Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
14 ton kan bağışladık - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
14 ton kan bağışladık 13.2.2020 - 09:37:02
Edirne 2019 yılı içinde kan bağışı konusunda nüfusa göre en fazla bağış yapan ikinci il oldu. Bağış oranını arttırmak için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, “Amacımız birinci il olmak” dedi. Edirne’nde geçen yıl 28 bin ünitenin üzerinde kan bağışı toplandı.14 ton kan bağışladık

Edirne, Türkiye’de en fazla kan bağışı yapan iller sıralamasında yine ilk sıralarda yer aldı. 28 bin ünitenin (14 ton) üzerinde kan bağışının yapıldığı Edirne’de, gerçekleştirilen bilinçlendirme ve bağış kampanyalarının büyük önemi bulunuyor.  Nüfusa göre en fazla kan bağışı yapılan ikinci il Edirne’nin olduğunu açıklayan Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, amaçlarının ilk sırayı almak olduğunu söyledi. Çakay, bağış arttırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “Bunda Milli Eğitim Müdürlüğünde yapmış olduğumuz sözleşmenin de çok büyük etkisi var. Edirneli vatandaşlarımızın duyarlılığının da çok büyük bir etkisi var. Bu gösterilen duyarlılıktan dolayı da gurur duyuyorum, herkese çok teşekkür ediyorum. Ama amacımız en fazla arttıran il olup birinci olmak, inşallah gerçekleştiririz” ifadelerini kullandı. Çakay, kan bağışında nüfusa göre ilk sırada yer alan şehrin ise Kilis olduğunu belirtti.

Aşevi faaliyetleri

Edirne’de Sarıcapaşa Mahallesi’nde eski devlet hastanesi karşısında faaliyetlerini sürdüren Kızılay Edirne Şube binasını tadilattan geçirildiklerini ifade eden Çakay, bina bünyesinde bulunan Kızılay Aşevi’nin de tekrar elden geçirilerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın yeni standartlarına uygun hale getirildiğini açıkladı. Yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Çakay, “Mutfağımızın kalebodurları, doğalgaz hattından, tencere ve kazanımızdan tutun kullandığımız tüm malzemeleri değiştirdik” dedi.  

Düzenli yemek dağıtımına devam

Aşevinde ihtiyaç sahibi kişilere düzenli yemek dağıtımına devam ettiklerini kaydeden Çakay, “Biz her gün minimum 250 -750 kişiye kadar yemek çıkartıyoruz. Bu sayı günlük ortalama olarak 350 diyebiliriz. Aşevimize ihtiyaç sahibi olan herkes saat 12:00'den sonra gelip saat 15:00-16:00'ya kadar yemeğini yiyebilir, yemek kapları ile kendi yemeğini de alabilir. 20 günlük tadilat payımızı saymazsak 11 ay 10 gün yemek veriyoruz. Yine aynı şekilde kıyafet yardımı yapıyoruz, bağışlarımızdan gelen sıfır ve ikinci el olmak her gün yüzlerce insana ulaştırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öğrencilere ücretsiz sıcak yuva

Kızılay Edirne Şubesi’ne yapılan bağışlarla, binada kullanılmayan 12 odayı misafirhane haline getirdiklerini belirten Çakay, burada çoğunluğu Balkan kökenli 92 öğrenciyi barındırdıklarını belirtti. Çakay, “Bu dairelerin hepsini tekrar elden geçirerek, tuvalet ve banyolarını, pis su ve temiz su tesisatlarını, kalorifer tesisatlarını, elektrik tesisatını, boya ve badanasını tekrar elden geçirerek 115 öğrencin veya misafirin kalabileceği bir misafirhane haline getirdik. Şuan 92 öğrencimiz misafirimiz var. Bunların yüzde 90'ı Balkanlardan gelen öğrenciler. Önümüzde ki dönemde bu yıl içerisinde misafirhane olarak devam ediyoruz, önümüzde ki yıl içerisinde ise öğrenci yurdu olarak devam etmek istiyoruz. Bu öğrenci yurdumuzda da amacımız tamamen Balkanlardan gelen öğrencilerimiz. Tabi ki Türkiye'den gelen öğrencilerimizde var ama Balkanlardan gelen öğrencilerimizin Kredi Yurtlar Kurumu’ndaki kontenjan sayısı çok az olduğu için biz Edirne olarak ilk önce Balkanlardan gelen öğrencilerimizi burada misafir etmek istiyoruz” diye konuştu. Yurtta ihtiyaç sahibi öğrencilerin kaldığını anlatan Çakay, ücret alınmadığını da belirtti.

Kan Merkezinin yeri

Kan merkezinin şehir merkezinden çok uzağa gittiği ile alakalı bazı yakınmalara da değinen Çakay, “Bu bakış açısına göre değişiyor bence, aslında şehir merkezine gitmiş oldu. Burada biraz daha problemli oluyordu. Şu an orada insanların gözü önünde, E-5 caddesinin üzerinde insanların yoğun olarak, marka olarak bildikleri alışveriş merkezlerinin karşısında olması, görünebilir ana cadde üzerinde olması dolayısıyla tercih edildi, adres çok daha kolay oldu.  Şuan ki yer başarılı ve memnunuz” diye konuştu. 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 489 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaziler Günü kutlandı Gaziler Günü kutlandı 21.9.2020
Bir destek de İba’dan Bir destek de İba’dan 21.9.2020
Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor 21.9.2020
Balıkçının umudu turistte Balıkçının umudu turistte 21.9.2020
Mutfak tüpünden düzenek Mutfak tüpünden düzenek 21.9.2020
Edirne mağlubiyetle başladı Edirne mağlubiyetle başladı 21.9.2020
Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı 21.9.2020
Suya yarın kavuşuyoruz Suya yarın kavuşuyoruz 21.9.2020
Akşener’in 3 Trakyalısı Akşener’in 3 Trakyalısı 21.9.2020
Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti 21.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 122
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 335 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu feryadı duyan olur mu dersiniz
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Edirne Bağcılık Kooperatifi
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.