Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
FETÖ davasında 2 tahliye - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
FETÖ davasında 2 tahliye 11.1.2018 - 10:08:13
FETÖ / PDY üyesi oldukları ve örgüte para desteğinde bulundukları gerekçesiyle kapatılan bir okulun yetkilileri, çalışanları ve işadamlarının yargılandığı davada 2 kişi hakkında tahliye kararı verildi.FETÖ davasında 2 tahliye
Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları ve örgüte para desteğinde bulundukları gerekçesiyle kapatılan bir okulun yetkilileri, çalışanları ile işadamlarının Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları 11’i tutuklu, bir kısmı firari 43 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar İsmail Ö., Halil İbrahim K., Aydın T., Nidai K., Kazım Y., Nuri E., Ertuğrul T., Ahmet A., Enes Selim B., Erdoğan D., Hasan O., Bülent C. ve Yakup T. tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuksuz sanıklar Önder A., Erhan B., Tamer V., Ahmet A. ve Ertuğrul T. ile avukatlar duruşma salonunda hazır bulundular.

Tanıklar dinlendi
Duruşmada ilk olarak mahkemeye ulaşan yazı ve raporların okunmasının ardından tanıklar dinlendi. Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, sanıklara söz verdi. Tutuklu sanıklardan Nidai K., ByLock kullanıcısı olmadığını belirterek, “ByLock kullanıcısı olup olmadığım hakkında bilirkişi raporu aldırılmasını talep ederim. Asılsız suçlamalara karşı masumiyetimi ispatlamaya çalışıyorum. Yaklaşık 20 aydır tutukluyum. Göz önüne alındığında makul süreyi aşmıştır. Tutuklu bulunduğum uzun süre göz önüne alınarak tahliyeme karar verilmesini talep ederim” dedi.
 
Suçlamaları kabul etmediler
Bülent C. de darbeyi ve devlete başkaldırmayı lanetlediğini belirterek, “Mahkemenize iki defa sağlık raporu gönderdim. 20 aydır tutukluyum. Yüce Mahkemenizden özellikle sağlığıma kavuşabilmek için gerekirse ev hapsiyle tahliyemi talep ediyorum” dedi.
Yakup T., ByLock kullandığı iddialarını reddederek, “ByLock ne kullandım ne de nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyorum” dedi. Mahkeme heyetine, “Siz bizi değil, ailemizi ve çocuklarımızı cezalandırıyorsunuz” diyen T., çocuğunun yaşanan olaylardan ötürü psikolojik tedavi gördüğünü ve kendisinin de cezaevinde psikolojik olarak sıkıntılar yaşadığını ifade etti. T., “Bu kadar zamandır ne ile suçlandığımı hala anlayabilmiş değilim. Bu durumun değerlendirmesini mahkemenize bırakıyorum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“ByLock kullanmadım”
Bir diğer tutuklu sanık Kazım Y. de “Ben ByLock kullanmadım. Yönetim kurulu üyeliğim yoktur. Gazete, dergi aboneliğim yoktur. Türkçe olimpiyatları sponsorluğum yoktur. 2013’te bu yapıyla ilişiğimi kestiğimi zaten söyledim. Her türlü şarta razıyım. Tahliye olup, tedavimi olmak istiyorum” şeklinde konuşarak tahliyesini talep etti.

“Sohbette bulunmadım”
Nuri E. yaklaşık 20 aydır tutuklu olduğunu ifade ederek, “Hakkımda hiçbir somut delil bulunmadan 20 aydır özgürlüğümden uzak bulunuyorum” dedi. Bulgaristan ve Türkiye’de tercümanlık yaptığını ve ayrıca sınır ötesi projelerde de tercümanlık yaptığını ifade eden E., “Örgüt namına bir sohbette bulunmadım” dedi. E., “Ben kendi halinde bir öğretmenim. Ayrıca köyde çiftçilikle uğraşarak aileme bakmaktayım. Ömrümde kimseyi incitmedim. Hiçbir suç işlemedim. 20 aydır bekliyorum. Lütfen, artık zaman ellerinizi vicdanınıza koyma zamanı” şeklinde savunma yaparak tahliyesini talep etti.

Beraatlarını talep ettiler
Aydın T., savunmasında Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararını örnek göstererek, dernek, sendika üyeliğinin olmadığını ve ByLock kullanmadığı söyledi. T., “2016, 2017, 2018’i cezaevinde geçirdim. Adli kontrol uygulanarak tahliyemi talep ederim” dedi. Tutuklu sanık İsmail Ö. ise savunmasını avukatının yapacağını ifade ederek, savunma yapmadı. Duruşma salonunda hazır bulunan tutuksuz sanıklardan Ahmet A. ve Ertuğrul T. imza yükümlülüklerinin kaldırılmasını, diğer tutuksuz sanıklarla birlikte beraatlarını talep ettiler.
    
Ev hapsiyle tahliye
Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından kararını açıkladı. Hakkında yakalama kararı bulunan sanıkların yakalama emirlerinin devamına, kırmızı bülten cevaplarının beklenmesine, dijital veri cevaplarının beklenmesine ve tevsi tahkikat talebi yoksa dosyanın savcılığa tebliğine karar verdi. Mahkeme ayrıca, Ahmet A. ve Ertuğrul T.’nin imza yükümlülüklerini kaldırarak, iki sanığın da duruşmalardan bağışık tutulmasına karar verdi. Mahkeme, Aydın T.’yi yurtdışına çıkış yasağı konulmak suretiyle tahliye ederken, Bülent C.’yi ise tedavisine engel olmayacak şekilde ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı ile tahliye etti. Yargılama ileri bir tarihe ertelendi. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 932 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 4 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
"Zaman" davası sürüyor 18.7.2018
Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de Evlâd-ı Fâtihân’ın torunları Edirne’de 18.7.2018
Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı Bozkurt’tan ‘değişim’ çağrısı 18.7.2018
Yunan askerlerine tahliye yok Yunan askerlerine tahliye yok 18.7.2018
Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda Okulu, ‘Başpehlivanlar Diyarı’nda 17.7.2018
Çevreyi kim koruyacak? Çevreyi kim koruyacak? 17.7.2018
Çakırlar komisyona seçildi Çakırlar komisyona seçildi 17.7.2018
15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 15 Temmuz’a ‘özel’ gündem 17.7.2018
Düğümü 'ses analizi' çözecek Düğümü 'ses analizi' çözecek 17.7.2018
Kazaya davetiye gibi yol Kazaya davetiye gibi yol 17.7.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 30
Web Siteleri 36
Facebook 63
Twitter 4
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 137 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BEN KAZANDIM, CHP KAYBETTİ
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK…
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.