Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’a kule-radar yetkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’a kule-radar yetkisi 8.2.2020 - 11:58:03
Edirne Belediyesi’nin dünkü meclis toplantısında, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından fişleri çekilen kule radarların tekrar geri dönmesi için Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verildi. Kule radarların yeniden devreye konulması için Edirne Emniyet Müdürlüğü ile Belediye arasında protokol imzalanacak ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün onaylanmasının sistem çalışmaya başlayacak. Kule radarların tekrar çalıştırılacağını GÜNDEM Gazetesi 8 ay önce duyurmuştu.Gürkan’a kule-radar yetkisi

Edirne Belediye’nin Şubat ayı meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantının en önemli gündem maddeleri arasında ise, Gündem gazetesinin 8 ay önce gündeme taşıdığı “Kule radarlar” - Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) konusu vardı. EDS’nin tekrar hayata geçirilmesi için Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ile Edirne Belediye Başkanlığı arasında ön protokol ve nihai protokol imzalanması için kendisine yetki verilmesi konusunun görüşüldüğü madde için konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türkiye’nin bütün illerinde 2014 yılında elektronik denetleme sistemleriyle ilgili bir uygulama başlatıldı. Edirne’de bu sistem 2016 yılının Nisan ayında hayata geçti, 4 ay çalıştıktan sonra, hain darbe girişiminin ardından sayın bakanın açıklamasıyla durduruldu. O günden bu yana çok kısa bir süre 15 gün kadar çalıştıktan sonra tekrar kapatıldı. Türkiye’deki sistemlerin yüzde 90’ı can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yeniden çalışmaya başladı. Bizim gibi yüzde 10 civarında halen bu sistemi çalıştırmayanlar var. Buna bazen para kazanma diye bakılıyor, kızılıyor tepki gösteriliyor ama buradaki amaç para kazanmaktan ziyade, para cezalarının caydırıcılığını kullanarak trafik kurallarının düzenli uygulanmasını sağlamak” dedi.

“Her yıl 2 kişi ölüyor”

Bu sistem kurulmadan önce Edirne’de “Sigorta İl Müdürlüğü ile Sanayi Sitesi” arasında her yıl en az 2 ölümlü trafik kazası meydana geldiğini söyleyen Gürkan, “Bu sistemle ölümlü kaza oranı sıfıra düştü. Yaralamalı kazalar yüzde 50 oranında azaldı. Maddi hasarlı kazalar daha yüksek bir oranda azaldı. Bulgaristan’a Yunanistan’a geçiyoruz ya da Avrupa’nın herhangi bir şehrinde trafik kurallarına uyuyoruz ama Türkiye’de ya tepki gösteriyoruz ya da uymamaya çalışıyoruz. Trafik kuralları evrenseldir. Sadece hız limitleri değişebilir. Yaya geçidinde yayaya öncelik vermek bizde yeni uygulanmaya başladı ama kanun koyulduğundan beri var. Işıksız kavşakta, kavşaktan gelen araca öncelik vermek kanun konulduğundan beri var” ifadelerine yer verdi.

“Amaç gelir değil”

Belediyenin buradaki amacının gelir elde etmek olmadığını vurgulayan Gürkan, “Buradaki amaç gelir değildir. Allah hiç kimsenin başına vermesin. Bir yakınımızı trafik kazasında kaybetsek ya da ömür boyu sakat kalsak bunun bedeli nedir? Var mıdır böyle bir bedel? Yoktur. O yüzden kurallara uygulamalara sadece para olarak bakmak insan canını hiçe saymaktır. 4 ay gibi kısa sürede çalışmasına rağmen ölümlü kazalar sıfıra düştü. Bundan daha büyük bir değer bence yok. Kuralın uygulanması kurala uyanları rahatsız etmez. Biri rahatsız oluyorsa kurala uymuyordur. EDS radar kulenin olduğu yerlerde sürücüler, sistem çalışmamasına rağmen halen yavaşlayarak geçiyor. Demek ki doğru bir iş yapıyoruz. Benim kurala uymama gibi niyetim olmadığı için bundan rahatsız olmuyorum. En önemli kısmı da öncelikle can sonra da mal kaybının önlenmesi. Sizin kurala uymamanızın faturasını başkaları canıyla malıyla ödememeli. Bu yaptırımlar da sizden para almak için değil bu kurallara uymayı mecburi hale getirmek için” şeklinde konuştu.

Pilot illerde sistemler tekrar çalıştırılıyor

Hükümet 2010 yılında karayolları trafik kanununa bir madde eklediğini anımsatan Gürkan, “Hükümetin belirlediği şartlar içinde çalışmaları yapıldı. Kurulan sistemlerin teknik altyapıları onaylandı. Bakanın bir açıklamasıyla bu uygulama durduruldu. Geçtiğimiz yıl onaylanan ve izin verilen sistemlerin tekrar çalıştırılması izni verildi. Bu meclisten karar çıkarsa protokolümüzü hazırlayıp komisyonumuzu kuracağız. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne onaya gidecek. Uygun görülürse çalışmaya başlayacak” ifadeleriyle sözlerini tamamladı. AK Parti Edirne Belediye Meclisi üyesi Ayhan Dinç, kamuoyunda “AK Parti kendi hükümetinin uygulamaya karşı çıkıyor” algısının yaratılmaya çalışıldığını belirterek “Sayın bakanımız daha önce bunların ‘tuzak’ olduğunu vurgulayıp yasaklamıştı. Elbette herkes kurallara uysun ama bunun başka bir yolu yok mu?” diye sordu.

GÜNDEM yazmıştı

AK Parti ve MHP’nin ret oyu verdiği madde oy çokluğu ile kabul edildi. Mevcut kurulu radarların tekrar devreye konulması için Edirne Emniyet Müdürlüğü ile Belediye arasında protokol imzalanacak ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün onaylanmasının ardından radarlar tekrar hayatımıza girecek. Kule radarların tekrar çalıştırılacağı konusunu Gündem gazetesi 8 ay önce geçen gündeme getirmişti. Geçen yıl Haziran ayında Gündem gazetesinin “Kule radarlar geri geliyor” başlıklı haberine istinaden Belediye Başkanı Gürkan’a bu yönde yöneltilen sorulara karşı, “Böyle bir şey yok” demeye getirmişti. Kaynak: Ercan BİTTİ 700 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çakırlar ve Akalın GİK’te Çakırlar ve Akalın GİK’te 22.9.2020
Kapıkule’de uyuşturucu ve kaçak eşya Kapıkule’de uyuşturucu ve kaçak eşya 22.9.2020
Maske çok ceza yok Maske çok ceza yok 22.9.2020
Gurbetçiden tesis isyanı Gurbetçiden tesis isyanı 22.9.2020
“Doğal olmayanlar var” “Doğal olmayanlar var” 22.9.2020
65 yaş üstüne kısıtlama 65 yaş üstüne kısıtlama 22.9.2020
4 FETÖ sanığına yeniden yargılama 4 FETÖ sanığına yeniden yargılama 22.9.2020
Gaziden anlamlı mesaj Gaziden anlamlı mesaj 22.9.2020
Gürkan, ‘böcekli oda' iddiasına el koydu Gürkan, ‘böcekli oda' iddiasına el koydu 22.9.2020
Gaziler Günü kutlandı Gaziler Günü kutlandı 21.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 122
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 335 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Herkes işine baksın
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Edirne Bağcılık Kooperatifi
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.