Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Altyapı değil park yapımı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Altyapı değil park yapımı 12.1.2018 - 11:57:31
Edirne Eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, belediye başkanı Recep Gürkan’ın yaptığı alt yapı ihalesini halktan gizlediğini ileri sürdü. Kimsenin ihaleden haberdar olmadığını kaydeden Sedefçi, ihaledeki işlerin yarısının park – bahçe yapım işi olduğunu da söyledi. İhalenin 4 Aralık’tan bu yana neden onaylanmadığını da soran Sedefçi, adaylıkla ilgili bir soru üzerine CHP’den aday olmak istediğini, olmaması halinde başka seçeneklere bakacağını belirtti.Altyapı değil park yapımı
Edirne eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında Edirne Belediyesi’nin altyapı ihalesi, Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri, imar planları, 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi Recep Gürkan ile ilgili iddialar, Belediye Başkanlığı adaylığı ve CHP Edirne kongreleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sedefçi, No:7 kafede düzenlediği basın toplantısında 4 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Edirne Belediyesi altyapı ihalesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak; “Bu ihale bedeli tahmini olarak 350 milyon TL civarında bir rakam. İhalelerde bir şart vardır. İhale bedeli ödeneği, para hazır olması lazım. Altyapı ihalelerini daha önce İller Bankası kararıyla yapıyorduk. Bizim dönemimizde İller Bankası’na başvurup, altyapı projesi yaptırtıp, kredi çıkması sağlayıp, ihale yapılması konusunda bankaya yetki veriyorduk. Recep başkan denen zat, sanıyorum ki 350 milyon TL’lik altyapı ihalesinde böyle bir yöntem uygulamadı. Bankaya başvurup, kredi talebinde bulunup, para çıkartılıp ihale yapılmadığını gayet iyi biliyorum. Bu adam resmen şu anda parası olmayan bir ihale yaptı. Bu yasal suçtur. Parası olmayan bir ihalenin yapılması mümkün değildir. Ödeneği vardır. Bankaya başvurursun, banka sana krediyi çıkartır. 350 milyon TL ya da ne kadar rakamsa kredinin hazır olduğunu söyler ve banka sana ihale yapma yetkisini verir. Böylece ihaleyi yaparsın veya banka ihaleyi yapacağını söyler. Krediyi çıkartır ve ihaleyi banka yapar. İş, daha sonra müteahhide ihaleye çıkılarak yaptırılır. Yöntem bunlarken, bu beyefendi; ortada yumurta yokken civciv çıkartıyor. Resmen olmayan yumurtadan civciv çıkarmaya çalışan bir belediye başkanı ile karşı karşıyasınız” ifadelerine yer verdi.

“İhaleyi halktan gizledi”
Sedefçi, açıklamalarında Gürkan’ı altyapı ihalesi konusunda Edirne halkına bilgi vermemekle suçlayarak; “Altyapı işini halktan gizledi, halka bilgi vermedi. Kimsenin bilgisi yok. Kitle örgütlerine, ÇYDD’ye, ADD’ye, Kent Konseyi’ne bu konuda hiçbir bilgi vermediler. Edirne’mizin en büyük ihalesini yaparken resmen gizlediler. 4 Aralık’tan beri de ihaleyi onamadılar. Neyi bekliyorsun? Yaptığın işe güveniyorsan, dürüst ve namuslu olduğuna inanıyorsan onarsın. Ama güvenmiyorsan, burada hile olduğunu düşünüyorsan ki var, onamaktan çekinirsin ve onayamazsın. İşin enteresan tarafı, bu ihalelerde bedel hesaplanır, diyelim ki 350 milyon TL. En düşük teklif ihale bedelidir. Bizim yaptığımız yöntem böyleydi. Bu adam bunu yapmıyor. En düşük teklifi veren adama değil, puanlama ile ihaleyi verecek. Canı nasıl isterse puanlama yapacak. İhaleye giren ve işine gelen müteahhit firma varsa işi ona vermek istiyor. Sonra puanlamalarında artı olarak yapacak ve bana işi verecek. Niye dürüst, namuslu olarak kalkıp da düşük tekliflere ihaleyi vermiyorsun da niye ihale sonucunu puanlamaya sokuyorsun?” dedi.

“Edirne’yi kandırmaya çalışıyor”
Sedefçi, açıklamalarında altyapı ihalesinde asfalt işi olduğuna dikkat çekerek; “Asfalt işinin yetkisi belediyeye bırakılmış. Belediye isterse dolgudan sonraki asfalt işini müteahhide verecek, istemezse vermeyecek. Bu, şu demek oluyor; ‘benim hoşuma giden müteahhit firması işi alırsa ona, ben işi veririm; almazsa vermem.’ Böyle bir ihale olmaz. İşin daha iğrenç tarafı da şu; bu resmen bir tezgâh, hile, yalancılık manzumesi. Bu adamın yaptığı 350 milyon TL’lik tahmini bütçeli ihalenin yarısı park ve bahçe işi. Bu adam, 70 puan hesaplamış, 35 puanı park ve bahçelere vermiş. 350 milyon TL’lik rakamın yarısı park ve bahçe işi, altyapı işi değil. Bu adam nasıl bir adam? Resmen altyapı ihalesi yaptığını söyleyip halkı kandırarak, ‘ben altyapı ihalesi yaptım ama beni engellediler’ demek için bu işi tezgâhlayarak, yarısını park ve bahçe işi olarak ihaleye koyuyor. Edirne’yi resmen altyapı ihalesi yaptığını söyleyerek kandırmaya çalışıyor. Araya da yarı fiyatını park ve bahçe işi olarak sokuyor. Böyle bir anlayış, gizlilik, ahlaksızlık yok. Resmen düzmece bir olaydan farklı bir şey değil. Bu ihale altyapı ihalesi mi? Yoksa park ve bahçe ihalesi mi? Adı altyapı ihalesi görünüyor ama içine baktığınız zaman altyapı değil; park ve bahçe ihalesi gibi görünüyor. Sonuçta bu ihalenin yarısı park ve bahçe işi” sözlerine yer verdi.

“Recep kaçamazsın, yakalandın”
Gürkan’ın Edirne Belediye Başkanlığı’na hile yaparak, kendisine kazık atarak, ‘namusum ve şerefimsin’ diyerek yüzde 36,5 oy ile geldiğini söyleyen Sedefçi; “Halka söz verdi. Çok sözleri var da bir tanesi altyapıydı. Recep, aradan 4 sene geçti. 2 sene önce akıllısın ya şeytanlık yaptın; anket yaptın, halka sordun. Binlerce kişiyi sandığa götürdün, kendi personeline düzmece oy kullandırdın, sandığa taşıma oylar attırdın. 2 sene niye yattın? Tam giderayak, Abbas yolcu olduğu için ‘İhalesini yaptım engellediler’ demek amacıyla başka hesapları hayata geçirmek için bu kandırmacayı asıl amacı park ve bahçeler olan ama adı altyapı olan bu ihaleyi yapıyorsun. Recep kaçamazsın, yakalandın. Pis kokular geliyor Recep. Kokular Edirne’ye zarar verecek. Allah aşkına, 1 yıl zamanın kaldı, hiçbir iş yapma. Al maaşını keyfini yap, bir türkü barda türkülerini söyle, Edirne’ye daha fazla zarar verme. Edirne’yi şu anda enkaz haline getirdin, perişan ettin, yazık ettin. İnsanlar sana sırf CHP’li diye oy verdiler. Ey CHP’liler; şimdi mutlu musunuz? Bu adama üniversitede, milli eğitimde ne yaptığını bile bile oy verdiniz. CHP diye oy verdiniz. Şu anda belediyeyi CHP mi yönetiyor? Hayır, yöneten Recep” dedi.

“Abbas yakında gidiyorsun”
Edirnelileri partilere değil adaylara oy vermeye davet eden Sedefçi; “Partilere saygım sonsuz. Ben hâlâ CHP’liyim. Ama ben Belediye Başkanlığım zamanında asla CHP’lilik yapmadım. Herkese eşit muamele yaptım, herkese elimi uzattım, hizmet yapmaya çalıştım. Hep dürüst ve namuslu olarak sözümü yerine getirmeye çalıştım. Ama Edirne hâlâ bunu ayırt edemiyor. CHP diye bir adama oy verdiniz. Bile bile lades yaptınız, Edirne’yi bu hale getirdiniz. Lütfen artık bunu yapmayınız. Biz, Atatürkçüyüz, Cumhuriyetçiyiz, sonuna kadar bu davaya sahip çıkacağız.  Ama partilerin içindeki insanları da yargılamayın. Eğer AKP’nin de, CHP’nin de, MHP’nin de, İYİ Parti’nin de kimliği iyiyse; hangisi iyiyse ona oy veriniz. Bu dönem ne yaptınız? AK Parti gelmesin diye CHP’ye oy verdiniz. Bana oy vermediniz, saygı duyuyorum. Sonuç ne oldu? Kaybettiniz, Edirne kaybetti. Bırakın Edirne’yi, torunlarınız kaybetti. Şu anda Belediye batmış vaziyette. Şu anda bin 25 tane belediye işçisi var. Bende 700 işçi vardı. Adam 300 tane daha işçi aldı ve şu anda devletten gelen para ancak maaş ödemeye yeter. Kaynak yaratamıyorsun, para bulamıyorsun, hayatın yalan dolan, şu anda belediye mahvolmak durumunda. Bunu artık irdeleyin. Edirne’ye yazık ediyorsunuz. Ettiniz ama daha fazla etmeyin lütfen. Recep’e soruyorum, niye onaylamıyorsun? 4 Aralık’ta ihaleyi yaptın, şimdi onaylamıyorsun. Niye onaylamıyorsun? Yaptığın tezgâh ortaya mı çıktı? İnsanların uyandıklarının farkında mısın? Bundan mı onaylamıyorsun? Abbas, yakında gidiyorsun. Yolun açık olsun” ifadelerine yer verdi.
“Türkiye’nin en kötü çöplüğü”
Gürkan’ın Edirne’ye Türkiye’nin ibretlik çöplüğünü yaptığını söyleyen Sedefçi; “En son Çorum ile Manisa’ya laf etti. Kendisini bir halt etmiş gibi bir yerlere koymaya çalıştı ve tokadı yedi. Manisa, Çorum cevap verdi. Recep’in ne yaptığı ortaya çıktı. Recep şu anda resmen Türkiye’nin en kötü çöplüğünü Edirne’ye yaptı. Balık şu anda kokuyor ve tesis yaptı diye insanlara ‘facebook’ta fotoğraf paylaşıyor. Arkadaş yalan söylüyor. Tesis, 3 tane boru, 4 tane aparat ile yapılmaz. Arıtma tesisi devasa olur. Bu adam şu anda çöp suyunu resmen doğaya veriyor. Arıtma Tesisi yaptığını söyleyerek resmen insanları kandırıyor. Sonuçta arıtma tesisinden çıkan su resmen doğaya zarar veren sudur. Yaptığı tesis, Edirne’nin en kötü tesisidir. Bu da Manisa ve Çorum’un ifadelerinden ortaya çıkmıştır. Bu utanç, ona aittir” dedi.

“Senin yüzünden işsiz kaldı”
Sedefçi, konuşmasında Edirne Belediyesi İmar Planlarına da dikkat çekerek; “Bana göre en büyük olay, imardır. Bu adam geldi, ne yaptı? Bizim, Kıyık’ın sağına soluna yaptığımız imar planlarına hemen el attı. Planlar, Belediye Başkanının ya da yönetimin talebiyle plancıya ihale yapılır. Plancıya düşünceler aktarılır ve bu planlar, plancı tarafından çizilerek Belediye Meclisi’ne sunulur. Belediye Meclisi’nde görüşülür, itirazlar askıya çıkarılır, itirazlar alınır, itirazlar görüşülür ve plan kesinleşir. Yöntem budur. Biz bunu Kıyık’ın sağına ve soluna yaptık. Bu beyefendi gelir gelmez ne yaptı? Kıyık’ın sağ tarafının planlarını durdurdu. Recep, şikayetler gelmiş, halktan ciddi bir sıkıntı, olumsuzluk yok. Kabul edilmiş, müteahhitler daire karşılığı anlaşmaları yapmışlar insanlarla, vatandaş inşaat yapmak için kollarını sıvamış kendi yerlerinde ve sen inşaatları durduruyorsun. ‘Bu benim işime gelmiyor, burada rant yok’ diyorsun. Tam 2-3 yıl planları bekletiyorsun. 2 sene süresince anlaşma yapan müteahhitler veya inşaat yapmak isteyen vatandaşlar, senin keyfini bekliyor. İnşaat maliyetleri en az yüzde 40-50 artıyor. Müteahhitler, fiyatlar artınca batma durumuna geliyor. Binlerce kişi senin sayende işsiz kalıyor. Müteahhit deyip geçmemek gerekiyor. Çalıştırdığı elemanlar var, gittiği bakkal, bakkalın gittiği berber var. Orada faaliyet olsaydı eğer Edirne’de ve bölgede en az 20-30 milyon lira TL dönecekti. Bu piyasaya yansıyacaktı. Nalbura, bakkala, berbere yansıyacaktı ama sonuçta yansıyacaktı. Recep, şu an bunu da engelledi” sözlerine yer verdi.

“Recep’in işi rant yaratmak”
Edirne Belediyesi’nde müfettişler tarafından incelemeler yapıldığını söyleyen Sedefçi; “Müfettişlere şunu söylüyorum; lütfen benim planlarımla, Recep’in planlarını mukayese ediniz. Kimin rant yarattığını göreceksiniz. Recep’in işi rant yaratmak. Birilerine oradan rant yaratmak için bu işe el attı. Müteahhitlerimizi, vatandaşlarımızı mağdur etti. Orada 15-20 kişiye rant yaratmak için de bu planları resmen durdurdu. Günah diye bir şey var. Şikayet yok, vatandaştan artı talep yok.  Altyapı ve imar kanunu düşünülerek plan yapılmış. Sen bunları bozuyorsun, birilerine rant yaratmak için vatandaşları mağdur ediyorsun. Böyle bir anlayış yok. Böyle bir insan, varlık da yok. Ama Recep var” dedi.

“35 milyon TL nereye gitti?”
Gürkan’ın bankadan 35 milyon TL borç para aldığını ve paranın tamamını müteahhitlere verdiğini iddia eden Sedefçi; “1 kuruşunu Edirne halkının hizmeti için harcamadı. Bunu hep pas geçiyorsunuz ama çok önemli bir konu. 7-8 tane müteahhide parayı dağıttı. Benim dönemimde bir müteahhit geldi ve bizden 10 milyon TL alacağı olduğunu söyledi. Bir firmadan yüzde 10-15 arası faizle borç alacağını ve o firmaya, bizden alacağı olduğuna dair garanti vermemi istedi. Bu müteahhidin, Edirne Belediyesi’nden 10 milyon TL alacağı vardı. Gitti firmadan faizle parayı aldı, bende temlik verdim. Recep ne yaptı? Adam müteahhit sever, adam müteahhitlere bayılıyor. Müteahhit yüzde 10-15 faiz vermesin firmaya diye, onları koruma altına alıyor. ‘Aman kardeşim yüzde 15 oraya vermeyin, başka yere kullanın parayı, size yazık olmasın, alın şu parayı’ diyerek adamlara para verdi. Acaba yüzde 15 nereye gitti? Garanti müteahhitlere kalmıştır. Böyle bir olay var. Nereye gitti bu para? Hangi müteahhitlere verdi? Kime az, kime çok verdin? 4 yıldan beri soruyorum” ifadelerine yer verdi.

Görüntü kaseti açık arttırmada iddiası
Açıklamalarında 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesinde Gürkan’ın türkü barda şarkı söylediğini iddia eden Sedefçi; “Bunu herkes duymuştur. Darbe esnasında bu adam türküler söylüyor, kutlamalar yapıyor ve darbeyi öven sözler söylüyor. Bunların hepsi kasete alınıyor. Çok ciddi bir iş bu. Kasette şu anda Şükrü Benli’de. Şu an Şükrü Benli, Bulgaristan’da kaçak. Bunları ben söylemiyorum, vatandaş konuşuyor. Şükrü Benli şu anda kaseti açık arttırmaya çıkarmış. Kim fazla fiyat verirse ona verecekmiş. Bu iddia ediliyor, ben demiyorum. Şükrü Benli, bana geldi; ‘Elimde bir kaset var, satmak istiyorum’ dedi. Ben, onun yalancısıyım tabi. Tekirdağ’dan bir arkadaşım bana telefon etti; ‘Ben kaseti gördüm, doğru’ dedi. Sonuçta bunlar tabi hepsi söylenti. Böyle bir şey varsa müfettişlere sesleniyorum; bence bu konuyu araştırsınlar. İmarda, altyapıda yolsuzluklar var da asıl yolsuzluk FET֒cülükte, kasette var diye biliyorum, inanıyorum ve öyle söylentiler var. Bunu araştırsınlar. Recep; hile, hurda yaparak geldin, tepe üstü gideceksin. Allah büyük. Doğrunun duvarı yıkılmaz, eğri belasını bulur. Eğrilik yaptın. Yakında Allah senin gereken cezanı verecek. Ben bu konuda inanıyorum. Allah seni bildiği gibi yapsın, amin” dedi.

“Halk uygun görmezse…”
Toplantıda herhangi bir partiyle görüşmesinin olup olmadığının sorulması üzerine Sedefçi; “ Ben haftaya İstasyon Mahallesi’ne gideceğim. Mahalle gezileri yapıyorum. Haftada 1, 10 günde 1 mahalledeki kahvelere gidiyorum. Oradaki insanların nabzını ölçmeye çalışıyorum. Bu dönem de aday olmayı düşünüyorum. CHP Genel Başkanı ile görüşmeye çalışıyorum ama engeller hâlâ önüme çıkıyor. Görüşemezsem, CHP ile bu konuda herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkarsa, o zaman halk tarafından uygun olursa başka seçenekler deneyeceğim. Eğer halk uygun görmezse bu işi bırakacağız” sözlerine yer verdi.

“CHP’de vefa yok”
CHP’nin seçime gidecek kadrolarının seçilmesi ile ilgili soru sorulması üzerine Sedefçi; “Sonuçta kadro belli olur. Bir seçim oldu. İlçe ve İl Başkanı, şu anda Recep’in yandaşı gibi görünüyor. Ama bu yandaşlık politikada ne kadar sürer, belli olmaz. Recep, milletvekili seçimlerinde benimle beraberdi. İl ve İlçe Başkanlarının, onun kuyusunu kazmayacağını nereden biliyorsun? CHP’de maalesef vefa diye bir şey yok” dedi. 


Kaynak: Murat Savaş 1443 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 25 puan verildi.

Yorumlar  ( 1 ) yorum

Mehmet İŞLER 12.1.2018 14:15:25
Alt yapı
Sedefçi başkanlık süresince sen alt yapıyı, katı atık tesisi ve biyolojik arıtmayı hiç aklına getirdin mi yoksa sadece üst yapı ile mi ilgilendin. Harbi harbi bi cevap ver bakalım

Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Köfteci Osman ‘göz’e girdi Köfteci Osman ‘göz’e girdi 20.10.2018
Art arda ‘Andımız’ açıklaması Art arda ‘Andımız’ açıklaması 20.10.2018
Turizmde büyük başarı Turizmde büyük başarı 20.10.2018
Muhtarlara Erdoğan sürprizi Muhtarlara Erdoğan sürprizi 20.10.2018
Bulun bu sahtekârları! Bulun bu sahtekârları! 20.10.2018
DİSK’ten 4 acil talep DİSK’ten 4 acil talep 19.10.2018
İlaçlar cep depolarda İlaçlar cep depolarda 19.10.2018
Kirliliğin ulusal sembolü Kirliliğin ulusal sembolü 19.10.2018
Babasının koltuğuna talip Babasının koltuğuna talip 19.10.2018
62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 19.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.