Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İstiklal Marşı’mız TBMM’nin Gündeminde - 1 - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar »

İstiklal Marşı’mız TBMM’nin Gündeminde - 1 6.3.2020 - 10:20:49
Milli Mücadele’miz devam ederken başta cephelerde savaşan askerlerimize olmak üzere bütün milletimize cesaret ve zafer umudu aşılamak maksadıyla ordumuz tarafından bir marş yazma yarışması açılması istenir.Bu isteği, Garp Cephesi Erkân-ı Harbiye Reisi İsmet (İnönü), önce dönemin Milli Eğitim Bakanına, sonra da Ortaöğretim Genel Müdürü Kazım Nami Duru’ya iletir. Bir dizi işlemden sonra İstiklal Marşı Yazma Yarışması’nın açıldığını bildiren duyuru metni, 25 Ekim 1920 tarihinde başta Hâkimiyet-i Milliye olmak üzere dönemin gazetelerinde yayımlanır.

İstiklal Marşı’mız, sınıflarda, toplantılarda ve akademik çevrelerde genellikle eldeki metinden okunur, ezberlenir, açıklanır ve çözümlenmeye çalışılır. Hâlbuki her sanat eseri gibi, o da belli bir tarihsel ve toplumsal ortamın ürünüdür. Onu, doğduğu o tarihsel ve toplumsal ortamından kopardığınızda, ona dair söylenen düşünceler boşlukta kalır. İstiklal Marşı’mızı anlama, açıklama ve çözümlemeye bu duyurunun çözümlenmesiyle başlamak en doğru yoldur. Bunun sebebi, marşımızın doğduğu tarihsel ve toplumsal ortamı doğrulukla ortaya koyan ilk belge olmasıdır. Bunun yanında marşımızın bütünündeki duygu, düşünce ve istekler çekirdek halinde bu duyuruda gizlidir. Duyuru metnine bu açıdan yakından baktığımızda üç kelimenin dikkatimizi çektiğini görürüz: İfade etmek, terennüm etmek ve hizmet etmek.

İfade etmek: Duyuru metnine göre yazılacak İstiklal Marşı, milletimizin giriştiği iç ve dış bağımsızlığını kazanmak mücadelesini doğrulukla anlatan bir metin olmalıdır. İstiklal Marşı yazma yarışmasının temel amacı budur. Marşımızdaki bütün duygu, düşünce ve istekler bu temel amacın gerçekleşmesi için dile getirilmelidir. Üstelik bu amaç, sade bir istek ve arzu olarak değil, bunun çok daha ileri ve kuvvetli bir derecesi olan iman şeklinde ortaya konulmalıdır. Bu iman şüphesiz kuvvetli bir umudu da içerecektir.

Terennüm etmek: Terennüm bir müzik terimidir. Terim, sözlük anlamının yanında ait olduğu sanat veya bilim dalında özel bir anlam da kazanmış kelime demektir. Buna göre terennüm, güzel ve alçak sesle şarkı söylemek, bülbül gibi şakımak, ötmektir. Mecaz anlamıyla da anlatma, ifade etme anlamlarına gelir. Buna göre terennüm etmek, duygu ve düşünceleri, sıradan düz bir şekilde değil, güzel sanat dallarından biri olan müzik ahengiyle seslendirmek ve ortaya koymaktır. Marşımızın temel amacı, milletimizin giriştiği iç ve dış bağımsızlığını kazanmak mücadelesini anlatmak olduğuna göre bu anlatma, dil, edebiyat ve müziğin ahenk imkânlarından yararlanılarak en güzel ve etkileyici bir şekilde ortaya konulmalıdır.

Hizmet etmek: Hizmet, birinin işini görmek, görev, bakım, yaptığı işte özen ve titizlik göstermektir. Mecaz anlamıyla hizmet etmek ise birinin amaçlarının gerçekleşmesini sağlamak, ona yardımcı olmaktır. Buna göre İstiklal Marşı yazmak, yarışmaya katılmak, marş vasıtasıyla cephede savaşan askerlere ve cephe gerisinde onları takip edem milletimize heyecan ve zafer umudu aşılamak, asıl o büyük amaca, iç ve dış bağımsızlığın kazanılması amacına yardımcı olmak demektir. İstiklal Marşı’mız, sade anlatım (ifade etmek) ve sanatlı anlatım (terennüm etmek) yollarıyla bu büyük amaca hizmet etmiş bir metindir. İlerde sözünü edeceğimiz Hamdullah Suphi Tanrıöver’in anısı bunun ilk belgesidir. 

İstiklal Marşı Yazma Yarışması’nın süresi, 23 Aralık 1920 tarihinde sona erer. Yarışmaya gelen şiirleri, Milli Eğitim Bakanı sıfatıyla Hamdullah Suphi Tanrıöver takip eder. Gelen 724 şiir, ilk gözden geçirildiğinde dönemin ünlü şairi Mehmet Akif’in yarışmaya katılmadığı görülür. Sebebi araştırılınca Mehmet Akif’in bu yarışmayı kazanan şaire 500 yüz lira mükâfat verileceği için katılmadığı anlaşılır. Yakın arkadaşı Balıkesir milletvekili Hasan Basri Çantay, Mehmet Akif’e marşın kendisi tarafından yazılmasının uygun olacağını söylediği zaman:

“Ben ne müsabakaya girerim, ne de caize alırım” demiştir.

Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi de Mehmet Akif’in yarışmaya katılmasını istemektedir; fakat bunu kendisine söylemeye cesaret edemez. Sonunda yazdığı bir mektubu, yakın arkadaşı Hasan Basri vasıtasıyla Mehmet Akif’e göndererek kazandığı takdirde 500 yüz liranın bir hayır kurumuna bağışlanmasının kabul edildiğini bildirerek Mehmet Akif’in de bir şiir yazmasını sağlar.

Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, Mehmet Akif’in yazdığı şiirle birlikte gelen bütün şiirleri bir dosya halinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderir. İstiklal Marşı dosyası, üç kez Meclis’in gündemine gelir. İlki, 26 Şubat 1920 tarihli gündemdir.

Konuya, nasip olursa, devam edeceğiz.

  

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Recep Duymaz 1984 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 11 12.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 10 11.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 9 10.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi-8 9.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 7 8.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 6 5.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 5 4.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 4 3.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi - 3 2.3.2021
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın Edebiyat Sanatları Açısından Çözümlenmesi – 2 1.3.2021
Temellerimizi Anlamaya Doğru 26.2.2021
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4 27.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 3 20.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 2 13.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’nin Gündeminde - 1 6.3.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.