Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
FETÖ davasında 2 tahliye - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
FETÖ davasında 2 tahliye 11.1.2018 - 10:08:13
FETÖ / PDY üyesi oldukları ve örgüte para desteğinde bulundukları gerekçesiyle kapatılan bir okulun yetkilileri, çalışanları ve işadamlarının yargılandığı davada 2 kişi hakkında tahliye kararı verildi.FETÖ davasında 2 tahliye
Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları ve örgüte para desteğinde bulundukları gerekçesiyle kapatılan bir okulun yetkilileri, çalışanları ile işadamlarının Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları 11’i tutuklu, bir kısmı firari 43 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar İsmail Ö., Halil İbrahim K., Aydın T., Nidai K., Kazım Y., Nuri E., Ertuğrul T., Ahmet A., Enes Selim B., Erdoğan D., Hasan O., Bülent C. ve Yakup T. tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuksuz sanıklar Önder A., Erhan B., Tamer V., Ahmet A. ve Ertuğrul T. ile avukatlar duruşma salonunda hazır bulundular.

Tanıklar dinlendi
Duruşmada ilk olarak mahkemeye ulaşan yazı ve raporların okunmasının ardından tanıklar dinlendi. Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, sanıklara söz verdi. Tutuklu sanıklardan Nidai K., ByLock kullanıcısı olmadığını belirterek, “ByLock kullanıcısı olup olmadığım hakkında bilirkişi raporu aldırılmasını talep ederim. Asılsız suçlamalara karşı masumiyetimi ispatlamaya çalışıyorum. Yaklaşık 20 aydır tutukluyum. Göz önüne alındığında makul süreyi aşmıştır. Tutuklu bulunduğum uzun süre göz önüne alınarak tahliyeme karar verilmesini talep ederim” dedi.
 
Suçlamaları kabul etmediler
Bülent C. de darbeyi ve devlete başkaldırmayı lanetlediğini belirterek, “Mahkemenize iki defa sağlık raporu gönderdim. 20 aydır tutukluyum. Yüce Mahkemenizden özellikle sağlığıma kavuşabilmek için gerekirse ev hapsiyle tahliyemi talep ediyorum” dedi.
Yakup T., ByLock kullandığı iddialarını reddederek, “ByLock ne kullandım ne de nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyorum” dedi. Mahkeme heyetine, “Siz bizi değil, ailemizi ve çocuklarımızı cezalandırıyorsunuz” diyen T., çocuğunun yaşanan olaylardan ötürü psikolojik tedavi gördüğünü ve kendisinin de cezaevinde psikolojik olarak sıkıntılar yaşadığını ifade etti. T., “Bu kadar zamandır ne ile suçlandığımı hala anlayabilmiş değilim. Bu durumun değerlendirmesini mahkemenize bırakıyorum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“ByLock kullanmadım”
Bir diğer tutuklu sanık Kazım Y. de “Ben ByLock kullanmadım. Yönetim kurulu üyeliğim yoktur. Gazete, dergi aboneliğim yoktur. Türkçe olimpiyatları sponsorluğum yoktur. 2013’te bu yapıyla ilişiğimi kestiğimi zaten söyledim. Her türlü şarta razıyım. Tahliye olup, tedavimi olmak istiyorum” şeklinde konuşarak tahliyesini talep etti.

“Sohbette bulunmadım”
Nuri E. yaklaşık 20 aydır tutuklu olduğunu ifade ederek, “Hakkımda hiçbir somut delil bulunmadan 20 aydır özgürlüğümden uzak bulunuyorum” dedi. Bulgaristan ve Türkiye’de tercümanlık yaptığını ve ayrıca sınır ötesi projelerde de tercümanlık yaptığını ifade eden E., “Örgüt namına bir sohbette bulunmadım” dedi. E., “Ben kendi halinde bir öğretmenim. Ayrıca köyde çiftçilikle uğraşarak aileme bakmaktayım. Ömrümde kimseyi incitmedim. Hiçbir suç işlemedim. 20 aydır bekliyorum. Lütfen, artık zaman ellerinizi vicdanınıza koyma zamanı” şeklinde savunma yaparak tahliyesini talep etti.

Beraatlarını talep ettiler
Aydın T., savunmasında Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararını örnek göstererek, dernek, sendika üyeliğinin olmadığını ve ByLock kullanmadığı söyledi. T., “2016, 2017, 2018’i cezaevinde geçirdim. Adli kontrol uygulanarak tahliyemi talep ederim” dedi. Tutuklu sanık İsmail Ö. ise savunmasını avukatının yapacağını ifade ederek, savunma yapmadı. Duruşma salonunda hazır bulunan tutuksuz sanıklardan Ahmet A. ve Ertuğrul T. imza yükümlülüklerinin kaldırılmasını, diğer tutuksuz sanıklarla birlikte beraatlarını talep ettiler.
    
Ev hapsiyle tahliye
Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından kararını açıkladı. Hakkında yakalama kararı bulunan sanıkların yakalama emirlerinin devamına, kırmızı bülten cevaplarının beklenmesine, dijital veri cevaplarının beklenmesine ve tevsi tahkikat talebi yoksa dosyanın savcılığa tebliğine karar verdi. Mahkeme ayrıca, Ahmet A. ve Ertuğrul T.’nin imza yükümlülüklerini kaldırarak, iki sanığın da duruşmalardan bağışık tutulmasına karar verdi. Mahkeme, Aydın T.’yi yurtdışına çıkış yasağı konulmak suretiyle tahliye ederken, Bülent C.’yi ise tedavisine engel olmayacak şekilde ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı ile tahliye etti. Yargılama ileri bir tarihe ertelendi. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 705 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 4 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Dedelerle torunlar yarıştılar Dedelerle torunlar yarıştılar 24.4.2018
Babasının izinde Babasının izinde 24.4.2018
‘Niteliksiz’ kararına tepki ‘Niteliksiz’ kararına tepki 24.4.2018
23 Nisan’da sahne çocuklarındı 23 Nisan’da sahne çocuklarındı 24.4.2018
Sürpriz buluşma Sürpriz buluşma 24.4.2018
Edirne’den Hollywood’a Edirne’den Hollywood’a 24.4.2018
‘Ağlayan sümüklü vaiz’ çıkışı ‘Ağlayan sümüklü vaiz’ çıkışı 23.4.2018
Yaşı küçük performansı büyük Yaşı küçük performansı büyük 23.4.2018
4 yıllık başkan 4 yıllık başkan 23.4.2018
Edirne Lisesi bayramı Edirne Lisesi bayramı 23.4.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 25
Web Siteleri 32
Facebook 53
Twitter 3
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 117 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boşluk
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Sinan'a saygı
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BİR KORSANIN AŞK VE İNTİKAM HİKAYESİ: RODOS’U..
Filiz Mandacı

Arzu Gülsün
Onlar bizim çocuklarımız
Arzu Gülsün
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.