Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Valinin treni viyadükten geçer - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
Valinin treni viyadükten geçer 18.1.2018 - 12:07:00
Tunca Nehri'nin ve Selimiye'nin silueti bozulmasın diye yeni demiryolu viyadükten geçecek buyurmuş Valimiz. Türk Dil Kurumu Sözlüğünde 'viyadük' karşısında 'köprü yol' yazıyor.Yani yerden değil üst kottan bir köprüyle geçiş. Ya Vali karıştırıyor, ya da bizimle kafa buluyor. Bu yazımın yer aldığı Gündem de dahil tüm gazeteler de aynen alıp kullanıyor bunu haber olarak. Ayrıca haber baştan sona hızlı trenin Edirne'ye gelmek üzere olduğunu anlatıyor.
  Aynı toplantıda Demiryolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri de hızlı tren projesi hazır olduğunu aktarıyor ve ihaleye çıkması gün meselesi diye müjdeliyorlar. Ve bizlerde hep birlikte hızlı trenin Edirne'ye getireceği katkıları konuşuyoruz ciddi ciddi. Bir görüşe göre 2018 başında, bir başka görüşe göre ise 2018'in ikinci yarısında kazma vuruluyor.
BİZİM TRENİN HIZINA AB FREN YAPAR MI?
Sektör haberleri yapan bir yayın organında konu “Halkalı – Kapıkule Hızlı Tren Hattı AB IPA Fonları ile yapılacak” diye yer alıyor. Aynı haberde 28 Kasım'da Müşavirlik ihalesinin yapılacağını ve iki ay içinde de yapım ihalesinin gerçekleşmesi için AB yetkilileri ile görüşmelerin sürdürüldüğünü açıklıyor ilgililer. Haberin sonunda şu cümle var: “Beklentimiz o ki, IPA fonları kapsamındaki süreçleri tamamladığımızda biz önümüzdeki yılın ikinci yarısında fiilen inşaata başlamış olmayı hedefliyoruz.”
Demek ki bizim hızlı tren AB'nin insafına kalmış. IPA fonlarını kullanabilirsek, yapım işine başlayacağız. Bu Belediyenin altyapı ihalesine benziyor. İller Bankası insafa gelir para verirse yapılacak o da. Şimdi hepinizi üzecek bir haberim var. Ben söylenen sözleri şöyle bir tartar sonra kaynağına bakarım. En doğru bilgi nerede olabilir, elbette TCDD belgelerinde. Bana inanmayanlar http://www.tcdd.gov.tr web sitesine girip inceleyebilir. Edirne'ye çok hızlı veya hızlı tren gelmiyor. Ben devletin demiryolları internet sitesinin yalancısıyım.
TCDD EDİRNE'Yİ GÜNDEME ALMIŞ ANCAK...
TCDD işleri üç başlık altında toplamış: Birinci başlık; yüksek hızlı tren (YHT) projeleri. Ankara'yı İstanbul, İzmir, Sivas ve Konya'ya yine Konya'yı İstanbul'a bağlayan demiryolları bunlar. İkinci başlık; hızlı tren projeleri Sivas, Erzincan, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Karaman, Konya, Bursa ve Bilecik var, hatta Yenice, Ulukışla gibi ilçeler bile var ancak ne yazık ki Edirne'nin adı burada da geçmiyor. Nihayet Edirne'nin adını bulabileceğiniz üçüncü başlığa geldik; başlık tam olarak şöyle: “Yapımı planlanan Demiryolu Projeleri.” Bu bölümde 16 adet 'planlanan' demiryolu var. Bunlardan sadece biri YHT, biri de hızlı tren için; hangisi Edirne derseniz: Hiçbiri...
Bunların hepsini uzun uzun yazıp sizi yormayacağım. Bizi ilgilendiren başlıkta 'Halkalı (Ispartakule) - Kapıkule Yeni Demiryolu Projesi' yazıyor. Özetin özetine gelelim; Edirne'ye yüksek hızlı veya hızlı tren falan gelmiyor. Edirne'ye yeni bir demiryolu hattı yapılması planlanıyor. IPA fonlarını kullanabilirsek, AB ile aramız iyi olursa görüşmelerde ilerleme sağlanırsa nur topu gibi bir yeni demiryolumuz olacak. Bu kötü mü, hayır elbette iyi. İyi olmasına sözümüz yok da bu kadar koca koca adamlar gözümüzün içine baka bin bir gece masalı anlatıyorlar. Bizim gazeteci dostlarımız da bunları haber sanıp manşete taşıyorlar.
ETUS'A AÇIK MEKTUP
Bu hafta Edirne kent içi ulaşımı ile ilgili bir yazı yazmayı planlamıştım. Uygun bir dille, eleştiriden çok çözüm önerilerinin yer aldığı bir yazı. Ancak bir türlü eğitmeyi beceremediğimiz bir sürücü yüzünden yazımı yazmaktan vazgeçtim. Ben iki yıldır diğer kentlerde kullandığım bir yasal hakkımı bu tür sürücülerin bakışları ve mırıldanmalarıyla karşılaşmamak için Edirne'de kullanmadım. Örneğin İzmir'de uygar bir kentte olması gerektiği şekilde toplu taşımada sadece kimlik gösterip geçiyorum. İstanbul'da ücretsiz tüm ulaşım araçlarını kullanmamı sağlayan bir kartım var. Ben Edirne'de iki yıldır bu yasal hakkımı kullanmadım ve ETUS araçlarına ücret ödeyerek bindim. İki gün önce balık istifi kalabalık yolcu almış bir araca güçlükle bindim, kartımı bastım, kalabalığı yararak arkaya doğru yürümeye çalışıyordum ki şoför geriye dönerek bana “sen kartını bastın mı?” diye sordu. Yüz ifadesi ve ses tonu ‘kartı basmadan geçtin’ anlamında sevimsizdi. Kendimi çok kötü hissettim ve tepki gösterdim. Ve orada kendime söz verdim, ilk fırsatta bir ücretsiz kartı çıkaracağım ve göğsümü gere gere kullanacağım. O dediğim yazıyı da biraz sakinleşince yazarım.Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 884 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.