Edirne 32°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gazi İlkokulu yıkılacak mı? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gazi İlkokulu yıkılacak mı? 16.1.2020 - 09:28:36
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olası bir depremde binanın zarar görebileceği raporu üzerine Gazi İlkokulu’nun yıkılacağı iddiaları velileri harekete geçirdi. Çocuklarının başka bir okula devam etmesini istemeyen veliler, okulun gerekirse yıkılıp yeniden aynı yerine yapılmasını istediler. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri henüz kesin bir karara varılmadığını söyledi.Gazi İlkokulu yıkılacak mı?

                Edirne’de bir asra yakın eğitim veren Gazi İlkokulu, son günlerde yıkılacağı yönünde iddialarla gündeme geldi. Okula 6 yıl önce deprem riskinden dolayı güçlendirme yapılması gerektiği raporu veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, son yaptığı değerlendirmede binada kolon ve demir bulunmamasından dolayı olası bir depreme dayanamayacağı yönünde. Bu değerlendirme okulun yıkılacağı iddialarını da beraberinde getirdi.

                Milli Eğitim Müdürlüğü, yapılan incelemeler sonucunda henüz bir karara varılmadığını açıklarken, okul binasına ya güçlendirme yapılacak ya da tamamen yıkılacak. Binanın tamamen yıkılması durumunda yerine yenisi yapılmayacağı, okulda eğitim gören öğrencilerin ise çevrede bulunan okullarda eğitime devam etmesi öngörülüyor.

Veliler yıkım istemiyor          

                Küçükpazar semtinde başka bir ilkokul olmadığı için okulun yıkılmamasını isteyen veliler, okulun onarılmasını ya da tamamen yıkılıp yeniden yapılmasını istiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Okul Aile Birliği Başkanı Aslı Alaç, “Her yerde eğitim binası yapmak için seferber oluyorlar. Kızlarımız okusun diyorlar. Okulumuz evlerimize yakın, kızlarımızı güvenli bir şekilde kendimiz getirip götürüyoruz. Millet okul yapıyor biz okul yıkıyoruz. Böyle bir saçmalık olmaz. Eğer ki, okul binamızda bir problem varsa güçlendirmesini yapabilirler, yıkıp yenisini yapabilirler. Ama okulumuzu bizden alamazlar. Almasınlar da. Mahallemizde başka bir okul yok” şeklinde konuştu.

“Başka bir okula gücümüz yok”

                Maddi açıdan zor durumda bulunan aile sayısının bir hayli fazla olduğuna dikkat çeken ve bu yüzden mahalle dışından başka bir okula çocuklarını yollamakta zorlanacaklarını ifade eden Remziye Özçetin, “İki tane kızım var. Biri 4’üncü sınıfa diğeri 2’inci sınıfa gidiyor. Okulumuzun yıkılmasını istemiyoruz. Eğer bir deprem riski varsa bunun güçlendirme yapılarak sağlanmasından yanayız. Başka bir okula çocuklarımızı yollamak istemiyoruz. Mahalle halkı olarak maddi imkanları kısıtlı insanlarız. Çocuklarımızı mahalle dışından başka bir okula yollama gücümüz yok” dedi.

“Edirne ayağa kalkar”

                Okulun yıkılması durumunda başta mahalle sakinleri olmak üzere bütün Edirne’nin ayağa kalacağını dile getiren Şaziment Rast, “Biz burada okuduk. Benim oğlum burada okudu. Kızım burada okudu. Şimdi torunum okuyor. Kaç nesil burada eğitim gördü. Oğlum ve kızım çalışıyor. Torunumu okula her gün ben getirip götürüyorum. Biz babaanneler kolumuz bacağımız ağrıyor. Bu çocukları uzak yerdeki okullara nasıl götürelim. Bu okul tarihi bir okul. Bu okul yıkılırsa Edirne ayağa kalkar. Kesinlikle bu okulun yıkılmaması lazım. Gereken ne varsa o yapılsın. Okul eğitim vermeye devam etsin” diye konuştu.

Muhtarlar da karşı

                Umurbey Mahallesi ve Meydan Mahallesi sınırında bulunan okul, her iki mahalle çocuklarını da ilgilendirmesi muhtarları da harekete geçirdi. Okulun tarihine vurgu yapan Meydan Mahallesi Muhtarı Emin Özbostan, “Okulumuzun yıkılacağı yönünde bir duyum aldık. Çok üzüldük. Bu okul nasıl yıkılabilir? Bu okul tarihi bir okul. Ne insanlar yetişti bu okuldan. Bu bizi mahalle halkı olarak yaralamıştır. Bunun bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz. Eğer ki, deprem riski varsa onarılıp eğitimin devam etmesini istiyoruz” dedi.

                Olayın boyutunu maddi açıdan da değerlendiren Umurbey Mahalle Muhtarı Turhan Özgünden, “Okulumuzun yıkılacağı haberini aldık. Mahallemiz maddi durumu iyi olmayan insanlardan çok fazla var. Bu insanların mahalle dışından başka bir okula gidip gelmeleri, yiyecek ve içecek sorunlarından dolayı daha büyük sorunlar teşkil edecek. Bunun için yıkılmasını değil. Gereken ne ise onun yapılıp eğitim vermeye devam etmesini istiyoruz” diye konuştu. 

 

 

 

 

 Kaynak: Umut POYRAZ 3955 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 1 ) yorum

Turan ŞALLI 16.1.2020 20:54:33
EĞİTİMDE YENİ OKUL SORUNU
Gazi İlkokulunun durumunu daha önceden biliyordum. Yıkılması halinde yeni okul yapılmaması gibi bir görüş var. Bu okulun yıkılması sonucunda en yakın okul bölgedeki çocuklar için Fevzipaşa ilkokulu ve Yusufhoca seçeneği var. Büyük bir ihtimal Fevzipaşa ilkokulunu seçecek aile çıkmayacak.

Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yeni normalleşmenin ilk fuarı Yeni normalleşmenin ilk fuarı 2.7.2020
Gürkan’dan biçerdöverli hasat Gürkan’dan biçerdöverli hasat 2.7.2020
Tarla yangınında korkunç şüphe Tarla yangınında korkunç şüphe 2.7.2020
MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında MHP teşkilatı Bahçeli’nin yanında 1.7.2020
Kurbanlıklar da zamlandı Kurbanlıklar da zamlandı 1.7.2020
Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi Meclis’i 2’ye bölen öneri geri çekildi 1.7.2020
Kırkpınar’ın en iyi karesi Kırkpınar’ın en iyi karesi 1.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu  Gaytancıoğlu’ndan hayvancılık raporu 1.7.2020
JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ JİLETLİ TEL ÇEKMESEYDİN İYİYDİ 1.7.2020
İhracat azaldı, ithalat arttı İhracat azaldı, ithalat arttı 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 319 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.