Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Devamı Eden Güzellik - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Recep Duymaz
Recep Duymaz Recep Duymaz
rduymaz@gmail.com
Devamı Eden Güzellik 7.2.2020 - 10:03:53
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elemanları, bölümün kurucusu Prof. Necmettin Hacıeminoğlu için çıkarmış oldukları hatıra kitabından sonra, bu sefer bölüme emeği geçen hocalarımızdan Prof. Dr. Hidayet Kemal Bayatlı için bir hatıra kitabı çıkardılar.Ben bunu, bölümde başlayan kalıcı bir güzelliğin devamı olarak görüyorum. Bayatlı’nın bölüme katkısını iki noktada topluyorum. Birincisi, Arapça ve Farsçadaki derin bilgisiyle özellikle eski metinlerin okunmasında ve anlaşılmasındaki bilimsel yardımları, ikincisi de çileli hayatı ve Irak’tan Türkiye’ye maceralı göçünün dokunaklı hikâyelerinin bölümde yarattığı heyecan ve Türklük bilincinin daima canlı tutulmasındaki katkılarıdır. Bu özellikleriyle o, daima hatırlanmayı, hayatı ve eserleri üzerinde durulmayı hak eden hocalarımızdan biridir.

Hidayet Kemal Bayatlı ile yaklaşık on yıl aynı bölümde çalıştım. Bilimsel yardımlaşmalarımızın yanında ailecek görüşmelerimiz de oluyordu. Bütün bu münasebetlerimiz boyunca onu tatlı dili, güler yüzü ve bir Türkiye sevdalısı olarak hatırlıyorum…

Ölüm haberini, Edirne’den çok uzaklarda, memleketim olan Gönen Parkı’nda çay içerken Edirne’de kalmış olan sevgili eşimin telefon haberiyle öğrendim… İçinde bulunduğum ortamdaki psikolojik hava birden değişti… Bölümdeki münasebetlerimiz bir bir gözlerimin önünden geçmeye başladı… Neden sonra kendimi toparlayabildim… Cenazesine katılamayışım, içimde bir yara olarak kaldı…

Hocanın dilimiz ve edebiyatımıza dair biraz da yaşadıklarından beslenen ilginç düşünceleri vardı. Türkçeye “mazlum” dil diyordu. Bununla geçmişte Arapça ve Farsçanın kelime istilasına uğramasının yanında “kaide” istilasına uğramış olduğuna gönderme yapıyordu. Ömer Seyfettin’i bir dil kahramanı olarak görüyordu…

Onun bu özelliklerini çok iyi bilen bölüm öğretim elemanları, ona karşı vefalarını çıkardıkları bir hatıra kitabıyla dışa vurmuşlardır:

Prof. Dr. Hidayet Kemal Bayatlı Hatıra Kitabı, Kerkük Vakfı Yayınları, İstanbul 2019, 646 s.

Bu vefalı ve güzel çalışma, Prof. Dr. Ali İhsan Öbek, Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sibel Bayraktar ve Arş. Gör. Ayşenur Özdemir’in editörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Öbek,  Sunuş yazısında Hidayet Kemal Bayatlı (1.7. 1948 Kerkük – 22 Haziran 2003 Edirne) ile tanışmasını, Trakya Üniversitesi’ne gelmesini ve bölümdeki çalışmalarını, biraz da duygusal ifadelerle derinleştirerek anlatmıştır. Devamında onun hatırasının bölümdeki dersliklerden birine adının verilmesiyle yaşatılmaya devam edildiğini belirtmiştir. Adının bir sınıfa verilmesi ve hakkında bir hatıra kitabının çıkarılmasıyla Bayatlı hoca, Edebiyat Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde unutulmayacaklar arasındaki yerini almıştır.

Hatıra kitabına, az yukarıda adlarını verdiğim editörlerin yanında hocanın çok sayıda meslektaşı ve öğrencisi de katkıda bulunmuştur. Bu vefalı çalışmadan söz ederken onların da adlarını anmanın uygun olacağını düşünüyorum:

Hayatı ve Eserleri: Prof. Dr. Hidayet Kemal Bayatlı Hayatı ve Eserleri, Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu – Arş. Gör. Ayşe Nur Özdemir;    

Hatıra Yazıları: Dolunay Bayatlı Kural, Coşkun Yıldırımtürk, Dr. Münir Kuşçuzade, Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, Dr. Öğr. Üyesi Özcan Aygün.

Makaleler: Prof. Dr. Hülya Arslan Erol, Prof. Dr. Ahmet Günşen, Doç. Dr. Oğuzhan Durmuş, Doç. Dr. Meryem Salim, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sibel Bayraktar, Dr. Öğr. Üyesi Levend Doğan, Dr. Öğr. Üyesi Vejdi Hasan, Dr. Öğr. Üyesi Şermin Kalafat, Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Öztürk, Dr. Öğr. Üyesi İlker Tosun, Arş. Gör. E. Serap Bozkurt, Arş. Gör. Selda Sandalyeci, Dr. Öğr. Üyesi Bülent Hünerli.   

Eski Türk Edebiyatı: Prof. Dr. Ali İhsan Öbek, Dr. Öğr. Üyesi Salih Demirbilek, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Gözitok, Öğr. Gör. Duygu Dalbudak Hünerli, Arş. Gör. Halil Karabulut, Arş. Gör. Özgür Okmak, Arş. Gör. Büşra Topuz.

Yeni Türk Edebiyatı: Prof. Dr. Muharrem Dayanç, Prof. Dr. Recep Duymaz, Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, Dr. Öğr. Üyesi Özcan Aygün, Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bayram, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Ulutürk, Dr. Öğretim Üyesi Selda Uygur, Öğr. Gör. Ayşe Sümeyye Kolakoğlu, Arş. Gör. Polat Sel, Arş Gör. Barış Behrem Acar, Arş. Gör. Seda Çetin, Arş. Gör. Ayşe Nur Özdemir, Arş. Gör. Güler Uğur.

Halk Bilimi: Prof. Dr. Mehmet Aça, Prof. Özkul Çobanoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Aksoy, Dr. Öğr. Üyesi Selma Sol, Öğr. Gör. Önder Saatçi – İpek Ali, Arş. Gör. Armağan Altay, Arş. Gör. Cemalettin Yavuz ve Arkeolog Altay Bayatlı.

Emek, sabır, dikkat ve titizlik ürünü olan bu değerli makalelerin her biri, ayrı ayrı üzerinde durulmayı hak eden çalışmalardır. Aralarında bazı öğrencilerimin makaleleri de bulunmaktadır. Onlar üzerindeki değerlendirme hakkımı daha sonraki bir çalışmama erteleyerek burada bu vefa ürünü olan esere katkılarından dolayı kendilerini kutluyorum.

Prof. Dr. Hidayet Kemal Bayatlı Hatıra Kitabı’na emeği geçenlerin adı, onun adıyla birlikte yaşasın…      Kaynak: Recep Duymaz 2031 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4 27.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 3 20.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 2 13.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’nin Gündeminde - 1 6.3.2020
İstiklal Marşı’mızı anlamanın başlangıcı 28.2.2020
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz 21.2.2020
Bomba etkisi yapan yazı 14.2.2020
Devamı Eden Güzellik 7.2.2020
Gece Gözlü Kız 24.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4 17.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri – 3 10.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 2 3.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 1 27.12.2019
Mevlana’nın Yaşayan Yönü: Hoşgörü 20.12.2019
Asıl tepki ne zaman? 13.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Özçakır’dan acı haber
Özçakır’dan acı haber
S.S. Edirne Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yön..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.