Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kaderine terk edilmesin! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kaderine terk edilmesin! 17.1.2020 - 11:34:07
Edirne’nin en eski yerleşim bölgesi olan Kaleiçi semtinde 1852 yılında inşa edilen İtalyan Kilisesi, kaderine terk edilmiş görüntüsü ve ek binalarındaki işlevsizleşmeden dolayı ortaya çıkan hasarlarla dikkat çekiyor. Dönem dönem uyuşturucu ve mülteci operasyonları ile gündeme gelen kilise ile ilgili açıklamalarda bulunan Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak, 3 mahalle tarafından kullanılması nedeniyle vatandaşların yoğunluk yaşadığı Gazimihal Aile Sağlığı Merkezi’nin ek binalarda değerlendirilmesini önerdi.Kaderine terk edilmesin!

Edirne’nin en eski yerleşim bölgesi olan Kaleiçi semtinde bulunan tarihi İtalyan Kilisesi, kaderine terk edilmiş görüntüsü ve ek binalarıyla kullanıma açılmayı bekliyor. Mithatpaşa Mahallesi’nde bulunan tarihi kilise, 2017 yılına kadar İstiklal Ortaokulu ek binası olarak kullanılırken, 4+4+4 eğitim sisteminin başlaması nedeniyle okulun öğrenci sayısında yaşanan düşüşle birlikte işlevsiz hale gelmiş. Dönem dönem uyuşturucu ve mülteci operasyonlarına sahne olan ek binalarında ise tahrip edilmiş dış cephe görüntüleri dikkat çekerken; Kaleiçi semti sakinleri ise 1852 yılında inşa edilen kilise ile ek binalarının kullanıma açılmasını istiyorlar.

Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak, yaklaşık 3 yıldır İtalyan Kilisesi’nin kaderine terk edildiğini anlatırken; özellikle ek binalarda meydana gelen hasarlara dikkat çekti. Sarıbaşak, binaların, 2006 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün başlattığı onarım çalışmasının ardından İstiklal Ortaokulu tarafından 2017 yılına kadar kullanıldığını hatırlatırken; “O tarihten bu yana da boşta duruyor. 3 yıldan bu yana değerlendirilmediği için artık son zamanlarda sıkıntılar olmaya başladı. İçeriye girenler oluyor, uyuşturucu içenler oluyor. Bu tarihi bina değerlendirilmediği sürece yarın öbür gün yine bu gibi olaylar olacak” ifadelerine yer verdi.

Gazimihal Aile Sağlığı Merkezi’nin Mithatpaşa Mahallesi’nde bulunduğunu ve Mithatpaşa Mahallesi’nin yanı sıra Dilaverbey ve Çavuşbey Mahalleleri tarafından da kullanılması nedeniyle yoğunluk yaşandığını söyleyen Sarıbaşak; “Gazimihal Aile Sağlığı Merkezi’nde her gün kuyruklar oluşuyor. Yaşlı insanlar sadece ilaç yazdırmak için çok uzaklardan buraya gelmek zorunda kalıyor. Yaklaşık 10 bin vatandaş Gazimihal Aile Sağlığı Merkezi’ne bağlı. Mahallemizde böyle bir imkân varken, bu bina da böyle boş durup kaderine terkedileceğine, Gazimihal Aile Sağlığı Merkezi’nin bir kısmı buraya taşınabilir. Hem doktorların üzerindeki yük alınmış olur, hem de vatandaşlar onlarca metreden mesafeyi kat etmek zorunda kalmazlar. Böylelikle 3 mahalle birden rahat etmiş olur” dedi.

İtalyan Kilisesi hakkında…

1852 yılında inşa edilmiştir. Yapının giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunmaktadır. Kitabenin sağında ve solunda İtalyan üslubunda iki vazo ve içinden çıkan güller kitabeyi sınırlandırmıştır. Yapının kitabesi dikdörtgen şeklindedir. Kitabenin üstünde tanrıyı simgeleyen klasik tarzda bir güneş motifi yer alır. Madenden yapılmış giriş kapısı üzerinde altı tane elips madalyon içlerinde rozet taşırlar. Bu madalyonlar girland biçimindedir. Kapının sınırlandığı noktada, klasik tarzda bezemeli küçük köşe payeleri yer alır. Kapının hemen üzerinde çelenkler içinde yer alan iki kol ve bu kollar üzerinde İsa'nın motifi haç görülür. Bu da tanrıyı simgelemektedir. Yapıya iki basamaklı merdivenle girilir. Girişin en üstünde İtalyan hacı yer alır. Bazilika üzerinde yapılmış olan kilisenin cephesi tapınak cephesi gibi klasik tarzda düzenlenmiştir. Girişin ön cephesinde demir korunaklı iki pencere bulunur. Bu hücreler kule şeklinde yükselmektedir. Pastaforion hücresinin doğu ucunda birer tane demir korunaklı pencere yer alır. Güney pastaforion hücresinde dışarıya geçit veren bir kapı bulunur. Bu kapıdan hemen yanındaki müştemilata geçiş sağlanır. Yapının bahçesinde bulunan kitabeden anlaşıldığı kilise, Katolik kilisesidir. Kilisede süsleme unsuru olarak fresko ve mozaikler kullanılmıştır. Apsis dıştan düz bir duvarla örülmüş ve bu düz duvarın köşelerinde birer İtalyan haçı bulunmaktadır. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 472 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.