Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Giyik: İddialar asılsız - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Giyik: İddialar asılsız 21.2.2020 - 09:20:27
Maliyenin, ETUS minibüslerindeki nakit kumbaralarına 5 yıl boyunca atılan 16 milyon liranın kayıtlara geçmediğine ilişkin iddialar için konuşan ETUS Başkanı Hakan Giyik, bu iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü. Giyik, çıkan haberlerle ilgili dava açıldığını, 16 milyon ile ilgili soruşturmanın tamamlanmasından sonra şikayette bulunan kooperatif ortağı 12 kişiyle de yargıda hesaplaşacaklarını söyledi. Giyik, ortaklarına 6 aydır para dağıtamadıklarını da kaydetti.Giyik: İddialar asılsız

Bir grup Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) ortağının şikayeti üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, 2014-2019 yılları arasında minibüslerindeki nakit kumbaralarına 5 yıl boyunca atılan 16 milyon liranın kayıtlara geçmediğine ilişkin iddialar gündeme bomba gibi düştü. Konuya ilişkin Edirne Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi ve ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, kooperatifin muhasebecisi Osman Hatipler ile bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda iddiaların asılsız olduğunu öne süren Giyik, nakit biniş sürecine nasıl gelindiğini anlattı. 2014 yılında Edirne Belediyesi’nin almış olduğu kararla nakit binişle toplu taşıma hakkı verildiğini söyleyen Giyik, “Bu hak kent dışından gelen ve kent kart olmayan vatandaşlarımızın mağduriyeti dolayısıyla alınmıştır. Bu şikayetler Belediye Başkanı Recep Gürkan’a da çok fazla geliyordu. Bize de çok fazla geliyordu. Bir çözüm bulmamız gerekiyordu ve mecliste bu karar alındı. Bu karar kooperatifimize tebliğ olduğu zamanda, çok yakın zamanda kooperatifimizin genel kuruluda ortaklarımızın oy birliği ile nakit biniş sistemine geçtik. Tüm ortaklarımız oy birliği ile verdi bu kararı. Kimse kendi kafasına göre bir şey yapmadı. Hakan Giyik ve 14 şüpheli yapmadı bunu. Hepimiz oy birliği ile aldık bu kararı. Halkımızın mağduriyetini ortadan kaldırdık. Çok güzel tepkiler aldık. 2014-2019 yılları arasında nakit toplama işi başladı. O sırada haftada bir gün, 15 günde bir hak ediş dağıttık. Bu hak edişlerimizi dağıttığımız sırada kooperatifimizin içinden 12 ortağımız bizi zimmetle suçladı. Suç duyurusunda bulundu. Savcılık da bunların iddiasına istinaden ben, yönetim ve denetim kurulu hakkında soruşturma başlattı” dedi.

Bilirkişi raporu

                Savcılık soruşturma başlattıktan sonra bilirkişiler atandığını ifade eden Giyik, raporda yönetimin uhdesinde hiçbir meblağ bulunmadığını ileri sürdü. Giyik, raporda toplantılarda ortakların ibrasına sunulan bilanço ve gelir tablosuna yansıması nedeniyle ortakların bilgisinden gizlenmiş olduğu, sorumlusunun 1163 sayılı 5556 maddeleri gereğince 2014-15-16-17-18 dönemlerinde görev yapan yönetim kurulu üyeleri Hakan Giyik, Olcay Korkmaz, Ali Şahin, Sezer Turgut, Erol Kılıç, Yunus Kuru, İbrahim Evran, Vahdettin Özcan, Murat Çip, Reşit Ayyıldız olduğu ancak nakit binişlerden kaynaklı tahsil edilen tutarın 226 ortağa açıktan dağıtılması nedeniyle yönetim kurulunun uhdesinde bir meblağ bulunmadığı ifadesinin yer aldığını ileri sürdü.

“Açıktan ödedik” iddiası

Bahse konu 16 milyona ilişkin ödeme evraklarını gösteren Giyik, ödemelerin bu evraklarda kayıtlı olduğunu ileri sürdü. Giyik, “2014-2019 yılına ait 16 milyon paranın 226 kişiye dağıtıldığı belgeleri burada. Bu belgeler 2014-2016 yılında üyelere imzalatıldı. Bir tane üyem ben para almadım diyemez. Var mı almadım diyen. Bu iddialar bizlerle beraber çalışanlarımızı ve ailelerimizi üzmüştür. Zimmet, vurgun, hırsızlık iddiaları ve ithamlarını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz de” dedi.

12 ortağa ve basına dava

Basına çıkan haberlere ilişkin dava açtıklarını belirten Giyik, kooperatif ortağı Ş. K., A. E. H., K. A., M. S., M. C. E., M. U., F. S., Ş. Ş., K. K., G. A., G. A. ve B. H. hakkında da 16 milyonluk soruşturmanın bitmesinden sonra şikayetçi olacaklarını taşıyacaklarını ifade etti. Giyik, “Böyle kooperatiflerde büyük sorunlar oluyor ama ilk defa böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Bu 12 ortağımız kooperatife nasıl zarar veririz, Hakan Giyik’e ve yönetime nasıl zarar veririz amacıyla çıktıkları bu yol, bizleri derinden üzmüştür. 12 kişiyi yargıya vereceğiz. Basında çıkan haberlerle ilgili de dava açtık” ifadelerini kullandı. Giyik, AK Parti Edirne Merkez İlçe eski Başkanı Cem Kürkçü’yü de mahkemeye verdiklerini dile getirdi.

“Ortaklara para dağıtamıyoruz” itirafı

Kooperatif ortaklarına 6-7 aydır para dağıtamadıklarını söyleyen Giyik, Hamdi Sedefçi döneminde 10 milyon para verdik. O zaman 70 tane araba alıyorduk bu parayla. Şu an 170 tane araba aldık, 481 bin TL değerinde. Bulunduğumuz tesis 8 milyon şuan değeri. Bunları Edirne için ortaklarımız için yaptık. 6-7 aydır para dağıtamıyoruz bunu bilen var mı? Neden dağıtamıyoruz bilen var mı? Şu an sıkıntılarımız var. Şikayetlerden geldiği boyutta bir sıkıntımız var. Ödemelerimizi yapıyoruz ama ortaklara şu an bir şey veremiyoruz. Onun çalışmasını yapıyoruz. İlerleyen günlerde daha net cevap vereceğim. Kimse bana ve yönetimime de hırsız diyemez. Alnını karışlarım adamın. Yüce adalete güveniyoruz, gereken sonuçları da alacağımıza inanıyoruz. Biz Edirne halkına kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Yatırımlarımız da devam edecek. Kimse (ETUS battı) demesin. Çok büyük emekler var burada. Kimi evini, kimi arsasını sattı şu anda ayakta durmaya çalışıyor. Kooperatifimizin üzerinde oynanan oyunlara hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Gazetelerde, sosyal medyada çıkan haberlere izin vermeyeceğiz. Bu kişilere yargıda hesap vermeye çalıştıracağız. Biz bu konuyla alakalı yüce adaletimize sığınıyor ve güveniyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Giyik’in basın toplantısına kooperatif ortaklarının da katıldığı gözlendi. 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 649 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yağı fiyatlarında düşüş bekleniyor Yağı fiyatlarında düşüş bekleniyor 22.1.2021
İlaçla uyutup kaçırmak istemiş İlaçla uyutup kaçırmak istemiş 22.1.2021
SOL’dan “Aşı nerede?” dilekçesi SOL’dan “Aşı nerede?” dilekçesi 22.1.2021
Köy kadınlarına KADES eğitimi Köy kadınlarına KADES eğitimi 22.1.2021
Üniversitelerarası dostluk köprüsü Üniversitelerarası dostluk köprüsü 22.1.2021
Edirne’deki imkanlar anlatıldı Edirne’deki imkanlar anlatıldı 22.1.2021
FSRU’ya dev yatırım FSRU’ya dev yatırım 22.1.2021
Öğrencilere dijital karne Öğrencilere dijital karne 22.1.2021
1 yıl sonra yeniden yükselecek 1 yıl sonra yeniden yükselecek 22.1.2021
Erdoğan’dan Çömlekköy talimatı Erdoğan’dan Çömlekköy talimatı 22.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.