Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İşte ETUS’un yeni minibüsleri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İşte ETUS’un yeni minibüsleri 8.2.2020 - 11:54:58
Edirne’de toplu ulaşımında “düztaban” da denilen alçak tabanlı yeni model 2 minibüs trafiğe çıkmaya hazırlanıyor. Yeni minibüsler 17 oturaklı ve 3 ayakta olmak üzere toplam 20 kişilik olacak ve bu yeni model minibüsler, kentin kuzey ve güney akslarında ulaşıma dahil olacak. Deneme amaçlı yapılacak bu uygulamadan memnun kalınması halinde ise bu tip minibüslerin sayısı artacak.İşte ETUS’un yeni minibüsleri

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında toplanan dünkü Edirne Belediye Meclisi’nde Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’ne (ETUS) 2 yeni model araç alındığı ortaya çıktı. Araçların trafiğe çıkması için mecliste yapılan oylamadan önce konuşan Başkan Gürkan, bu araçların deneme amaçlı olduğunu, şehrin güney ve kuzey istikametlerinde taşımacılık yapacağını söyledi.  20 yolcu kapasiteli minibüslerin, 17 oturaklı ve 3 ayakta yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Gürkan, “Avrupa ve birçok ülkede düztaban dediğimiz yani alçak tabanlı, başından sonuna kadar kotu değişmeyen, taban kotunda olan dümdüz olan araçlar var. Bu araçlar yerli bir firma tarafından denenmeye başlandı. Bu araçların kapasitesi de tipi de 17+ 3. Yani 17 oturak ve 3 ayakta şeklinde. Bizim Edirne’mizin yapısal özelliğinden dolayı, toplu ulaşım hatlarımız batı-doğu, doğu-batı aksında çalışıyor. Yıldırım - Fakülte, Fakülte - Yıldırım hattında. Oysa şehrin kuzey ve güney genişlemesi de yeterince oluştu. Dolayısıyla şehri dikey eksenli kesen hatlarımız yok. Son yaptığımız çalışmada ulaşım danışmanlığımızı yapan firmamız bu hatları da önerdi. Bizim ön gürümüz de vardı. Toplu ulaşım firmasından rica ettim. 2 tane düztabanlı araçlardan alındı. Ön deneme olarak başlayacak” dedi.

“ETUS aracının arka tarafı basık”

Ulaşım sisteminde kullanılan ETUS minibüslerinin arka kısmında bulunan boş alanda kot farkının düşük olmasından dolayı psikoloji etkileri olduğunu söyleyen Gürkan, vatandaşın nefes almakta sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Gürkan, “Mevcut sistemde kullanılan minibüslerin projeleri çiziliyor. Sanayi Bakanlığı’nda onaylandıktan sonra üretime geçiyor. Trafik tescilleri yapılıyor ve çalışmaya başlıyor. Araçlarımızın ruhsatları 26 oturak, 33 ayakta toplam 59 kişi. Ama araçların yapımında ya da projesinde ön kapıdan giriyorsunuz, iki basamakla orta koridora çıkıyorsunuz. 2+2, 4 koltuk var. Arka tarafa ilerlediğinizde engellilerin rahat inebilmesi için arka kapının orada kaldırım seviyesinde büyük bir boşluk var araçta. Oradan engelli rampası açılıyor. Yani aracın engelliler için ayrılan bölümle diğer yolcular için ayrılan bölümde 50-60 santim kadar kot farkı var. Bu araçlara vatandaşlar binince, arka kısımdaki boş alana gitmediği için araç koridorunda birikmeler başlıyor. Kot farkı olduğu için basık oluyor ve psikolojik etkisinden ötürü vatandaş bu alanı tercih etmiyor. Bu araçların kapasitesini düşürüyor, hem de rahatsız bir yolculuk yapmalarına neden oluyor. Balık istifi muhabbeti de buradan çıkıyor. Bu arabayı tasarlayanlar, hesabını yapanlar 59 kişilik ruhsat vermişler” dedi. Oylamaya sunulan madde oy birliği ile kabul edilirken, araçların trafiğe ne zaman çıkacağı henüz açıklanmadı. Kaynak: Ercan BİTTİ 1018 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Saraçlar kontrol altına alınıyor Saraçlar kontrol altına alınıyor 30.3.2020
41 saat sonra ilk otobüs 41 saat sonra ilk otobüs 30.3.2020
ETUS yöneticilerine darp suçlaması ETUS yöneticilerine darp suçlaması 30.3.2020
Hayat normale döndü (!) Hayat normale döndü (!) 30.3.2020
Tampon bölgede maskeli görüşme Tampon bölgede maskeli görüşme 30.3.2020
İYİ Parti’de erteleme İYİ Parti’de erteleme 30.3.2020
T.Ü.’ye 14’üncü fakülte T.Ü.’ye 14’üncü fakülte 30.3.2020
Edirne’ye örnek olsun Edirne’ye örnek olsun 30.3.2020
BÜYÜK AYIP! BÜYÜK AYIP! 30.3.2020
Çarşılar bir hafta daha kapalı Çarşılar bir hafta daha kapalı 29.3.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 62
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 293 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Biraz daha ciddiyet
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.