Edirne Gündem Gazetesi
Hava Durumu Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yoksa kentsel dönüşüm bir köşe dönüşüm aracı mı? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. DÖLENEKEN
Namık K. DÖLENEKEN Namık K. DÖLENEKEN
1Test@Test.com
Yoksa kentsel dönüşüm bir köşe dönüşüm aracı mı? 11.1.2018 - 10:03:32
Bu günlerde kime rastlasam aynı soru ile karşılaşıyorum: “Bizim mahallede kentsel dönüşüm başlıyormuş, biliyor musun?” Bu kadar çok konuşulan, daha doğrusu üzerinde konuşturularak cazibe yaratılmaya çalışılan konu, hele mesleki bir konu ise yazmadan olmaz dedim.En son Kaleiçi ile ilgili duydum. Kısa bir süre önce belediye yetkilileri Binevler’de başlayacağını dillendirdiler. Zübeyde Hanım zaten tetikte bekliyor. Anımsarsınız geçtiğimiz yıllarda dönemin Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Eski Küçük Sanayi Sitesi için bir kentsel dönüşüm önerisi ile çıkmıştı ortaya. Hatta o dönemlerde Bostanpazarı, Uzunkaldırım ve Kirişhane için de çalışmalar yapılmıştı. Ancak bu güne değin somut hiçbir sonuç çıkmadı ortaya. Bir - iki parselde eski yapıları yıkılıp yerine yenilerini yapma girişimi dışında bir hareket göremedik.
Aslında kentsel dönüşüm ilk olarak Menzilahır Mahallesi için gündeme gelmişti. Özellikle Sepetçiler ve Kemikçiler bölgelerindeki sağlıksız, teknik olarak sorunlu, altyapısı olmayan yaşam alanlarının insanca yaşanır hale getirilmesi için planlanmıştı. Eski TOKİ olarak bilinen Fırınlarsırtı yerleşimin bulunduğu taşınmazlar Edirne Belediyesi tarafından kamulaştırılmış ve karşılıksız olarak TOKİ’ye devredilmişti.
Aslında TOKİ ve bazı yerel siyasetçiler ısrarla bugünkü yeni TOKİ alanını imara açmak istemişlerdi. Bu alanda TOKİ tarafından hazırlanan imar planı önerisi de Edirne Belediyesi’ne iletilmişti. Ancak belediyenin karşı duruşu nedeniyle ilk girişimleri başarısız olunca Fırınlarsırtı’nda (Eski TOKİ) çalışmayı kabullenmek zorunda kalmışlardı. Ücretsiz aldıkları arsalar karşılığında Menzilahır için sosyal içerikli bir proje geliştirecekler ve bölgede yaşayanların yaşam tarzlarına uygun çok katlı olmayan yapılar yapacaklardı. Ancak bu beklenti boşa çıktı, bir süre sonra TOKİ bahaneler üretmeye başladı ve sonuç olarak da yatırımcı bulamadığını, projeyi finanse edemeyeceğini bildirdi. Ve ardında şu anda Eski TOKİ diye bilinen yapıları yaptırarak sattı. Belediyenin kamulaştırma bedeli kayıp hanesine yazıldı, Edirne’de böylesi bir sosyal proje uygulamak da hayal oldu.
Kentsel dönüşüm zaten doğal süreci içinde kendiliğinden oluşan bir olgudur. Teknik olarak içinde yaşanması olanaksız hale gelen ve tehlike arz eden yapılar ile günün gereksinmelerini karşılamayan ve belli bir özelliği olmayan yapıların yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması zaten sürmektedir. Ancak şu anda konuşulan ve iştah kabartan “kentsel dönüşüm” bir toplu yıkım ve yerine içinde daha fazla nüfusun barınabileceği yeni yapılar yapılmasıdır. Ve bu nedenle de gerek geçen dönem küçük sanayi alanlarında ve bu dönemde ise Binevler’de konuşulan mevcut düşük yoğunluk yerine birkaç kat fazla yapıların yapılmasıdır.
Taşınmaz sahiplerinin talebi mevcut konut veya işyerleri yerine, bire bir, hatta daha fazla yeni yapı sahibi olmaktır. Yapımı üstlenecek müteahhit mevcut mülk sahiplerinin bu taleplerini karşıladıktan sonra fazladan yapacağı bölümlerle maliyetini çıkarmak ve kar etmeyi hedefleyecektir. Belediye şayet kişisel bir talepleri yoksa, bu bölgede bulunan kamu taşınmazlarından, yani yol, meydan ve yeşil alanlardan arsa üreterek gelir sağlamayı amaçlayacaktır.
Projenin hayalciliğini, Edirne’de gerçekleşmesi çok zor olan bir büyüklükte olmasını bir yana koyarsak küçük sanayi alanlarında bunun sağlanabilmesi olanaklı olabilir. Binevler’de iki ya da üç katlı yapıları yıktığınızda yerine yapılacak yapıların ne büyüklükte olması gerekir? Öyle bir fark olmalı ki, karlılık müteahhitleri çekebilsin. Bu günkü yapıların 3 katı büyük yapılar yapabilirseniz halk arasında bilinen şekliyle yüzde 35 karşılığı inşaat olabilir. Bu günkünden üç kat daha büyük yapı yaptığınızda içinde oturanların alabileceği ancak eski evi veya işyeri kadar olacaktır.
Şayet iki katı yapı yapılırsa mevcut mülk sahiplerinin maliyet farkını müteahhide ödemesi gerekecektir. Zaten şu ana kadar birçok kentte uygulanabilen bu olmaktadır. Şimdi önümüzde iki seçenek var: Ya mevcut açık alanları koruyarak yoğunluğu çok artırmadan yapıları yenilemek, ki bu durumda mal sahiplerinden ödeme istenmesi kaçınılmazdır. Ya da çok yoğun bir yapılaşma ile mülk sahipleri için yapılacak birer birimi finanse etmek. Bu durumda açık alanların azaltılması, katların yükselmesinden başka çözüm kalmayacak. Peki bir koyup iki almak yok mu? O zaten bir hayal, aklınızdan bile geçirmeyin.
Zübeyde Hanım, EFAS gibi yerleşimlerin ise hiç şansı yok. Çünkü buralarda yapıların oturduğu parseller çok küçüktür. Ve yapıların çevrelerinde yer alan açık alanlar kamuya aittir. Özellikle Gecekondu Önleme Bölgesi olarak taşınmazları tahsis ile alınmış olan Zübeyde Hanım bölgesinde bundan kaynaklanan kısıtlamalar da olacaktır.
Ya Kaleiçi ne olacak? Aslında o bölgede yapılması gereken kentsel değil, tarihsel dönüşüm. Bölge karakterine uymayan, birçoğunun yasal izni de olmayan yapıları temizlemekle başlanabilir işe. Bunun en kolayı da askeri lojmanlardır. Ancak ne yazık ki yeni onaylanan planlarda o bölge diğer taraflardan ayrı tutulmuş ve bir anlamda koruma altına alınmıştır. Gerek lojmanlar gerekse diğer betonarme yapıların yapıldığı dönem ve yapım teknikleri göz önüne alındığında en ufak bir incelemede dayanıksız, tehlike arz eden yapı sınıfında çıkacaktır. Kentsel dönüşümün en önemli hedefinin depreme ve diğer doğal afetlere dayanamayacak yapıları tespit ederek, tahliye etmek ve yıkmak olduğunu biliyoruz hepimiz ama dillendirmeye korkuyoruz. Hadi biraz cesaret, önce tarihi merkezi dönüştürelim…


Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 356 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 11 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Valinin treni viyadükten geçer 18.1.2018
Yoksa kentsel dönüşüm bir köşe dönüşüm aracı mı? 11.1.2018
Hoş geldin 2018 4.1.2018
Taşeronun ucu… 28.12.2017
Ben de kandırılmışım… 21.12.2017
Yanlış Anımsıyorsun Melih Hoca... 14.12.2017
Kent Konseyi üzerine 7.12.2017
Gazeteciler Ne Kadar Masum? 1.12.2017
Benim Mazeretlerim Var, Onlar Asabi 27.11.2017
Plana Bir Müellif Aranıyor.. 27.11.2017
Özür Diliyorum 27.11.2017
Edirne Büyükşehir Mi Olmuş? 20.11.2017
Tarih İnsan Hatalarını Yüzüne Vurur Mu? Selimiye, UNESCO Bazı Gerçekler 20.11.2017
Aşağı Tükürsen Sakal, Yukarı Tükürsen Aman! 20.11.2017
Vay Canına.. 20.11.2017
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Edirne’ye yazık ediyorsunuz!
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Valinin treni viyadükten geçer
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
Samimi diyaloglar
Filiz Mandacı

Arzu Gülsün
Dikkatli öğrenme üzerine…
Arzu Gülsün
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.