Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Pekcanlı ile yeniden - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Pekcanlı ile yeniden 10.2.2020 - 09:36:00
CHP Edirne İl Örgütü’nün 37’nci olağan kongresinde il başkanlığına aday olan mavi ve beyaz liste yarıştı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın desteklediği mevcut il başkanı Fevzi Pekcanlı ile parti içinde muhalif olarak adlandırılan bazı isimlerin desteklediği Serkan Liznak’ın aday olduğu kongre, sert tartışmalara sahne olurken; seçimlerde 520 delegeden 506’sı oy kullandı. 313 oy almayı başaran Fevzi Pekcanlı ve yönetimi, 3’üncü kez il başkanlığına seçilirken; Liznak ve listesi ise 193 oyda kaldı.Pekcanlı ile yeniden

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Örgütü, 37’nci olağan kongresini gerçekleştirdi. Margi Otel toplantı salonunda düzenlenen il kongresine CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek, CHP Edirne İlçe Başkanları, parti delegeleri ve üyeleri katıldılar.

Zeybek ve halk oyunları gösterileriyle başlayan kongrede divan kurulu seçimleri gerçekleştirilirken; divan kurulu başkanlığına Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak seçildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve hayatını kaybeden tüm CHP’liler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden kongrede seçimlerin blok liste ile yapılması kabul edilirken; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da mesajı okundu. Tebrik mesajı gönderenlerin isimlerinin de okunduğu kongrede özellikle CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun isimlerinin okunmasından sonra ortaya çıkan alkış ve coşku dikkat çekti.

Divan kurulu başkanlığına seçilen Öztrak da kongrede teşekkür konuşması yaparken; hayatını kaybeden Edirne Milletvekili Erdin Bircan ve Gençlik Kolları Başkanı Halili İnağ’ı da andı. Öztrak, 31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’nin “Mart’ın Sonu Bahar” sloganını gerçeğe dönüştürmesinin ardından 2020 yılı Mart ayında düzenlenecek büyük kongre ile de baharı yaz yapma sürecine geçeceğini söyledi. CHP kurultayında iktidar kadrolarının seçileceğini belirten Öztrak, Trakya’da da ilk adımın Edirne’den atıldığını ifade etti. Öztrak’ın konuşması sırasında bazı sıralardan; “Keşan’ı anlat”, “Keşan’ı nasıl kaybettik?” seslerinin yükselmesi dikkat çekti.

Aygun ve Kayan da konuştu

Öztrak’ın konuşmasının ardından kongrede yönetim kurulu faaliyet ve hesap raporları okunarak oy birliğiyle ibra edildi. Kongrenin dilek ve temenniler bölümünde ise ilk konuşmayı Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun yaptı. Aygun, kongrede yarışacak tüm adayları tebrik etti. Aygun’un konuşmasının ardından bir konuşma da Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan yaptı. Kayan, konuşmasında delegeleri selamlarken; il başkanlığına aday olan isimlere de başarılar diledi.

“Önce demokrat olun”

Kayan’ın konuşmasının ardından kongrede söz alan Edirne İl Genel Meclisi Havsa üyesi Serdar Çığla, CHP’nin Edirne’deki üye yapısı ile ilgili eleştirilerde bulundu. Çığla, üye yapısının problemli olduğunu savunurken; parti içi eğitimlerin yapılmasının bir gereklilik olduğunu söyledi. Partilerdeki problemli üye yapılarının tek adamlığa neden olacağını söyleyen Çığla; “Cumhuriyetin kalesi olduğumuzu söylerken, son 8-10 yılda her yere gelenler ahkâm kesiyorlar. Ben 40-45 yıldır üyeyim. Önce demokrat olun. 8 yıldan beri hiçbir il başkanı köyümüze gelmedi. Sendikal mücadelede yokuz. Oyumuz yüzde 55’ten 38’e düştü. En büyük ilçeleri kaybettik. Oyların düşmesinin bir sebebi olmalı. AK Parti’nin iktidarını Havsa’da yaşatanlardan hesap sorulmuyor. Yüzde 70 oy alacağını söyleyip ittifakla yüzde 38 oy almak çok zor bir şeydir. Lalapaşa’dan aday bile çıkaramıyoruz” dedi.

“Bu gidişin sonu iyi değil”

Ertan Doğancı’nın tüm adaylara başarılar dilediği konuşmanın ardından CHP MYK’nin kongre mesajı okunurken; CHP programının büyük kurultayda yenileneceği açıklandı. Açıklamaların ardından kongrede bir konuşma da Onur Kurulu üyesi Şükrü Ciravoğlu yaptı. Ciravoğlu, Edirne’de parti içi sorunlarla karşılaştığını belirtirken; “Kendi içimizde demokratik olmayan davranışlar, parti içinde ötekileştirmek oluyorsa, halkın önüne çıkıp demokrasinin teminatı olduğumuzu demenin bir anlamı yok” ifadelerine yer verdi. Ciravoğlu, CHP’nin Edirne’de oy kaybı yaşamasını ‘hazin’ olarak nitelendirirken; “Sürekli kayıp yaşanan bir tablo içindeyiz. Edirne’de neden ittifak yapmamız gerektiği sorgulanmalıdır. Merkez ilçe delege sayımız azaldı. Bu gidişin sonu iyi görünmüyor. Önce kendimizi sorgulamalıyız. Sorun kişisel değil, yapısaldır. Parti içi demokrasiden uzaklaşmak sorun yaratır” dedi.

“Soğuk beni dondururken sen neredeydin?”

Ciravoğlu’nun konuşmasının ardından kongrede bir konuşma da Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan yaptı. Becan, parti içinde yaşanan kavgalara anlam veremediğini belirtirken; “AKP başkanlarından çok benim başkanım eleştiriliyorsa, burada bir yanlışlık var. Seçim zamanı soğuk beni dondururken sen neredeydin? Klavye başındaydılar. Başka partilerin kapılarında adaylık dilenenler, Atatürk’ün adını anarken 2 kere düşünecekler” sözlerine yer verdi.

“Bu nasıl partililiktir?”

Becan’ın konuşmasının ardından kongrede bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında il başkanlığı seçimini kim kazanırsa kazansın birbirini kucaklayacağını söylerken; “Maalesef CHP’li olduğunu söyleyip böyle olmayanlar var. Kendi aday olamayınca bir seçim boyunca partinin hiçbir çalışmasına bir saat bile katılmayanlar var. Havsa’da İl Genel Meclisi’nde ön seçim yapıldı. Havsa’dan daha önce 2 meclis üyemiz varken, oy artmasına rağmen bu dönem 1 meclis üyemiz oldu. Seçimlerde Havsa’yı, Keşan’ı kaybettik ve üzüldük. Lalapaşa ve İpsala’yı ise İYİ Parti’ye bıraktık. Kaybetmenin bir faturası kesiliyor ama kazananı kimse söylemiyor. Akıl tutulması mı yaşıyoruz? Keşan ve Havsa’daki ilçe yönetimlerinin kaybedilmesinden bizi suçluyorlar. Özlem Becan da kaybetseydi beni suçlayacaklardı. Beni dövmek istiyorsanız dövün. Ama hiçbir yerel seçimde bir saat çalışmaya gelmiyorsunuz. Bu nasıl partililiktir? Kendimi tutmasam, ‘Sen oy verdin mi?’ diye soracağım ama utanç duyarım” dedi.

“İlçe delegasyonu belediye çalışanı”

Kongrede son konuşmayı ise Edirne eski Milletvekili Kemal Değirmendereli yaptı. Değirmendereli, konuşmasında CHP’nin Edirne’deki oy trendinin aşağıya doğru gittiğini söylerken; “Bunun hesabını elbette konuşmalıyız. Bizim milletvekili olduğumuz dönemdeki bolluk yok. 4 milletvekilinden 1’e düşebiliriz. Keşan’da seçimi kaybettik. Belediye Başkan Adayına oy çıkmadı. Bunda ne Fevzi Pekcanlı’nın, ne de Recep Gürkan’ın suçu var. İpsala verilmiş ama İstanbul, Antalya, Adana alınmış. Edirne’de işlerimiz iyi gitmiyor, daha dinamik olmak gerek. Bu kongre, kimsenin ikbal kongresi olmamalıdır. Bu kongrede tatlı tatlı konuşmakla olmuyor. Edirne’deki ilçe delegasyonunun 100’e yakını belediye çalışanıysa demokrasiden yana nasıl olacağız?” ifadelerine yer verdi. Değirmendereli’nin konuşması sırasında bazı sıralardan ise ‘Aile partisi olduk’ sözleri yükseldi.

“Bizde sevgi bitmiş”

Değirmendereli’nin konuşmasının ardından kongrede bir konuşma da Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu yaptı. Gaytancıoğlu, konuşmasında CHP’nin Edirne örgütlerinde sevgi olmadığını belirtirken; “Bizde sevgi bitmiş. Birbirimizi sevmek zorundayız. Bizim rakibimiz iktidardır. Birbirimizi düşman görmeyelim. Başka türlü olmaz. İlk genel seçimden sonra Türkiye’yi CHP’li kadrolar yönetecek. Kim kazanırsa kazansın CHP devam edecek” dedi.

Pekcanlı ve Liznak aday oldu

Dilek ve temenni bölümünün ardından kongrede mevcut il başkanı Fevzi Pekcanlı ve Serkan Liznak’ın yönetim listelerini sunarak aday oldukları açıklandı. İl Başkanlığı adaylarından ilk konuşmayı Liznak yaparken, yönetiminde bulunan isimleri kongreye tanıttı. Liznak’ın il başkan adayı olduğu beyaz listede il yönetim kurulu asil üyeliği adaylarında Suzan Akagün, Leyla Aksöğüt, İlkay Arnavut, Tunay Aslan, Osman Aydın, Mustafa Dirik, İsmail Bilgi, Hasan Çevik, Ayşe Çotuk, Yurdanur Göktay, Okan Gürkaynak, Ahmetcan Kısaçtutan, Duygu Niman, Hüseyin Örs, Sertan Özmen, Behice Özsoy, Harun Polat, Necmi Sınır, Fethi Tahan ve Yaşar Varel’in yer aldığı açıklandı. Liznak’ın disiplin kurulu asil üyeliği adaylarında da Murat Canlar, Erdinç Çakır, Mustafa Eryonar, Kadir Hanımeli, Nedim İşlek, Ahmet Öngün, Orhan Paslı, Barış Sarıkeçe ve Aykut Yaman yer aldılar. Beyaz listenin kurultay delegeliği adaylarında ise Serkan Liznak, Enis İşbilen, Erdal Akgün, Recep Pekcan, Heves Özgür Yıldız, Hüseyin Özden, Ahmet Uğraş Uybaş ve Ece Yılmaz yer aldılar.

Mavi liste ile yarışan Pekcanlı’nın yönetim kurulu asil üyeliği adaylarında ise Türker Altıerler, Murat Aran, Oğuz Atasayarlar, Fatma Bayko, Anıl Buğra Çetin, Özge Çınar, Cenk Ergüden, Ahmet Erken, Şenol Geçmiş, Samet Kahraman, Emel Geçginci Kara, Fevziye Kirezci, Murat Milon, Ulaş Özgen, Emin Sarvan, Erdinç Sengör, Zafer Sünter, Rasim Şahin, Bahar Şevik ve Korcan Tuna yer aldı. Pekcanlı’nın disiplin kurulu asil üyeliği adaylarında da Recebiye Atik, Cengiz Başyurt, Hüsnü Bulut, Yağmur Ayten Kara, Halim Oduncu, Hakkı Peköz, Mustafa Sarıcan, Mustafa Kemal Şanoğlu ve Feridun Tunca bulundular. Mavi listenin kurultay delegeliği adaylarında da Fevzi Pekcanlı, Recep Gürkan, Özlem Becan, Burak Güngörmedi, Özkan Günenç, Erol Dübek, Muammer Çetiner ve Mehmet Ormankıran yer aldılar.

313 oy ile kazandı

Mavi ve beyaz listenin kongreyi selamlamasının ardından seçimler başladı. Seçimlerde 520 delegeden 506’sı oy kullanırken; Liznak’ın beyaz listesi 193 oy aldı. Mevcut il başkanı Fevzi Pekcanlı’nın mavi listesi ise 313 delegenin oyunu alarak seçimleri kazanmayı başardı. Pekcanlı, kongrenin sonunda 3’üncü kez CHP Edirne İl Başkanlığı görevine seçildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 282 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.