Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Köylüleri ayaklandıran söylenti - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Uzunköprü
Köylüleri ayaklandıran söylenti 29.1.2020 - 10:33:34
Trakya avcısının göz bebeği olan yaban hayatının barınma ve üremesine ev sahipliği yapan Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki Alıç Göleti’nin özel av ve örnek avlak statüsüne alınacağı söylentisi avcıları ve civar köylüleri hareketi geçirdi. Yaklaşık 10 yıldır avcılığa yasak olan gölet civarında bulunan Kadıköy, Alıç ve Gaziali köylüleri imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalar ilgili kurumlara gönderildi.Köylüleri ayaklandıran söylenti

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bulunan Alıç Göleti’nin özel avlak ve özel av statüsüne alınacağı söylentisi civar köylüleri ve doğa dostu avcıları harekete geçirdi. Trakya avcısının gözbebeği olan göletin bu statüye alınmaması için civarda bulunan Alıç, Kadıköy ve Gaziali köylerinde imza kampanyası başlatıldı. Toplanan binlerce imza Doğa ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’ne, Edirne Valiliği’ne, Uzunköprü Kaymakamlığı ile Doğa ve Milli Parklar Edirne Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Halk istemiyor

Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Alıç Göleti’nin özel statüye alınacağı söylentilerini yalanlasa da, Kadıköy Muhtarı Şemsi Mert, Uzunköprü Avcılar Derneği’nin bu yönde çalışmaları olduğunu öne sürdü.  Köylünün Alıç Gölet’inin özel statüye alınmasına karşı çıktığını söyleyen Mert, “Burası 10 yıldır avcılığa kapalı. Eğer avcılığa açılacaksa benim halkım neden avlanması. Niye özel avlak alanı statüsüne alınsın. Köylü yıllardır avcılık yapılmadığı için üreyen binlerce domuz nedeniyle mısır ekemiyor, ürünleri zarar görüyor. Her taraf domuz doldu. Yasak olduğu için silahla dışarı bile çıkamıyoruz. Çıkarsanız ağır cezası var” dedi.

Avcılar da karşı

Trakya Avcılık Atıcılık ve Yaban Hayatı Koruma Federasyonu Başkanı Çetin Karakoç ise, Alıç göletinin kesinlikle özel avlak ya da örnek avlak statüsüne alınmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Karakoç, gölet civarında bulunan köylülerle toplantı yapılacağını belirterek, “Alıç Göleti, Trakya avcısının doğaya katkı yapabileceğinin ispatı olarak DKMP ve Trakya güme avcılarının da katılımı ve katkısı ile geçtiğimiz yıllarda yapılmış ve başarı yakalanmıştır. Ancak görülüyor ki, Trakya Avcılık Atıcılık Yaban Hayatı Koruma Federasyonunun edindiği bilgilere göre bir dernek başkanı tarafından özel veya örnek avlak statüsüne alınması için girişimlerde bulunulduğu takip edilmektedir. Yaban hayatının barınma üremesine ev sahipliği yapan Alıç Göleti, Trakya Avcılık Atıcılık ve Yaban Hayatı Koruma Federasyonu tarafından kesinlikle özel avlak ya da örnek avlak statüsüne alınmasına izin verilmeyecektir. Alıç Göleti’nden faydalanan tüm köy tüzel kişilikleri ile (muhtarlıklar) en kısa zamanda bir toplantı tertip edilerek tüm resmi makamlara itiraz edeceğiz” diye konuştu. Kaynak: Ercan BİTTİ 6393 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Bugün Bu Hafta Bu Ay
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ "TENC..
Edirne'nin sokak lezzetlerinden "tencere köfte", Türk M..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.