunur. Küçük esnaf da evine ekmek götürüyor. Beraber bu duruma bir çözüm üretmemiz gerekli. Bir tarafta savaş, bir tarafta Korona virüsü derken ne yapacağımızı şaşırdık. Bu virüs salgınını birlik ve beraberlik ile birbirimize destek olarak atlatacağımıza inanıyorum. Kira sıkıntımıza gelecek olursak; çok zor durumdayız. Çarşımız boş, müşteri yok. Zamanında çok fazla turist, yoğunluk var diye kiralar arttırıldı. O günlerde gözlem yapıldı, yoğunluk var diye kiralarımız arttırıldı. Şimdi de gözlem yapmaya gelsinler, buraları görsünler, ona göre kiralar hakkında bir karar versinler. Kiralar ne olacak bilemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Siftah yapmadan kapatıyorlar

Tarihi çarşıda 35 yıldır tekstil ürünleri satan Fatma Güre de ihtiyacı olan birkaç kişi dışında çarşıya kimsenin gelmediğini belirterek, ne yapacaklarını bilmediklerini ifade etti. Arasta esnaflarından Ayten Tetik ise 18 yıllık esnaf olduğunu ve ilk defa siftah yapmadan dükkânını kapattığını söyledi.  Tetik, “Çarşıdaki dükkânların birçoğu kapalı, keşke hepimiz kapatabilsek. Faturalarımızı, vergilerimizi, kiralarımızı kim ödeyecek? Mecburen gelip dükkânı açıyoruz. Açıklanan ekonomi paketinde küçük esnaftan hiç bahsedilmiyor. Çok kötü durumdayız, Allah hepimizin yardımcısı olsun” dedi. Kaynak: Ercan BİTTİ 203 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Edirne’de vefat sayısı 3 oldu Edirne’de vefat sayısı 3 oldu 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Pazarda korona krizi Pazarda korona krizi 4.4.2020
Rezervasyon krizinde orta yol Rezervasyon krizinde orta yol 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.