Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Selimiye’de yağmur duası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Selimiye’de yağmur duası 25.1.2020 - 11:07:29
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği, Edirne’de son 3 ayda yağışların yüzde 54 oranında azalmasının ardından üreticilerden gelen talep üzerine Selimiye Camii’nde yağmur duası gerçekleştirdi. Üreticiler, Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm’ün eşliğinde Cuma namazı öncesi yağmur ve şükür duası okurken; dualara eş zamanlı olarak Edirne’deki tüm camilerde eşlik edildi. SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, yağmur yağışı olmasını dilerken; “Buğdaylarımızın ciddi anlamda yağmura ihtiyacı var. Bu anlamda da müracaat edeceğimiz tek yer Cenab-ı Allah’tır” dedi.Selimiye’de yağmur duası

Edirne’de son 3 ayda yağışların yüzde 54 oranında azalmasının ardından üreticiler, çareyi yağmur duasında buldu. Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB), Edirneli üreticilerden gelen talep üzerine Selimiye Camii’nde Cuma namazı öncesi yağmur duası okuttu. Selimiye Camii’nin yanı sıra Edirne’deki tüm camilerde de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yağmur duasına vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

Yağmur duası öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, Edirne’de yaklaşık 3 aydan bugüne yıllardır görülmeyen bir kuraklık meydana geldiğini söylerken; “Köylerimizi geziyoruz ve üreticilerimizden bu mevsimde de bir yağmur duası yapılması talebi geldi. Biz de Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği olarak bir organizasyon yaptık. Köylerimizin hepsine ilan verdik. Bugün Selimiye Camii merkez olmak üzere bir dua tertipledik. Bizim duamız, hem yağmur duası, hem de şu anda çok güzel durumda olan buğdaylarımızın şükür duasıdır. Buğdaylarımızın ciddi anlamda yağmura ihtiyacı var. Bu anlamda da müracaat edeceğimiz tek yer Cenab-ı Allah’tır. İnşallah dualarımızı kabul eder, yakın zamanda da bizi rahmetiyle buluşturur ve çiftçimizin de yüzü güler” ifadelerine yer verdi.

Cuma namazı önce yağmur duasının yanı sıra şükür duasının da okunacağını söyleyen Suiçmez; “Dualarımız, merkezi sistemden bütün camilerimizde aynı anda okunacak. Köylerimizle de bu konuda iletişime geçtik. Ulaşım sorunda muhtarlarımız yardımcı oldu. Köylerden Selimiye’ye gelmek isteyenlere minibüsler çıkardılar. Gelemeyenler de köylerimizde şükür ve yağmur duasına eşlik edecekler. Biz de Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği olarak Cuma namazı çıkışında günün bereketi için pilav ve ayran dağıtacağız. Cenab-ı Allah inşallah şükür duamızı da, yağmur duamızı da kabul eder. Bizim de gerçekten çok ihtiyacımız var. Ben 60 yaşındayım. 30-40 yıldır ya 1 ya da 2 kez böyle bir kış mevsimi geçirmişizdir. Tohum ekiminde güzel yağmur yağdı fakat daha sonra kesildi. Buğdaylarımız çok güzel ama yağmura ihtiyaç var. Cenab-ı Allah, ayetlerde ‘Benden isteyin, ben veririm’ diyor. Biz de böyle bir talepte bulunacağız” dedi.

“Yıllardır yaşanmayan kuralık var”

Suiçmez’in ardından yağmur duası organizasyonu ile ilgili bir açıklama da SÜTÜB Üyesi ve Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın yaptı. Taşkın, Edirne ve çevresinde kış mevsiminde yıllardır yaşanmayan bir kuraklık olduğunu belirtirken; “Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği’nin kuraklık vesilesiyle böyle bir organizasyonu oldu. Birliğimize teşekkür eder, üreticilerimiz adına da tebrik ederiz. Her şeyin bir vakti var ve Cenab-ı Allah inşallah verecek. İnşallah ilerleyen dönemlerde yağışlar gelir. Yağışlar gelirse de üreticimizin yüzü güler. Üretim olunca da memleketimizde gıda anlamında sıkıntılar da ortadan kalkar” sözlerine yer verdi.

Pilav ve ayran ikram edildi

Konuşmaların ardından vatandaşlar Selimiye Camii’ne adeta akın ederken; Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm’ün eşliğinde yağmur ve şükür duaları okundu. Duaların ardından Cuma namazını da kılan vatandaşlara, SÜTÜB tarafından pilav ve ayran ikram edildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 258 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.