Edirne -5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
GÜNDEM, TBMM gündeminde - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
GÜNDEM, TBMM gündeminde 31.1.2020 - 09:59:37
GÜNDEM Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Murat Savaş’ın 24 Ocak Cuma günü kaleme aldığı ‘Demedi Deme’ başlıklı köşe yazısında gündeme getirdiği Trakya Üniversitesi’nin öğretim ve araştırma görevlisi almak amacıyla açtığı ve sonuçlarının açıklanması Edirne’de tartışma konusu olan sınavlar, TBMM’ye taşındı. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili TBMM’de yaptığı konuşmada; “Akademik personel alımlarında önce özel şartlar, sonra da mülakatlarda verilen puanlarla âdeta bazı isimler önceden belirlendi” dedi.GÜNDEM, TBMM gündeminde

Trakya Üniversitesi’nin öğretim ve araştırma görevlisi almak amacıyla açtığı ve sonuçlarının açıklanması Edirne’de tartışma konusu olan sınavlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme geldi. GÜNDEM Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Murat Savaş’ın 24 Ocak Cuma günü kaleme aldığı ‘Demedi Deme’ başlıklı köşe yazısında gündeme gelen konuyu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM’ye taşıdı.

TBMM Başkan Vekili Mithat Sancar yönetiminde gerçekleştirilen meclis oturumunda söz alan Gaytancıoğlu, Trakya Üniversitesi’ndeki akademik personel alımlarına dikkat çekerken; “Türkiye gibi, üniversite mezunlarının ciddi oranda işsiz olduğu bir ülkede liyakat çok önemlidir. Hele hele özgür düşüncenin, bilimsel çalışmaların yuvası olması gereken üniversitelerde, bilim dünyasına alınacak adayların seçiminde, liyakatle birlikte yarışma ve rekabet unsurlarına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Gün geçmiyor ki üniversitelerimizden eş, dost, akraba atamaları haberleri gelmesin. Sadece adı ve soyadı yazılmayarak adayın tüm özellikleri ilanlarda belirtiliyor, bu durum akademik hayata atılmak isteyen ve buna göre planlı çalışan gençlerin üniversite kavramına güvenini sarsıyor. Bunun bir örneği seçim bölgem olan Edirne’deki Trakya Üniversitesi’nde yaşandı. Kamuoyunda tartışmalara neden olan akademik personel alımlarında önce özel şartlar, sonra da mülakatlarda verilen puanlarla âdeta bazı isimler önceden belirlendi. Bu tartışmaların önüne geçmek, akademik niteliklerin öne çıkmasını sağlamak için bu sınavların hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir şekilde yapılması…” ifadelerine yer verdi. Gaytancıoğlu, konuşmasını süre yetersizliği nedeniyle tamamlayamazken, mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı.

“Torpille bilim olmaz”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı yazılı açıklamada Trakya Üniversitesinin son akademik personel alımına ilişkin kamuoyunda yaşanan tartışmalara TBMM’de değindiğini belirterek “Özgür düşüncenin, bilimsel çalışmaların yuvası olması gereken üniversitelerde, bilim dünyasına alınacak adayların seçiminde, liyakatle birlikte yarışma ve rekabet unsurlarına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir” dedi.

“Gün geçmiyor ki üniversitelerimizden eş, dost, akraba atamaları haberleri gelmesin. Sadece adı ve soyadı yazılmayarak adayın tüm özellikleri ilanlarda belirtiliyor, bu durum akademik hayata atılmak isteyen ve buna göre planlı çalışan gençlerin üniversite kavramına güvenini sarsıyor” ifadelerine yer veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu bunun önüne geçmek ve akademik niteliklerin öne çıkmasını sağlamak için de bu sınavların hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Trakya Üniversitesinin akademik personel alımında da benzer tartışmaların yaşandığına dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Türkiye’nin her yerindeki üniversitelerden eş, dost, akraba atamaları haberlerinin gelmesinin adeta sıradanlaştığını belirtti. Sadece adı ve soyadı yazılmayarak adayın tüm özelliklerinin ilanlarda belirtilmesinin akademik hayata atılmak isteyen ve buna göre planlı çalışan gençlerin üniversite kavramına güvenini sarsığını vurguladı.

Odatv de yer verdi

Türkiye’de özel haberin adresi sayılan Odatv, Gaytancıoğlu’nun TBMM’de ele aldığı Trakya Üniversitesi’ndeki “adrese teslim” kadrolarla ilgili konuşmasının yanı sıra GÜNDEM’de yazılanları alıntılayarak bir haber yayınladı. Haber sitesinde “Tartışma yaratan ilan Meclis gündeminde” başlığıyla yayınlanan haber, geniş kitleler tarafından okundu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1515 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 15 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
O muhtara ödül O muhtara ödül 22.2.2020
Rapor aldı, duruşmaya gelmedi Rapor aldı, duruşmaya gelmedi 22.2.2020
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.