Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Rapor aldı, duruşmaya gelmedi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Rapor aldı, duruşmaya gelmedi 22.2.2020 - 11:04:05
Aldığı hapis cezaları nedeniyle Bulgaristan’da yaşayan gazeteci Şükrü Benli’yi darp edip hürriyetinden yoksun kıldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan, aralarında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da bulunduğu 3’ü tutuklu, biri firari 6 sanıktan 4’ü hakim karşısına çıktı. Davada, aynı zamanda kendisine şantaj yapıldığı iddiasıyla müşteki sıfatıyla yer alan Başkan Gürkan, avukatı aracılığıyla hastanede tedavi gördüğü gerekçesiyle duruşmaya katılmadığını mahkemeye bildirdi.Rapor aldı, duruşmaya gelmedi

Hakkındaki hapis cezaları nedeniyle Bulgaristan’ın Plovdiv (Filibe) kentinde yaşayan gazeteci Şükrü Benli’yi kaçırarak işkence ve cinsel saldırıda bulundukları, hürriyetini tahdit ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan S. Y., O. K., Ş. G., S. A., M. T., ile olayın azmettiricisi olduğu iddiasıyla haklarında Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan 6 sanığın yargılanmasına dün başlandı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Ş. G., O. K. ve S. A ile tutuksuz yargılanan sanık S. Y. ile sanık avukatları katıldı.

Kardiyolojiden rapor aldı

Davada müşteki sanık sıfatıyla yer alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile diğer müşteki sanık Şükrü Benli katılmadı. Gürkan, avukatı aracılığıyla hastanede tedavi gördüğü gerekçesiyle duruşmaya katılmadığını mahkemeye bildirdi.

Önce iddianame okundu

Duruşmada ilk olarak iddianame okundu. Müşteki şüpheli Şükrü Benli'nin şikayeti üzerine hazırlanan iddianamede, Benli'nin tutuklu sanıklar tarafından zorla bir ev götürüldüğü, orada işkence ve cinsel saldırıya maruz kaldıktan sonra kadın kıyafeti giydirilerek oynatıldığı bilgisine yer verildi. “Şantaj”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Nitelikli yağma” ve “Nitelikli cinsel saldırı” suçlarından düzenlenen iddianamede; Gürkan’ın olaylardan “azmettiren” sıfatıyla sorumlu olduğu bilgisi yer aldı. İddianamede Benli’nin de “Şantaj” suçundan cezalandırılması talep edildi.

“Bana komplo kuruldu”

İddianamenin okunmasının ardından duruşmaya sanıkların savunmalarıyla devam edildi. İfadeler Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alındı. Sanıklardan S. Y.,  üzerine atılı suçları kabul etmediğini belirterek, iddia edilen olay saatinde Bulgaristan’da bir otelde olduğunu ve iş görüşmesi yaptığını söyledi. Otelden hiç ayrılmadığını ifade eden S. Y., Bulgaristan’da otel ve kumarhane işleten rakiplerinin kendisine komplo kurduğunu öne sürdü. S. Y., “Burada yargılanan diğer kişiler benim adamım değil, arkadaşımdır. Bana komplo kurulduğunu düşünüyorum. Ben turizmci ve iş adamıyım. Kimse beni satın alamaz. Aleyhimde olan ifadeleri de kabul etmiyorum. Bulgaristan'da 2-5 bin Avroya herkesi satın alabilirsiniz, hatta ölü raporu bile çıkartabilirler. Bu işle hiçbir alakam yok” dedi.

Senaryo iddiası

Müşteki sanık Benli’nin kendisinin muhatabı olamayacağını söyleyen S. Y., “Kendisini kumarhaneden tanırım. Gelen binlerce kişiden biridir. Kendisi ile görüşmüyordum. Bana husumeti olmasına şaşırdım. Tahmin etmiyordum. Bu şahıs olaydan sonra benim hısımlarımın yanına gidiyor. Bu senaryoyu yazan onlar” dedi.

“Gürkan’a tesadüfen rastladım”

S. Y., iddianamede yer alan ve Edirne merkezdeki bir otelde Benli’ye işkence görüntülerini müşteki sanık Gürkan’a izlettirdikleri iddiasına ilişkin ise “Otelde tesadüfen Recep Gürkan’a rastladım. Karşılaşmamız tamamen tesadüf. Havadan sudan konuştuk” dedi. Y., masada Gürkan’a gösterilen şeyin elektronik sigara olduğunu hatırladığını ifade etti.

“Şükrü Benli’yi tanımam”

Tutuklu sanık emekli polis memuru O.K ise zaman zaman diğer sanık S. Y. ile yurtdışına çıktıklarını ancak S. Y.’nin adamı olmadığını söyleyerek, olay günü S. Y. ile Bulgaristan'a gittiklerini, kendisinin S. Y. ayrılarak alışveriş yaptıktan sonra kumarhanede eğlendiğini ve sonra tekrar Türkiye'ye döndüğünü savundu. Şükrü Benli diye birini tanımadığını ifade eden K., üzerine atılı suçları kesinlikle kabul etmediğini söyledi.

Benli’yi M. T. Dövmüş

Tutuklu sanıklardan S. A. ise iddianamede Benli’nin kaçırıldığı ileri sürülen evin kendi evi olduğunu, evde kesinlikle böyle bir olayın yaşanmadığını savundu. Diğer sanıklar M. T. ve Ş. G.’ye ev aldığını söylemesi üzerine kutlama için evine davet ettiğini söyleyen A., “Ben önceden yola çıktım. Yiyecek ve alkol aldım. Eve gittim, hazırlık yapmaya başladım. M. T., Joro (Geogrgi Taşev - Bulgar şoför) ve Şükrü geldi. Şükrü Benli’yi ismen ve simaen tanıyorum. M. T. (Şükrü yoldayken aradı, peşimize takıldı. Ş. G. ile O. K.’nin Türkiye’ye dönmesi gerekti) dedi. Joro içeriye girmedi. Dışarıda bekledi. Ben hazırlık yaparken içerden M. T.’nin bağırdığını duydum. Şükrü yerdeydi. Şükrü’yü kaldırdım. Joro’ya (Al, gideceği yere bırak) dedim” şeklinde savunma yaptı. S. A., evde yapılan aramada bulunan kadın kıyafetlerinin ise eve sonradan yerleştirildiğini düşündüğünü söyleyerek, “İddiaların hiç birini kabul etmiyorum” dedi.

“Benli’yi 1-2 senedir tanırım”

Tutuklu sanık Ş. G. de suçlamaları kabul etmediğini ifade ederek, “Şükrü Benli’yi 1 -2 senedir tanıyorum. Kumarhaneden tanıyorum. Oradaki herkes buradan kaçtığını biliyordu. Oradaki millet şantaj yaptığını söylüyordu. Ama kime yaptığını bilmiyorum” dedi.

“Oğlu gelip videoyu izletti”

Sanıkların savunmalarının ardından duruşma üç tanığın dinlenmesiyle devam etti. Tanıklardan CHP Edirne Merkez İlçe eski Başkanı Ediz Ün, Benli’nin elinde video olduğunu CHP’nin kurumsal kimliğine zarar vereceğini söylemesi üzerine ne olduğunu sorduğunu Benli’nin video içeriğini abartarak anlattığını söyledi. Benli’ye inanmadığını ifade eden Ün, “Oğlu geldi, videoyu izletti. 2018 yılının Ocak Şubat aylarında. Ama o bahsettiği şeyler yoktu. Başkan beyle karşılaştığımızda da söyledim. Ne başkan ne de ben onun pazarlama faaliyetleri içerisinde olmadık. Sonra farklı farklı gazetecilere satmaya çalıştı. Görüntüleri verme karşılığında Recep Gürkan’dan para istedi. Para ödemedi” dedi.

“S. Y. ile tesadüfen karşılaştık”

Bir diğer tanık B. T. de Edirne’de bir otelde görüntülerin Gürkan’a izlettirildiği iddiasına ilişkin “S. Y.’nin gelmesi tamamen tesadüftü. Masada iş, yatırım konuşuldu. Ş. G.’nin bir şey getirip onların da baktığını hatırlamıyorum. Bir elektronik sigara muhabbeti oldu ama elektronik sigara mıydı gelen şey hatırlamıyorum” dedi. Tanık B. T., S. Y.’nin geçmişte kendisine nereye yatırım yapabileceği konusunda fikir sorduğunu da söyledi.

“Olay senaryo”

Son olarak dinlenen tanık M. D. ise Şükrü Benli ile 40 yıllık arkadaş olduklarını söyleyerek, Benli’nin Gürkan’dan para istediğini söyledi. D., “Vermediği için problem çıkıyor. Verseydi o da rahat edecekti biz de” dedi. Benli’nin ifadelerinin senaryo olduğunu söyleyen D., “Olayın tamamı senaryo. Böyle bir şey yok. Diğer sanıklarla dışarıda da oturuyorduk. Aralarında kavga dövüş çıkmış olabilir. Ben ona da dedim (Senin hikayen Olağan Şüpheliler filmine benziyor) dedim. O da (Anlatıyoruz, yalan mı söylüyoruz) dedi” şeklinde konuştu.

Tutuklulara tahliye yok

Duruşma sanık avukatlarının savunmalarıyla devam etti. Avukatların savunmalarının ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, aranın ardından açıkladığı kararında; tutuklu sanıklar O. K., Ş. G. ve S. A.’nın “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, ayrıca bu sanıkların “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verdi.

Zorla getirilecek

Duruşmaya katılmayan müşteki sanık Recep Gürkan’ın mazeretini kısmen kabul eden heyet, dosyanın tutuklu iş olması sebebiyle Gürkan hakkında yeniden zorla getirme emri çıkarılmasına karar verdi. Heyet, ayrıca Bulgaristan adli makamlarına yazılan yazı cevaplarının beklenmesine karar vererek, yargılamayı ileri bir tarihe erteledi. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 1055 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 12 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Edirne’de vefat sayısı 3 oldu Edirne’de vefat sayısı 3 oldu 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Pazarda korona krizi Pazarda korona krizi 4.4.2020
Rezervasyon krizinde orta yol Rezervasyon krizinde orta yol 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.