Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hastalık ellerden başlar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hastalık ellerden başlar 25.1.2020 - 11:03:42
Edirne Belediyesi, lokanta ve kafeteryada çalışan garsonlara yönelik hijyen eğitimi düzenlendi. Eğitimde konuşan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, hijyenin ellerden başladığını vurgulayarak, hastalıkların yüzde 60’ının ellerden ortaya çıktığına dikkat çekti.Hastalık ellerden başlar

Edirne Belediyesi Gıda Denetim Birimi ve Sağlık İşleri Birimi, şehirde faaliyet gösteren işletmelerde  çalışan garsonlara “Kişisel hijyen ve işyeri hijyeni” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Sırayla davet edilen işyeri çalışanlarının katıldığı toplantıda konuşan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, kenti turizm destinasyonu haline getirmek için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Biz istiyoruz ki şehrimizde bütün esnafımız, bize hizmet veren çalışanlarımız Edirne’nin yüz akı olsun ve Türkiye ’ye örnek olsun” dedi. Tanrıkulu, “Bu şehirde yaşayan, bu şehrin lokantasında yemek yiyen, bu şehrin kasabından et alan insanlar olarak bizlerde kimseye kendimizin yemeyeceği yada kendimizin satın almayacağı hiçbir şeyi halkımıza da asla yedirmeyeceğiz. Asla onu satın almasını sağlamayacağız. Bu anlamda biz kendimiz için ne istiyorsak hijyen kuralları çerçevesinde bu şehrimizdeki misafirlerimiz içinde gelen turistlerimiz içinde ve burada yaşayan halkımız içinde aynı şeyi istiyoruz. Biz dönem dönem bu eğitimleri bunları yapıyoruz” dedi.

“Hastalıkların yüzde 60’ı ellerden”

Bir tıp doktoru olan Tanrıkulu hastalıkların yüzde 60’ının ellerden kaynaklandığını da ifade etti. Tanrıkulu, “Hijyen ellerden başlar. Eğer biriyle tokalaştığımızda hastaysak, tokalaştığımız insana da hastalık bulaştırırız. Hastalıkların yüzde 60’ı ellerden kaynaklanır” diye konuştu.

“Ceza veren belediye olmadık”

Esnaflarla güzel çalışmalar yaptıklarını anlatan Tanrıkulu, “Esnaflarımızla çalışan garsonlarımızla, aşçılarımızla Edirne belediyesi her zaman için baskıcı, ceza veren bir belediye olmadı. Her zaman dediğimiz gibi önce eğitim sonra denetim. Bu anlamda da bizim için önemli olan lokantalar ve esnaflarımızla beraberde biz eğitimler düzenliyoruz. Edirne belediye olarak esnafımızın yanındayız. Biz istiyoruz ki esnafımız kazansın şehrimiz kazansın halkımız kazansın. Bütün şehrin yılda birkaç defa denetim ekibimizle birlikte denetimlerimizi yapıyoruz bu çok önemli bizim için. Gıda mühendisi arkadaşımız, gıda teknisyeni arkadaşımız, zabıta arkadaşımızla birlikte dışarı çıkıyoruz gerçekten bu şehirde oturulmayacak yemek yenilmeyecek hiçbir restoran ve lokanta yok onlara çok teşekkür ederim. Biz hep şunu söylüyoruz. Önce eğitim sonra denetim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Genel olarak iyi seviyedeyiz”

                Edirne Tatlıcı Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Odası Başkanı Emin İnağ da, işletmelerde hijyen seviyesini “İyi olarak niteledi. İnağ, “Ankara’da 15 yıl federasyon görevim var. Çok çeşitli nedenlerle yerel problemlerin Ankara’ya taşındığına şahit olmuştum. Bizde bu yoktur. Genelde bizim esnafımızın belediye ile kendi diyalogu da iyidir. Biz oda olarak da bu konulardaki çalışmalarımızda iyi bir seviyedeyiz. Bu tür etkinliklerden dolayı belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum. Son günlerde alerjen maddelerle ilgili çalışmamız var. Bununla ilgili afişlerimiz hazır. Yavaş yavaş dağıtıma başladık. Esnaflarımız duyarlı olup dükkânlarına asar bu da müşteriyi iyi yönlendirir. Bazı şeyleri bilinçli olarak tüketirler” dedi.  İş Yeri Denetim Birimi Gıda Mühendisi Zeynep Demir, “Şehrimizde özellikle lokanta grubu çok fazla turist çektiği için bizim imajımız için çok büyük kriterler. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığı zaman yerli veya yabancı turist bu bizim Edirne olarak imajımızı zedeliyor. Herkesin bildiği ama hatırlatma fayda olacak dediğimiz basit önemli konu üzerinde duracağız” ifadelerine yer verildi.Kaynak: Ercan BİTTİ 244 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.