Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İş insanına 37,5 ay hapis - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İş insanına 37,5 ay hapis 5.2.2020 - 10:20:26
Edirne’de FETÖ / PDY ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatılan bir okula ait arsayı, 2015 yılında örgüt adına sattığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan ve hakkında “Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme” suçundan dava açılan iş insanı hakkında karar verildi.İş insanına 37,5 ay hapis

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen FETÖ / PDY’ye yardım ettiği gerekçisiyle hakkında dava açılan iş insanı S. A. B.’nin yargılandığı davanın karar duruşmasına tutuksuz sanık S. A. B. ve avukatları katıldı. Duruşmada ilk olarak mahkeme başkanı sanık avukatlarının iddiaları yönelik ayrıntılı savunmalarını ve tevsii tahkikat (soruşturmanın genişletilmesi) taleplerini içeren ayrıntılı dilekçelerini okudu. Ardından sanık avukatlarına söz veren mahkeme heyeti, sanık avukatlarının tevsii tahkikat taleplerini değerlendirmek üzere ara verdi. Aranın ardından heyet, sanık avukatlarının taleplerini; dosyanın geldiği aşama ve delillerin toplanmış olması nedeniyle, taleplerin dosyaya herhangi bir katkı sağlamayacağını belirterek reddetti.

“Suçsuzum”

Kararın ardından savunma yapan S. A. B., iddialara konu arsa satışının açık ve aleni bir satış olduğunu ifade ederek, “2015 yılında satıcılarla ilgili herhangi bir suçlama yoktur. 2016 yılında dava açılmıştır. O dönem FET֒cü olduklarını bilmem imkansız. Ticari işlemlerle ilgili arsa satışına yardımcı oldum. Suçsuzum” dedi.

S. A. B.’nin ardından söz alan sanık avukatı da adil soruşturma ve yargılama haklarının ihlal edildiğini öne sürerek, “Hakkaniyete uygun bir yargılama istemek en büyük hakkımız. Şüpheli ve sanık hakları yeterince uygulanmamıştır. Masumiyet karinesi ihlal edilmiştir” şeklinde konuştu.
Sanık avukatı, müvekkiliyle 2008 yılından beri tek taraflı husumeti olan dört kişinin müvekkilinden sürekli şikayetçi olduklarını söyleyerek, müvekkiline ısrarlı ve düzenli asılsız iftiralar atıldığını savundu. Adliyede müvekkili hakkında suçlu olduğuna dair algı yaratıldığını öne sürdü. Diğer sanık avukatının da savunmalarının ardından kararını açıklamak üzere ara veren mahkeme heyeti, aranın ardından açıkladığı kararında; sanık S. A. B.’nin “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım” suçundan neticeten 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Heyet, ayrıca sanık S. A. B. teminat mektubunun iadesine, B. hakkındaki yurtdışı çıkış yasağının da devamına karar verdi.
Ne olmuştu?

Edirne’de FETÖ / PDY ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatılan bir okula ait arsayı, 2015 yılında örgüt adına sattığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan S. A. B., 2017 yılında tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmiş, hakimlikçe 430 bin TL güvence bedeli ve yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı. S. A. B. hakkında “Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme” suçundan iddianame düzenlenerek dava açılmıştı. Yargılama aşamasında mahkeme, S. A. B. hakkında uygulanan güvence bedeli adli kontrol şartı için yatırılan 430 bin TL’nin teminat mektubuna çevrilmesine karar vermişti. Duruşma savcısı karar duruşmasından önce açıkladığı esas hakkındaki görüşünde S. A. B.’nin eyleminin “Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme” suçu yerine “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçunu oluşturduğunu ifade ederek, sanığın TCK 314/2 maddesi gereğince cezalandırılmasını talep etmişti. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 1142 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Saraçlar kontrol altına alınıyor Saraçlar kontrol altına alınıyor 30.3.2020
41 saat sonra ilk otobüs 41 saat sonra ilk otobüs 30.3.2020
ETUS yöneticilerine darp suçlaması ETUS yöneticilerine darp suçlaması 30.3.2020
Hayat normale döndü (!) Hayat normale döndü (!) 30.3.2020
Tampon bölgede maskeli görüşme Tampon bölgede maskeli görüşme 30.3.2020
İYİ Parti’de erteleme İYİ Parti’de erteleme 30.3.2020
T.Ü.’ye 14’üncü fakülte T.Ü.’ye 14’üncü fakülte 30.3.2020
Edirne’ye örnek olsun Edirne’ye örnek olsun 30.3.2020
BÜYÜK AYIP! BÜYÜK AYIP! 30.3.2020
Çarşılar bir hafta daha kapalı Çarşılar bir hafta daha kapalı 29.3.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 62
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 293 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Biraz daha ciddiyet
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.