Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yıldırım’dan çarşaf liste önerisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yıldırım’dan çarşaf liste önerisi 13.2.2020 - 09:53:56
İYİ Parti Merkez İlçe Başkanlığına talip olan Ömer Yıldırım, il yönetimine seslenerek seçime çarşaf listeyle gidilmesini önerdi. Delege seçimlerinin de çarşaf listeyle yapıldığı için aday olduğunun altını çizen Yıldırım, “Demokratik bir seçim olmasını istiyorsak, partide sözümüzün geçmesini istiyorsak tek çözüm çarşaf listedir” dedi. Yıldırım, Edirnelilerin son yerel seçimde İYİ Partili bir belediye başkan adayı beklentileri olduğunu da belirterek üstü kapalı eleştirilerde bulundu.Yıldırım’dan çarşaf liste önerisi

Kurulma aşamasını tamamladıktan sonra yerel seçimlerde ve genel seçimlerde Edirne’de iyi bir ivme yakalayan İYİ Parti’de Merkez İlçe Kongresi bu Pazar günü gerçekleştirilecek. Mevcut Merkez İlçe Başkanı Zafer Kaya ile Edirne’de 25 yıldır merkez sağ ve milliyetçi partilerde siyaset yapan Ömer Yıldırım’ın yarışacağı genel kurulda 397 delege oy kullanacak. Uzun süreli siyasi yaşamında hep arka planda fakat önemli görevlerde bulunan Ömer Yıldırım, kamuoyu tarafından merak konusu oldu. Kongre öncesi aday Ömer Yıldırım ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kongre öncesi çalışmalarını sürdüren Merkez İlçe Başkan adayı Ömer Yıldırım’dan bu röportajda kongre için bir öneri geldi. İYİ Parti’de bir süre önce tamamlanan delege seçimlerinin çarşaf listeyle yapılması nedeniyle aday olmasındaki nedenlerin ilk sebeplerinden biri olduğunu belirten Yıldırım, Merkez İlçe kongresinde de çarşaf listeyle seçime gidilmesini talep etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de demokrasi açısından çarşaf liste ile yapılan seçimleri önemsediğini ifade eden Yıldırım, “Demokrasinin gereği budur. Eğer parti kurullarında veya yönetimde söz sahibi olmak istiyorsak. Çarşaf liste ile seçime gitmeliyiz” dedi. Kongre günü çarşaf liste ise seçime gidilmesi için dilekçe vereceğini ifade eden Yıldırım, “Kazanırsam üyelerim ve delegelerimin istekleri doğrultusunda gündem oluşturup, il ve ilçe yönetimlerine taşıyacağız. Yönetim kurulunda görüşülmeyen hiçbir kararı da partim adıma veya şahsi olarak almayacağım” diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Neden aday oldum?”

                Yıllardır Edirne’de yaşadığını ifade eden Yıldırım, şehre karşı kendini borçlu olduğunu söyledi. Yıldırım, “1967 yılında Tokat’ta doğup 1970 yılından beri Edirne’de yaşayan, doğmasa da bu şehirde büyüyen, eğitimini burada alıp esnaflık yapıp geçimini sağlayan, bu şehrin nimetlerinden 50 yıldır istifade eden ve bu şehrin bana verdiklerine her daim şükreden ve Edirne’nin verdiklerine karşı kendini daima borçlu hisseden biriyim. Bu borcu ödemenin tek imkanı da benim nezdimde bu güzel şehre hizmet edebilmektir. Bunu yapmanın çok çeşitli yöntemleri vardır. Ben tercihimi siyasetin içinde olarak kullanmak istedim. Şahısların ferdi olarak yapacakları hizmetler elbette vardır ama bir sivil toplum kuruluşunun içinde, bilhassa siyasetin içinde olmanın da bu borcu ödemende çok daha etkili olacağını düşünüyorum” diye konuştu. 

Siyasi hayatı

Anavatan Partisi’nde siyasete başladığını ifade eden Yıldırım, yaklaşık 25 yıldır Edirne siyasetinin içinde yer aldığını kaydetti. Yıldırım, “Siyasetin içinde derken siyasetin vitrininde, kürsülerinde, fotoğraf karelerinde, tezgahın önünde değil mutfağında siyaset aşçılarını yamağı olmayı tercih ettim. Herkes önder olursa nefer kim olacak, nefer olmadan da savaşı kim yapacak bende bunu yapayım deyip 25 yıldır elimden geldiğince, dilim döndüğünce Edirne siyasetinin içinde olmaya çalıştım. Anavatan Partisi’nde üyelikten başlayan sonrasında Demokrat Parti ile devam eden ve bugün İYİ Partiyle devam eden bu uzun süreç. Bu süreçlerde hangi görevleri aldınız diye merak ediyorsanız diye merak ediyorsanız cevabını yukarıda vermiştim. Siyasi etiketin, kartvizitte yazan unvanların, büyüklerimizle çekilen fotoğrafların hiç bir önemi yoktur bence, komutanlar değişebilir ama nefer mücadelesine daima devam eder. Benimde bulunduğum siyasi partilerdeki en gurur duyduğum görevim o partinin üyesi olmaktır” dedi.

Ülke siyaseti ve analizleri

Edirne siyaseti hakkındaki değerlendirme ve analizlerini de paylaşan Yıldırım, ülke siyasetine de değindi. Yıldırım,  “Siyasetçiler dikkat ve merakların özellikle seçim ve kongre zamanlarında üzerlerinde olmasını isterler. Ama şunu söyleyebilirim kongre tarihimize kadar gerek basın yoluyla gerek üye ve delegelerimizle yapacağım toplantı ve açıklamalarla ve kongremiz sırasında yapacağım konuşmada İYİ Parti’nin geçmişi bugünü ve Edirne özelinde gelecek vizyonunun neler olduğunu tüm partililerimize ve Edirne halkına duyuracağım. Şehrimiz siyaseti hakkında görüş bildirmeden önce geçmişten günümüze ülke siyasetini kısa bir analizini yapmak daha doğru ve daha anlaşılır olacağını düşünüyorum. Ülkemizin son 60 yıllık siyasi profilini incelediğimizde siyasi eğilimlerin bugün her ne kadar farklı görünür gibi olsa da, yüzde 15 muhafazakar, yüzde 15 milliyetçi muhafazakar, yaklaşık olarak da yüzde 25 CHP, yüzde 10’u da etnisiteye yönelik görüşlerdir. Bu yüzdeler topladığımızda geriye kalan yüzde 35’lik bir kitle vardır. Bu kitlede geçmişte merkez sağ dediğimiz bu günse sağı çıkararak merkez dediğimiz kitledir. Türkiye siyasetinde asıl belirleyici unsurda bu seçmen kitlesidir. Ülkemizde istikrarın ve huzurun hakim olmasını istediğinden dolayı bu seçmen kitlesi sürekli olarak güçlünün yanında olmayı tercih etmiştir. Geçmişte güçlü gördüğü Özallı ANAP'ı, Demirelli DYP'yi destekleyen bu kitle günümüzdeki konjonktürde Erdoğan’ın AK Partisi’ni desteklemektedir. Yukarıdaki yüzdelere dönersek muhafazakar yüzde 15 merkezdeki yaklaşık yüzde 35’i kattığımızda bugün AK Parti’nin aldığı oy oranı olduğunu görebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Edirne İYİ Partili belediye başkan adayı görmek istiyordu”

Bu yaklaşım ve analizi Edirne özelinde değerlendiren Yıldırım şöyle devam etti; “Edirne’de güçlü CHP olduğuna göre (Geçmiş seçim sonuçlarına göre), CHP'nin yüzde 25 oyu artı merkez seçmenin yüzde 35 oyu buyurun size CHP’nin Edirne’de aldığı oy oranı.  Kısacası ülkemizde de Edirne’mizde de siyasetin ibresini kilometresinin kaç göstereceğini merkez kitle belirlemektedir. Son yirmi yıl içinde bu analizi yapanlar, ülke siyasetini dizayn etmek isteyenler merkez partileri yok edip bu kitlenin belli odaklara yönelmelerini amaçladılar. Bence de başarılı oldular. En azından seçim sonuçlarında bu analizimi doğrular yöndedir.  Sayın Akşener'in daha İYİ Parti kurulmadan yaptığı Edirne ziyaretini hatırlamanızı rica ediyorum. O Saraçlar Caddesi’ndeki kalabalık ve coşku işte bu merkezde tekrar güçlü bir parti görmek ve desteklemek isteyen ve ülkemizi özlenilen siyaset yapısına kavuşmasını isteyen yukarıda bahsedilen bu merkez siyasetini savunan kitleydi. Neticesinde de Akşener’in söylemiyle ‘İYİ Parti’yi bu kitle ve bu halk kurdu.’ Kuruluş aşaması ve sonrasında yaşanan olumsuzluklar tam desteği alma konusunda belki istenilen noktaya gelinememiş gibi görünüyor olabilir. İnanıyorum ki parlamenter demokratik sistemin ülkemizin çıkış yolu olduğuna göre tüm vatanseverler İYİ Parti çatısı altında toplanacaklar ve bu toplanış ülkemiz ve Edirne’miz için yeni bir başlangıç olacak. 31 Mart yerel seçimini hatırlatırım özellikle siz gazeteciler toplumun nabzını en iyi bilenlersiniz. Tüm Edirne İYİ Partinin belediye başkanı adayını beklemiyor muydu. Bence bu beklentiye İYİ Parti olarak duyarlı davranabilseydik bu gün Edirne’de inanınki her şey çok İYİ olacaktı. Hiçbir şey için geç kalınmış değildir.”

Kongreye davet

Tüm Edirne halkını kongreye davet eden Yıldırım, “Edirnelileri tekrar siyasetin merkezinde olan İYİ Parti’ye davet ediyorum.15 Şubat’ta kongremiz var. Geliniz Edirne’mizden siyasetin kalbinin attığı partinin İYİ Parti olduğunu hep birlikte gösterelim. Tüm Edirne halkını kongremize, demokrasi şenliğimize davet ediyorum” diye konuştu. Kaynak: Ercan BİTTİ 611 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaziler Günü kutlandı Gaziler Günü kutlandı 21.9.2020
Bir destek de İba’dan Bir destek de İba’dan 21.9.2020
Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor 21.9.2020
Balıkçının umudu turistte Balıkçının umudu turistte 21.9.2020
Mutfak tüpünden düzenek Mutfak tüpünden düzenek 21.9.2020
Edirne mağlubiyetle başladı Edirne mağlubiyetle başladı 21.9.2020
Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı 21.9.2020
Suya yarın kavuşuyoruz Suya yarın kavuşuyoruz 21.9.2020
Akşener’in 3 Trakyalısı Akşener’in 3 Trakyalısı 21.9.2020
Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti 21.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 122
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 335 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu feryadı duyan olur mu dersiniz
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Edirne Bağcılık Kooperatifi
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.