Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
4’üncü kez Suiçmez - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020 - 10:05:52
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği, olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. 495 üyenin oy kullanma hakkına sahip olduğu genel kurulda, mevcut yönetim kurulu başkanı Mustafa Suiçmez ve yönetiminin tek liste ile katıldı. Seçimlerin sonucunda Suiçmez ve yönetimi, 4’üncü kez Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği yönetimine seçildiler.4’üncü kez Suiçmez

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği, Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen genel kurula, Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez ve yönetim kurulu üyeleri, , Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım ve birlik üyeleri katıldılar. Genel kurulun Divan Başkanlığına Rami Dademir, Başkan yardımcılığına Ender Sar, Katip üyeliklere Mehmet Topaloğlu ve Abdi Zamacı oy birliğiyle seçilirken; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile genel kurul başladı. 495 üyenin oy kullanma hakkı bulunan genel kurulda mevcut başkan Mustafa Suiçmez yeniden aday olurken; yönetim kurulu üyeliği adayları ise Ahmet Teferiş, Salim Gençalp, Ahmet Karanfil, Ferhat Kahve, Seyfi Uz ve Mustafa Tarlacı’dan oluştu. Denetim Kurulu Asil Üyelik adaylarında ise İsmail Taşkın, Suat Tabakpehlivan ve Metin Yılmaz yer aldılar. Suiçmez, seçimlerde ayrıca merkez birlik temsilciliği asil üyeliğine de aday oldu.

Genel kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren Suiçmez, tarım ve hayvancılığın, hem dünyanın, hem de Türkiye’nin geleceğini teşkil edecek bir unsur olduğunu belirtirken; “Ancak üretim sahasına baktığımızda çok zahmetler gerektiren bir üretim portföyünde çalışıyoruz. Buğdayından ayçiçeğine aklımıza gelebilecek bitkisel üretimlerin tümü gerçekten büyük emek isteyen, büyük girdi maliyetleri olan, kâr marjı az olan bir ürün grubunda uğraşıyoruz ve bundan gururluyuz, mutluyuz. Tarımın içerisinde hayvancılık bir başka zahmet isteyen bir şeydir. Hayvancılık 7/24 mutlaka gözlem altında emek sarf edilmesi gereken bir unsur. Bizim kara inek, alaca buzağı tatil yapmaz. Burada buğday, ayçiçeği sezonluk çalışılması gerekiyor ama hayvancılık bambaşka bir olay. Yaptığımız hizmetler karşısında emeğimizin karşılığını tam olarak alamadığımız durumlarda zaman zaman şevkimiz kaçıyor, hayvancılıktan uzaklaştığımız dönemler de oluyor” ifadelerine yer verdi.

“Yenilikleri takip etmeliyiz”

Suiçmez, dünyadaki gelişmelere dikkat çekerken; “Dünya öyle bir noktaya geldi ki, sadece kendi bölgemizden baktığımızda yanılgı içine düşeriz. Bugün sosyal medyada izliyorsunuz; yaklaşık 2 aydan beri Korona virüsü diye bir virüs var. Bu tür olaylar bizim üretimimizi etkiliyor. Global dünyada bizi etkileyen faktörlerden biri budur. Bizim en büyük eksikliklerimizden biri özellikle gençlere sesleniyorum; gençler bu sektörde hep babasından bekler. Maalesef biz de babalar olarak çoğu şeyi devletten bekliyoruz. Biz hem devletten beklerken, hem de ülkemizdeki, bölgemizdeki, dünyadaki değişimi takip etmemiz lazım. Tarım ve hayvancılıkta mutlaka yenilikleri takip etmemiz gerekiyor” dedi.

“Edirne’nin 10’da 1’i değiliz”

Edirne’nin 9 ilçe ve 256 köyünde günlük yaklaşık 650 ton süt üretimi olduğunu açıklayan Suiçmez; “Edirne Süt Üreticileri Birliği’ne baktığımızda bizim piyasaya arz ettiğimiz sadece 27-28 ton civarındadır. Yani bu üretimin 10’da 1’i bile değiliz. Ancak bu küçücük birlik, üreticinin, sütçünün, hayvancının sesini duyurma anlamında sizin sesinizi dile getiren birlik oldu. Kimseden sözümüzü esirgemedik. Bundan sonra da böyle yapacağız. Piyasaya tonlarca süt arz edenler, gönderenler, maalesef talep etme noktasında ya da üreticinin sesini duyurma noktasında bir kenara çekilip sessizliğini korumaya devam ediyorlar. Biz susmayacağız. ‘Yandık, bittik, öldük’ politikası da izlemeyeceğiz. Ancak dünyadaki, ülkemizdeki, yeniliklere geleceğe doğru her türlü hakkımızı dile getirmeye de devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Taleplerimizi dile getiriyoruz”

Suiçmez, fiyat belirleme konusunda birliğin hiçbir dâhili bulunmadığını söylerken; “Ancak Ankara’da bakanlıklarda, özellikle de Tarım Bakanlığı’na, merkez birliğimize ve milletvekillerimize her daim taleplerimizi dile getiriyoruz. Zaman zaman bu taleplerimizin de gerçekleştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz Kasım ayında Ankara’da büyük bir tarım şurası yapıldı. Burada 60 maddelik bir sonuç bildirgesi açıklandı. 2020 yılı içerisinde bildirgeler hayata geçirilecek. 60 madde içinde bir madde var; o, Edirne Süt Üreticileri Birliği’nin Tarım Bakanından talebidir. 2020 yılı içerisinde çıkacak tebliğlerle hayvancılığın da, tarımın da artık yeni formasyonlara, 21’inci yüzyılda dünya tarımı nereye gidiyorsa onlardan geri kalmamak için yapacağımız projeleri şekillendirecektir” dedi.

“Tarım ve hayvancılıktan kopmayın”

Suiçmez, 10 yıl önce uzmanların bir araya gelerek dünyada gıda savaşların 50 yıl sonra başlayacağını söylediklerini belirtirken; “Bunu geçtiğimiz günlerde revize ettiler, 30 yıla çektiler. Neden? Küresel ısınma, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan olaylar, yangınlar ve dünyada gıdaya erişilebilirlik oranı gittikçe azalmaktadır. Onun için yaptığımız iş gerçekten çok zor. Alın terimizin karşılığını tam anlamıyla alamıyoruz. Ben üreticiyim. Eğer burada birinin canı yanıyorsa, benim daha fazla yanıyor. Fiyat politikalarında bizim elimizde yapacağımız yaptırımımız yok. Bizim yapacağımız tek şey, sizin sesinizi en üst makamlarda dile getirmek. Tarımdan, hayvancılıktan kopmayalım. Özellikle gençler kopmamalı. Bir insan günde en az bir defa yemek yemek zorundadır. Tarımda mutlaka yeniliklere açık olarak, birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Dağıldığımız zaman ise bu kapitalist düzen hepimizi tek tek yok eder. Biz birlikte hareket edebilirsek, bizi kolay kolay kimse yıkamaz” ifadelerine yer verdi.

4’üncü kez seçildi

Suiçmez’in konuşmasının ardından genel kurulda 2018-2019 yılı yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporları ile bilanço ve gelir gider tablosu okunarak oy birliğiyle ibra edildi. Genel kurulda ayrıca 2020-2021 yılı tahmini bütçesi ve çalışma planı okunarak oy birliğiyle kabul edildi. Tek liste ile gerçekleşen genel kurulun sonucunda Mustafa Suiçmez ve yönetimi, 4’üncü kez Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği yönetimine seçildiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 224 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Edirne’de vefat sayısı 3 oldu Edirne’de vefat sayısı 3 oldu 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Pazarda korona krizi Pazarda korona krizi 4.4.2020
Rezervasyon krizinde orta yol Rezervasyon krizinde orta yol 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.