Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020 - 11:10:02
Edirne’ye konser vermek amacıyla gelen ünlü rock müzik sanatçısı Hayko Cepkin, Trakya Üniversitesi Müzik Topluluğu’nun düzenlediği söyleşide öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin şarkıları, albümleri, konserleri ve Beşiktaş hayranlığıyla ilgili sorularını yanıtlayan Cepkin, söyleşide Türkiye’nin gündemine oturan Atakan Kayalar ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Cepkin, Kayalar’ın ülke gündemine oturmasının çocuk istismarı düzeyinde olduğunu söylerken; “O çocuğu rahat bıraksınlar. Resmen istismar” dedi.Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI

Trakya Üniversitesi Müzik Topluluğu, Edirne’ye dün konser vermek amacıyla gelen ünlü rock müzik sanatçısı Hayko Cepkin ile konser öncesi söyleşi gerçekleştirdi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda öğrencilerle bir araya gelen Cepkin, öğrencilerin sorularını tek tek yanıtladı. Yaklaşık bir buçuk saat süren söyleşide öğrenciler salonu doldururken; akademisyenler de ilgi gösterdiler.

Soru-cevap modeli ile gerçekleşen söyleşide Cepkin, sosyal medya platformlarındaki videolarıyla Türkiye’nin gündemine oturan Atakan Kayalar ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Cepkin, Atakan Kayalar konusunda ortaya çıkan durumun çocuk istismarı düzeyinde olduğunu söylerken; “Bugünlerde bir çocuk var, kitap okuyan Atakan. Şu anda o konu çocuk istismarı düzeyinde ve çok tehlikeli. Bir çocuk, bir video paylaşıldı, bu çocuk hakkında bir fikir istişaresi yapıldı, ondan sonra iyisiyle kötüsüyle milyonlarca yazı yazıldı. Küçücük bir çocuk hakkında iyisiyle kötüsüyle milyonlarca yazı var. Ne yaptık? Çocuğu bir anda parlattık, bugün bir videoda Erol Köse’nin yanındaydı. Şimdi de çocuğu kötülüyorlar. Bu piyasa çok acımasızdır. Sizi bulur, alır, posanı çıkartır ve ‘seninle işim bitti’ yapar. Zeki ve akıllı olanlar ayakta kalacaklar. O çocuğu da rahat bıraksınlar, çok üzülüyorum. Resmen istismar” dedi.

Söyleşide bir öğrencinin siyasetin sanata müdahalesi hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine yanıt veren Cepkin; “Siyasetin girmediği yer mi var? Sanatın da, sporun da içerisinde. Maç bile seyretmiyorum artık. Benim gibi maçları takip eden, konserde bile olsak telefondan maçı takip eden insanlar bu sezon ne Beşiktaş ile ilgili ne transfer takip ettim, ne de bir tane maç seyrettim. Çünkü bana göre her şey kuralına sokulup, kimin nereye gitmesine karar veriliyorsa o şekilde oluyor. Doğal olmayan bir şeyi seyretmek gibi bir niyetim yok. Bunu gördüğüm her platformdan elimi çekiyorum. Bunu da her platformda gördüğüm için hiçbir şey yapmıyorum. Bahçemde hayvanlarımla zaman geçiriyorum. Onlardan daha samimi bir şey bulamadım. Passolig çıktıktan sonra zaten hiç maça gitmez olduk. Bizim koyduğumuz bir kotaydı ve tayfamızın hiçbiri gitmez. Tribüne şu dakikadan sonra dönmek de fantezi olur. Tribünde maceramız çoktur ama kavgası, gürültüsü de çoktur. Tribündeki insanlar çok fazla maça konsantre olmazlar. Biz skorla ilgili bile çok fazla bilgi sahibi olmayabiliyorduk. Müthiş bir eğlence var. Şu anda da tribündeki liderlerin hepsini tanıyorum ama benim için muhteşem bir hatıra ve dostluk dönemiydi. Alen’in olduğu eski tribün haline dönmeyi de çok isterim” ifadelerine yer verdi.

“Piyasa acımasızdır”

Türkiye’de son yıllarda gündeme gelen rap müziğin popülerleşmesi konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine cevap veren Cepkin; “2005 yılında albümlerimizi çıkardığımızda aynı furyayı rock müzik için de yaptılar. Bu durum, müzik piyasasının bir ‘laylaylom’udur. 2005’te rock müzik patlıyor diye 50-60 tane rock grubu piyasaya çıkarıldı. Şu anda 50-60 gruptan 4-5 tanesi ayakta. Aynı şey rap müzikte de kullanılıyor. Onun da 1-2 senelik ömrü var. Çıkarılan 50-60 tane rapçinin içerisinden zeki, yaratıcı, üretici, planlaması olanlar, günübirlik iş yapmayanlar, ne anlattığının farkında olanlar 2 yıl içerisinde 5-10 tane olarak kalacak. Onlar da da kendi rutini olan popüler kültür piyasasının içine girecek. Bu furyanın içerisinde hata yapanlar, gaza gelenler, kendini bir şey sananlar yok olacak. Bu piyasa acımasızdır. Bugün varsınız, yarın yoksunuz” dedi.

“Topaloğlu’ndan teklif aldım”

Söyleşide bir öğrencinin ‘Uzaylı Türkücü’ olarak anılan Mustafa Topaloğlu’ndan düet teklifi gelmesi durumunda nasıl cevap vereceğini sorması üzerine Cepkin, Topaloğlu’ndan teklif aldığını açıklayarak; “İstedi. Mustafa ağabeyi tanırım. Onu dinleyip saatlerce gülebilirsiniz. Mustafa ağabey ne yaparsa kabulümüzdür. Kendisini seviyoruz. O, kendi dünyasında yaratmış olduğu harikulade karikatürize yaşamı seviyoruz. Benimle şarkı yapmak istedi ama kendisine teşekkür ettim” sözlerine yer verdi.

“Ne kadar ekmek, o kadar köfte”

Cepkin, son yıllarda albüm yerine tekli (single) şarkılarla üretime devam ettiğinin belirtilmesi üzerine de cevap verirken; “Single tekniğini sevdim. Kimse bundan sonra kolay kolay albüm yapmaz. Sadece yeni çıkış yapacak arkadaşların belki albüm yoluna gitmesi kendileri için faydalı olur. Bizim bundan sonra albüm olarak ilerlememizi gerektirecek bir durum yok. Çünkü hızlı ve seri tüketim dünyasında bizim gibi ismi oturmuş kişilerin albüm yapması çok yazık oluyor. Çünkü hızlı tüketilen bir ortamda 10 şarkı yapıp sadece 2 klip çekebiliyorsanız, diğer 8’i heba oluyor. Diğer 8’ine gereken ilgi gösterilmiyor, kıymet görmüyor. Onun için biz de bütün müzisyenler olarak ne kadar ekmek, o kadar köfte tekniğine döndük. Bu durum bir yerden sonra benim işime de geldi. 5 tane konsept albüm yaptıktan sonra single yapıp ortaya çıkartmak, 2-3 şarkı sunmak, hepsine klip çekeceğim anlamına geliyor. Aynı zamanda üzerinde daha net düşünerek, daha doğru şeyler yapabiliyorum. Bir şarkının kaydını bir sene boyunca yapabiliyorum. Çünkü iyi olmasını istiyorum. 10 şarkı kaydettiğiniz zaman kayıtta sapmalar olabiliyor” dedi.

Yaz sahnelerini duyurdu

Cepkin, söyleşide öğrencilerin albümleri, şarkıları ve konserleriyle ilgili de çok sayıda sorusunu cevapladı. Söyleşinin sonunda Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Müdür Vekili Koray Taş, Cepkin’e hediye takdim ederek teşekkür etti. Cepkin de Trakya Müzik Topluluğu ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na teşekkür ederken; yaz aylarında Trakya Fest ve Enez Fest etkinliklerinde sahne alacağını duyurdu. Cepkin, söyleşinin ardından Edirne’deki konseri için Trakya Üniversitesi’nden ayrıldı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 253 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Edirne’de vefat sayısı 3 oldu Edirne’de vefat sayısı 3 oldu 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Pazarda korona krizi Pazarda korona krizi 4.4.2020
Rezervasyon krizinde orta yol Rezervasyon krizinde orta yol 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.