Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sağlık turizmi artıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sağlık turizmi artıyor 8.2.2020 - 12:04:09
Edirne'de bulunan özel ve kamu hastanelerde 2019'da toplam 2 bin 292 yabancı uyruklu hastaya hizmet verildi. Bunların bin 490'ı sağlık turizmi kapsamında, 802'si de Edirne’ye gelip rahatsızlanan turistin sağlığı kapsamında bulunuyor.Sağlık turizmi artıyor

Edirne İl Genel Meclisi'nin Turizm Komisyonu sağlık turizmine yönelik inceleme ve araştırmaları sonunda hazırladığı bilgilendirme raporunu meclisin dünkü son oturumunda gündeme getirdi. Rapora göre Edirne'de geçen yıl özel ve kamu hastaneleri olmak üzere toplam 2 bin 292 yabancı uyruklu hastanın sağlık hizmeti aldığı açıklandı. Sağlık turizminde 2017 yılında Edirne’deki hastanelere 500, 2018 yılının ilk 11 ayına ise 958 yabancı uyruklu hasta başvurmuştu. Edirne İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, raporun detaylarını anlattığı konuşmasında “Bölgenin Sağlık Serbest Bölge olması için lobi faaliyetlerinin yürütülmesine yönelik adımlar atılabilir” dedi. Komisyon Başkanı Gegeoğlu, "Sağlık turizmiyle ilgili ilimiz hastanelerine müracaat eden kişi sayısı ve bu kişilerin hangi ülkelerden geldikleri hakkında komisyonumuz araştırma ve incelemelerde bulundu. Sağlık turizmi genel anlamda kendi yaşadığı yerden başka yerlere sağlık amacıyla seyahat eden insanların oluşturduğu turizmdir” ifadelerine yer verdi.

Edirne 10 pilot il arasında

Kapıkule Sınır Kapısı’na sağlık noktalarının açılmasıyla sağlık için gelen turistlerin bilgilendireceğini ifade eden Gegeoğlu, “Sağlık turizminin literatürdeki genel kabul görmüş sınıflandırılmasına göre, temel üç alt bileşeni vardır. Bunlar termal turizm ve SPA turizmi, medikal turizm ve yaşlılarla özürlülere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini de içeren turizm hizmetleri olduğu görülmekte. Uluslar arası Sağlık Hizmetleri (USHAŞ) unvanı ile kurulan USHAŞ ve 4 Şubat 2019'da faaliyete geçen şirket tarafından belirli kriterlere göre belirlenen 10 pilot il arasında Edirne'de bulunuyor. Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi ve Kapıkule Sınır Kapısı’nda USHAŞ sağlık noktalarının açılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. USHAŞ vasıtası ile ülkemize sağlık hizmeti almaya gelen sağlık turistlerinin tüm süreçleri ve işlemlerinin uçtan uca yönetilmesi ve hastaların her aşamada sistem üzerinden bilgilendirilmesi hedefleniyor” dedi.  

Yabancı hasta sayısı arttı

Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi sağlık hizmeti akreditasyon belgesi almaya hak kazanmasının ardından Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştirilen proje kapsamında Sultan 1.Murat Hastanesi'ne 4 yataklı sağlık turizmi servisi kurulduğunu belirten Gegeoğlu, “Hastanemizde ayrıca uluslararası hasta birimi tarafından 6 dilde tanıtım kitapçıkları, CD'ler oluşturulmuş ve 6 dilde hizmet verebilecek tercümanlık ekibi bulunuyor. Yine 9 dilde barkovizyonlardan hastanemize gelenlere tanıtım duyurusu yapacak sunumlar ve doktorlarımızdan yabancı dilde özgeçmişleri hakkında bilgiler mevcut. Edirne'de bulunan özel ve kamu hastanelerde 2019'da toplam 2 bin 292 yabancı uyruklu hastaya hizmet verilmiştir. Bunların bin 490'ı sağlık turizmi kapsamında olup 802'si de turistin sağlığı kapsamındadır” diye konuştu.

“Sağlık serbest bölgesi olabiliriz”

Edirne’nin “Sağlık Serbest Bölge” olması amacıyla lobi faaliyetleri yürütülebileceğini kaydeden Gegeoğlu, “Şehrimizde sağlık turizminin istenilen seviyeye ulaşması amacıyla üniversite ve İl Sağlık Müdürlükleri öncülüğünde durum tespiti yapılması, bir çatı organizasyonu kurulması, bölge sağlık turizmi master planının yapılması, bölge turizm rotalarına sağlık turizmi rotasının da eklenmesi, üniversiteler öncülüğünde Balkan ülkeleri ve Avrupa ülkelerinde tanıtım ofislerinin açılması, bölgenin Sağlık Serbest Bölge olması için lobi faaliyetlerinin yürütülmesi şeklinde adımlar atılabilir" diyerek sözlerini tamamladı.Kaynak: Ercan BİTTİ/Samet KORKAN 325 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.