Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sigarada korkunç rakam - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sigarada korkunç rakam 10.2.2020 - 09:50:22
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Saraçlar Caddesi’nde etkinlikler düzenledi. İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Başkanlığı’nın da destek verdiği etkinliklerde bilgilendirme broşürleri dağıtılırken; vatandaşlara karbon testi de uygulandı. Etkinlikler kapsamında sigara içen vatandaşlar polikliniklere davet edilirken; İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan’ın sigaraya bağlı ölümlerle ilgili verdiği bilgi korkuttu. Kalkan, her yıl Türkiye’de 110 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini açıkladı.Sigarada korkunç rakam

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Saraçlar Caddesi’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Saraçlar Caddesi’nde stant kurarak vatandaşları sigaranın zararlarına karşı bilgilendiren Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi, farkındalık oluşturmak amacıyla broşür dağıttı. Sigaranın zararlarının anlatıldığı görsellerin bulunduğu bir resim sergisinin de açıldığı etkinlikte Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan çadırda da vatandaşlara karbon testi yapıldı. Etkinliklere Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi Sebahattin Bilgiç ve gönüllülerin yanı sıra Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ve Edirne İl Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz da katıldı. Kalkan ve Bilgiç’in de karbon testi yaptırdığı etkinliklerde Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı çocuk evlerinde kalan çocuklar da vatandaşlara ‘Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma’ yazılı kartvizitleri dağıttılar.

Bilgiç, etkinliklerle ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kanser hastalıklarına yüzde 30 etkenin sigara olduğunu söyledi. Bilgiç, ilaç harcamalarının 3’te 1’inin sadece akciğer kanserine ait ilaçlara harcandığını açıklarken; “Bırakmak isteyenlerin müracaat edeceği müesseseler var. Devlet hastanelerinin sigara bırakma poliklinikleri ile Yeşilay’ın ‘YEDAM’ diye danışmanlık merkezi var. Buralara müracaat ederek sigarayı bırakma hususunda katkı alabiliyorlar” dedi.

“Yılda 110 bin kişi ölüyor”

Kalkan ise sigara ve sigaraya bağlı sebeplerle gerçekleşen ölümlerin sayısının, 2 ayda bir 17 Ağustos Depremi yaşanması ile eş değer olduğuna dikkat çekti. Kalkan, dünyada her 6 saniyede 1 kişinin sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan ötürü hayatını kaybettiğini açıklarken; “Türkiye’de bu rakamın karşılığı her 5 dakikada 1 insanımızı kaybetmekteyiz. 1 yılda yaklaşık 110 bin kişi sigara ve ona bağlı ölümler sebebiyle, başta tabii ki akciğer kanseri olmak üzere hayatını kaybetmekte. Dolayısıyla her 2 ayda bir neredeyse bir 17 Ağustos Depremi, bir Gölcük Depremi yaşamaktayız” ifadelerine yer verdi.

Polikliniklere davet etti

Yılmaz da sigara kullanan tüm vatandaşları sigara bırakma polikliniklerine davet ederken; “Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde, Edirne Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi’mizde, Uzunköprü İlçe Müdürlüğü’müzde, Keşan İlçe Müdürlüğü’müzde, Keşan Devlet Hastane’mizde ve diğer ilçelerimizde aktif olarak polikliniklerimizi yürütüyoruz” dedi. Açıklamaların ardından etkinlikler çadırlarda gerçekleştirilen karbon testleri ve bilgilendirme broşürlerinin dağıtımı ile devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 280 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.