Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ek ifadede suçunu kabul etti - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ek ifadede suçunu kabul etti 20.2.2020 - 09:53:29
2019 yılının Eylül ayında İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan bir kamyon ve römorkta daralı ağırlığı 322 kilo 561 gram gelen Hint Keneviri ele geçirildi. Başlatılan soruşturma tamamlanarak Makedonya uyruklu kamyon şoförü ve Türkiye’ye gezmeye getirdiğini ileri sürdüğü komşusu hakkında iddianame düzenlendi. Ek ifade vererek, uyuşturucudan haberi olduğunu belirten sürücu ve arkadaşı hakkında 30 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması talep edildi.



Ek ifadede suçunu kabul etti

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında sürücülüğünü Makedonya uyruklu R. V.’nin yaptığı, A. K..’nin de ikinci şoför olarak bulunduğu bir koli A4 kağıdı yüklü kamyon, Türkiye’ye giriş yapmak üzere İpsala Sınır Kapısı’na geldi. Şüphe üzerine X – Ray taramasına gönderilen kamyon ve bağlı römorkunda 4 adet şüpheli yoğunluğa rastlanılması üzerine, kamyon arama hangarında narkotik detektör köpeği ile arandı. Detektör köpeğinin kamyon ve römorkun ön tarafında bulunan duvar kısmına tepki vermesi üzerine yapılan ayrıntılı aramada, kamyon kasasının ve römorkun ön duvarına 20 cm derinliğinde 3 metre uzunluğunda ve 32,5 metre genişliğinde sonradan yapılmış bölme içerisinde vakumlanmış 64 şeffaf poşet ele geçirildi. Poşetlerde daralı ağırlığı toplamda 332 kilo 561 gram ele gelen Hint Keneviri maddesi bulundu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanan şoför R. V. ve yanında ikinci şoför olarak bulunan A. K. hakkında “Uyuşturucu madde ithal etme” suçundan iddianame düzenlenerek dava açıldı. 

“Haberim yok”

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şoför R. V.’nin kollukta alınan ifadesine yer verildi. Uyuşturucu maddelerden kesinlikle haberinin olmadığını söyleyen R. V., “Aracın ait olduğu firma sahipleri beni Üsküp’te buldu. Bana firmalarında şoför olarak Türkiye’ye çalışıp, çalışmayacağımı sordular. Ben de ücretimi verdikleri takdirde çalışabileceğimi söyledim. Kabul ettim ve sözleşme imzaladık. Daha sonra bana iş telefonu verdiler. Aracı da verdiler ve ‘Türkiye’ye götür’ dediler. Ben yola çıktıktan sonra beni aradılar ‘Türkiye sınırından 60 km sonra aracı durdur ve biz seni aradıktan sonra araçtan uzaklaş’ dediler. Daha sonra bana haber vereceklermiş ‘Git aracı al ve Çerkezköy’e götür, gümrük işlemlerini hallet’ diye. Bana nasıl söyledilerse öyle yapacaktım” dedi. R. V. ifadesinde daha önce de şoför olarak Türkiye’ye geldiğini ancak böyle bir şeyle karşılaşmadığını belirterek, yanında bulunan A. K.’nin ise 30 yıllık komşusu olduğunu söyledi. R. V., komşusu A. K.’nin daha önce Türkiye’ye gelmediğini, gezdirmek için yanına aldığını ifade etti.
“30 yıllık komşuyuz”

İddianamede, A. K.’nin de ifadesine yer verildi. A. K., ifadesinde R. V.’nin 30 yıllık komşusu olduğunu söyleyerek, “Kendisiyle çay içerken Türkiye’ye gideceğini söyledi. Ben de ‘Ben de gelebilir miyim?’ dedim. O da kabul etti, beraber yola çıktık” dedi. Ele geçirilen maddelerden haberinin olmadığını söyleyen A. K. “Bana bu maddelerle alakalı hiçbir şey söylemedi. Kendisinin de haberi var mıydı bilmiyorum. Uyuşturucu ile kesinlikle ilgim yoktur, araçta bu maddelerin olabileceği aklımdan bile geçmedi” dedi.
Ek ifade ile itiraf

İddianamede ayrıca şüpheliler R. V. ve A. K.’nin İpsala Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan ifadelerine de yer verildi. Şüpheli R. V.’nin tutuklandıktan sonra dilekçe yazarak ek ifade vermek istediğini beyan ettiğine yer verilen iddianamede, şüphelinin savcılıkça alınan ek ifadesi de yer aldı. R. V., ek ifadesinde suçu itiraf etmek istediğini söyleyerek, “Araçta bulunan uyuşturucu maddelerden haberim vardı. Bu maddeleri 10 bin Avro karşılığında Türkiye’ye sokup, teslim edecektim. A. K.’nin uyuşturucu maddelerden haberi yoktu. A. K.’yi stres yapmamak için yanıma almıştım” ifadelerini kullandı. F. isimli Kosovalı bir erkek şahsın uyuşturucu maddeleri araca yerleştirdiğini söyleyen R. V., “Uyuşturucu maddeler ile Türkiye’ye girdikten sonra F. beni arayarak, uyuşturucu maddeleri teslim edeceğim şahıslara yönlendirecekti” dedi.
20 yıldan 30 yıla kadar hapis

İddianamenin değerlendirme kısmında tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüphelilerin fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek, üzerlerine atılı suçu işledikleri belirtildi. İddianamenin sonuç kısmında şüpheliler R. V. ve A. K.’nin “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etme” suçundan TCK’nın 188/1 maddesi gereğince 20 yıldan 30 yıla kadar hapis ve 2 bin günden 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması talep edildi. R. V. ve A. K.’nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. 



Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 457 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 4 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı Tuvalet kağıdı dedi esrar çıktı 4.4.2020
Edirne’de vefat sayısı 3 oldu Edirne’de vefat sayısı 3 oldu 4.4.2020
Saraçlar’a kademeli kapatma Saraçlar’a kademeli kapatma 4.4.2020
Pazarda korona krizi Pazarda korona krizi 4.4.2020
Rezervasyon krizinde orta yol Rezervasyon krizinde orta yol 4.4.2020
Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek Ateşini ölçtüren Saraçlar’a girecek 3.4.2020
Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü Bulgaristan’da zincirleme TIR kazası: 2 ölü 3.4.2020
Tܒde dezenfektan seferberliği Tܒde dezenfektan seferberliği 3.4.2020
Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti Evi arkadaşlarının yaktığını iddia etti 3.4.2020
Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette Solunum yoğun bakım ünitesi hizmette 2.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor




Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.