Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yeni nesil ziraatçı yetiştirilmeli - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yeni nesil ziraatçı yetiştirilmeli 11.1.2018 - 10:39:00
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciği, Atatürk Anıtı’nda düzenlediği çelenk töreni ile tarımsal öğretimin 172’nci yıldönümünü kutladı. Törende konuşma yapan İl Temsilcisi Mutlu Kılıç, Türkiye’deki üniversitelerin tarımsal eğitimi seçen gençlerin nitelikli ve donanımlı birer mühendise dönüştürmek zorunda olduğunu belirterek; “Bilginin en değerli sermaye olduğu çağımızda; bu alanda çalışacak ve geleceğin tarımını tasarlayacak yeni nesil ziraatçılar yetiştirilmelidir” dedi.Yeni nesil ziraatçı yetiştirilmeli
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciliği, tarımsal öğretimin 172’nci yıldönümünü kutladı. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Mutlu Kılıç, anıta çelenk sundu. 
Çelenk sunumunun ardından törende bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Temsilcisi Mutlu Kılıç yaptı. Kılıç, konulmasında insanlık tarihinin en eski mesleklerinden biri olan tarımın öneminin her geçen gün artarak devam eden bir meslek dalı olduğunu belirterek; “Günümüze kadar evrile evrile gelen bu kadim meslek, insanoğlunun kısacık medeniyet tarihine ışık tutan sayısız emareleri de içinde barındırmaktadır. Tecrübelerin aktarımı yoluyla başlayan tarımsal üretimi öğrenme metodu, bilimsel gelişmelerin aydınlattığı ışıklı yoldan ilerleyerek günümüze kadar gelmiştir. Ülkemizde 1846 yılında tarımsal eğitim ve öğretim alanında okullar açılmaya başlanmış, 1891 yılında Halkalı Yüksek Ziraat Okulu, 1930 yılında ise Ankara Yüksek Ziraat Okulu açılmış, üç yıl sonra Yüksek Ziraat Enstitüsü’ne dönüştürülmüştür. Günümüzde 40 Üniversitemiz Ziraat ve Tarım Bilimleri Fakültelerinde Ziraat Mühendisleri yetiştirmeye devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.
Kılıç, açıklamasında Türkiye’deki üniversitelerin tarımsal eğitimi seçen gençlerin nitelikli ve donanımlı birer mühendise dönüştürmek zorunda olduğunu söyleyerek; “Ziraat Fakültelerini tercih eden gençler şunu iyi bilmelidir ki; tarım eğitimi ileri temel bilimler ve mühendislik gerektirmektedir. Moleküler biyoloji, biyoteknoloji, nanoteknoloji gibi inovatif yaklaşımların yarının tarımında öne çıkan gelişmeler olacağını düşünürsek, tarımsal öğretimde ne denli köklü değişimlere ihtiyacımız olduğunu anlamak zor olmasa gerek. Ziraat Fakültelerinin eğitim-öğretim yapısına, mezunların istihdamına ilişkin yıllardır katlanarak büyüyen sorunlar konusunda biran önce somut çözümler üretilmelidir. Bilginin en değerli sermaye olduğu çağımızda; bu alanda çalışacak ve geleceğin tarımını tasarlayacak yeni nesil ziraatçılar yetiştirilmelidir” dedi.

“İnsan kaynağına ihtiyaç var”
Türkiye’de tarımsal öğretime başlanılan 1846 yılından bugüne çok yol kat edildiğini söyleyen Kılıç; “Ancak her geçen gün değişen ve gelişen bilimsel ve teknolojik imkânlarla birlikte, dünyada temel tarım ve gıda ürünlerinde üretim, tüketim ve ticaret dengeleri de hızla değişmektedir. Sektörde rekabetçilik ve sürdürebilirlik ön plana çıkan kavramlar haline gelirken, gıda fiyatlarındaki artış, artan nüfus baskısı, iklimsel değişimler, uluslararası ticaret dengeleri sektöre yön veren temel faktörlerdir. Bu şartlar altında; tarımda kırsal kalkınmayı gerçekleştirecek, tarımsal geliri istikrarlı bir şekilde artırarak hayat standardını yükseltecek, kaynakların daha etkin, ekonomik ve verimli kullanılmasına imkân sağlayacak tarım politikalarının başarıyla uygulanması gerekmektedir. Bunun için de iyi yetişmiş akademik kadro ile sektörün talebine cevap verecek ve bilgilerini sahaya aktarabilecek donanımdaki insan kaynağına ihtiyaç vardır” sözlerine yer verdi.

“450 üyemiz var”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Ziraat Mühendisleri Odası’nın 1954 yılında kurulduğunu belirten Kılıç; “5235 sayılı TMMOB Yasası, 7472 sayılı Ziraat Mühendisliği Yasası, Oda Tüzüğü ve Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük hükümleri doğrultusunda mesleki faaliyette bulunmaktadır. ZMO; mesleki çalışmalar ve ilgi alanına yönelik çalışmalar yapma yanında, insan hak ve özgürlüklerine saygı, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin kuralları içerisinde kalarak toplumun demokratikleşmesi, ekonomik ve toplumsal yapının ulusal yararlar göz önüne alınarak oluşturulması için sorumluluk üstlenilmesi gerektiği görüşündedir. Bu ilkeler çerçevesinde, kamu kurumu niteliğindeki tüzel kişilik olma sorumluluğu ve demokratik örgüt yükümlülüğü, odamız çalışmalarında göz önüne alınması gereken önemli iki asıl unsur olarak kabul edilmekte, Türk Tarımına ve meslek toplumumuza bu anlayış esas alınarak hizmet verilmektedir. Genel Merkezi Ankara‘da olan Ziraat Mühendisleri Odası‘nın halen tüm ülke ölçeğine yayılan 27 Şubesi, 53 İI Temsilciliği vardır. Odamızın 45.000’nin üzerinde üyesi, İl Temsilciliğimizin ise 450 üyesi bulunmaktadır. Bu duygularla; tarımsal öğretimin 172. Yılını kutluyor, ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 333 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
"Zaman" davası sürüyor 18.7.2018
Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de 18.7.2018
Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı 18.7.2018
Yunan askerlerine tahliye yok Yunan askerlerine tahliye yok 18.7.2018
Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda 17.7.2018
Çevreyi kim koruyacak? Çevreyi kim koruyacak? 17.7.2018
Çakırlar komisyona seçildi Çakırlar komisyona seçildi 17.7.2018
15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 17.7.2018
Düğümü 'ses analizi' çözecek Düğümü 'ses analizi' çözecek 17.7.2018
Kazaya davetiye gibi yol Kazaya davetiye gibi yol 17.7.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 30
Web Siteleri 36
Facebook 63
Twitter 4
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 137 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BEN KAZANDIM, CHP KAYBETTİ
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK…
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.